Connect with us

Genel

Kafamda Şişlik Var, Dokununca Acıyor Ne Yapmalıyım?

Published

on

kafamda şişlik var dokununca ağrıyor ne yapmalıyım

Çeşitli nedenlerle vücudumuzda şişlikler oluşabilir. Bunların birçoğu zamanla kendiliğinden geçmektedir. Bu şişlikler kafa bölgesinde olduğunda insanlar ister istemez huzursuz olmakta ve kafaya fazla takmaktadır. Bu nedenle Kafamda şişlik var dokununca ağrıyor, kafamda şişlik var dokununca acıyor ne yapmalıyım tarzı sorular da sormaktalar. Bu bölümde hem kafa bölgesinde oluşan şişliklerle alakalı hem de vücudumuzun farklı alanlarda oluşabilecek ağrılı şişliklerle alakalı detaylara değineceğiz.  Şişlikleri tedavi yöntemleri neler, şişlik için doktora ne zaman gitmeli? İşte aklınıza takılan soruların cevapları.

Kafamda Şişlik Var Dokununca Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle geçmiş olsun. Kafa bölgesinde oluşan şişliklerde en önemli nokta şişliğin nedenini anlamaktır. Yani kafa bölgesinde çok farklı nedenlerle şişlikler oluşabilir. Bu oluşan şişliklerin bir çoğu da üzerine bastığınızda ağrılı olabilir. Bunların bazıları ciddi riskler içerirken bazılarıysa önemsiz ve geçici şişlikler olabilir. Kafada oluşan ağrılı şişliğin nedenini her zaman bilebilmek mümkün değildir. Bu nedenle ilk tavsiyemiz kesinlikle bir doktora görünmek olacaktır. Bu şekilde içiniz rahat etmiş olacaktır. Doktora gitmek istemiyor ve basit bir şişlik olduğunu düşünüyorsanız civarınızda bulunan bir eczaneye uğrayarak oraya gösterip fikir almak mantıklı olabilir.

Şişliğin Nedenini Anlamak

Kafa bölgesinde bir yağ bezesi de oluşabilir bir tümör şişliği de oluşabilir. Yağ bezesi tarzı şiliklr kendisini genellikle belli eder. Üzerine bastırdığınızda büyük bir ağrı hissetmezsiniz veya bastırdığınızda hafif yer değiştirir gibi olabilir. Bu tarz yağ bezeleri genellikle zararsızdır. İstediğiniz takdirde basit bir operasyon ile alınabilir. Ancak yılarca hiç aldırmadan yaşayan da vardır. Eğer günlük yaşantınızı etkileyecek boyuttaysa mutlaka doktora görünmenizde fayda olacaktır.

 • Tümör veya kanser: Çok ender görülür ama doktora danışmakta fayda var. Baş bölgesi çok önemli. Beyin, beiyncik blgesinde oluşabilecek sorunlar da olabileceği için doktora görünmek gerekliyse mr, tomografi çektirmek önemli olacaktır. İnşallah bu tarz bir sağlık sorunuyla karılaşmazsınız. Karşılaşmanız halinde bahsettiğimiz gibi hastaneye giderek tüm testleri yaptırmanızve doktor tavsiyelerine uymanız uygun olacaktır.
 • Enfeksiyon: Biriken sıvı veya iltihap olabilir. Bazen diş iltihapları da yüz bölgesinde şişlik oluşturabilir. Yanaklarda ve çenede çok ağrılı şişlikler oluşabilir. Eğer diş şişliği olduğundan eminseniz bir diş doktoruna görünmenizde fayda olacaktır. Evde ağrıyı kesmek için karanfil yağı ve eczaneden alabileceğiniz ilaçlar etkili olabilir. Bu tarz dişte oluşan enfeksiyon vb. ağrılı şişlikler genellikle bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
 • Travma: Eğer baş bölgenize bir darbe aldıysanız ve şişlik bundan sonra oluştuysa yine mutlaka bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Baş Ağrısı ile İlişkili mi?

Eğer baş ağrısı da şiddetliyse beyin tümörü veya menenjit olabilir. Migren ve benzeri bir hastalığınız da olabilir. Başınız çok ağrıyor ve bir şişlik varsa bir acil servise gitmenizde fayda olacaktır. Baş bölgesi içerisinde bulundurduğu organlar bakımından önemlidir. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Tabii devamlı gelen bir kronik baş ağrınız var ise daha önce doktora göründünüz ve normal bir durum ise her baş ağrısı için de endişe etmenize gerek yoktur.

Bazen yediğiniz içtiğiniz veya kullandığınız bir ürün alerji yapmış olabilir. Bu durumda siz de reaksiyona neden olabilir. Yine bu tarz bir durumda da başınızda şişlikler oluşabilir. Böyle durumlarda bir süre şişliği izleyerek geçmiyorsa doktora başvurabilirsiniz.

Şişliği İzlemek

Bazen şişlik kendiliğinden geçebilir. Bunun için bir süre şişliği izlemenizde fayda olacaktır. Şişlik daha fazla büyüyor mu yoksa giderek küçülüyor mu? Tam olarak şişlik kafanızın neresinde ve bastırınca nasıl bir ağrı oluyor? Bu ağrının şiddeti bi süre sonra azalmaya başladı mı gibi takipleri yaparak şiş olan bölgeyi gözlemlemelisiniz.

 • Eğer çok hızlı bir büyüme var ve ağrılar artıyor ise mutlaka bir acil servise gitmeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir büyük sorun yoksa bile bu sayede içiniz rahat edecektir. Bu durumda mutlaka doktora görünmeniz gerekir.
 • Eğer şiş olan bölgenin rengi değişiyorsa yine acil servise gitmeli veya 112’yi arayarak acil yardım isteyebilirsiniz. Kan toplama ve benzeri bir durum var ise e bu işliğin boyutu büyümeye devam ediyorsa riskli bir durum olabilir. Herhangi bir sorun yaşamamak için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.
 • Eğer bu şişlikler ve ağrılarla beraber ateşiniz de varsa bir enfeksiyon oluşmuş olabilir. Yine size en yakın hastanenin aciline gierek gerekli ilaç vb. tedavileri almanız mantıklı olacaktır.

Şişlik İçin Evde Bakım

Vücudumuzda oluşabilecek şişlikler için evde de bakım yapabiliriz. Ancak şu konuda uyaralım bu bakım herhangi bir doktor tedavisine ihtiyaç duyulmayan durumlarda yapılabilir. Yan eğer kafa bölgenizde sizi endişelendirecek bir şişlik var ise mutlaka hastaneye gitmelisiniz. Evde uygulayabilceğiniz yöntemler daha fazla soruna yol açabilir.

Soğuk uygulama

Buzlu bez veya dondurulmuş sebze poşeti koyun. Şişliği ve ağrıyı azaltır. Her 2-3 saatte bir 20 dakika kadar uygulayın. Genellikle bir yere çarptığımızda veya vurduğumuzda ya da spor yaparken bir yerimiz şişebilir. Yine top oynarken ayağımıza alabileceğimiz darbeler ya da düştüğümüzde yine aldığımız darbeler ayağımızda şişli oluşturabilir. Bu şişliklere dokununca ağrıyabilir. Ancak bu tarz şişliklerde doktora gitmeden de bazı uygulamalar yapılabilir. Bunlardan akla ilk gelen ve zaten doktorların da tavsiye ettiği bir yöntem soğuk uygulamadır. Şişlikleri indirmek için soğuk uygulaması yapılabilir. Buz torbasını bir beze sararak ilgili bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu hem ağrısını hafifletmek hem de şişliği geçirmek için sonuç alabileceğiniz ir yöntem olabilir.

Ağrı kesici

İltihap gidericiler ve ağrı kesiciler yine bu tarz durumlarda kullanılabilir. Ancak br ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Halk arasında artık alışılagelmiş durumlarda kullanılan ilaçlar olabiliyor. Yan örneğin ufak bir yanık oldu hemen Siverdin sürelim geçer tarzı bir yaklaşım burada da yapılabilir. Yani top oynarken yere düştünüz ve ayağınızda şişme oldu, daha önce bu tarz ağrıları dindiren bir krem veya ilaç size de fayda sağlayabilir.

Dinlenme

Bazen şişlikleri geçirmek için dinlenmekte fayda sağlayabilir. Aşırı tempolu yapılan sporlar, yürüyüşler ve tırmanmalar vücutta istenmeyen şişlikler oluşmasına neden olabilir. Özellikle baş bölgesinde şişlikler varsa  basıncı önlemek için başınızı dik tutmanız, spora ara vermeniz ve stresten kaçınmanız önemli olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kafamda şişlik var ne yapmalıyım diyorsanız en hızlı çözüm doktora gitmek olacaktır. Orada burada yazılan tavsiyeler size iyi gelmeyebilir. Eğer kafanızda oluşan şişlik ve ağrı:

 • Renk değiştiren ve giderek büyüyen bir şişlik varsa mutlaka hemen bir acil servise gitmelisiniz.
 • Çok şiddetli ağrı, ateş, bulantı, kusma tarzı bir durum varsa mutlaka hemen size en yakın acil servise gitmelisiniz.
 • Diş ağrısı vb. bir ağrıyla beraber işlik oluşmuşsa ve 2-3 günde geçmiyorsa yine doktora gitmeniz faydalı olacaktır.
 • Denge kaybı, hissizleşme vb. sorunlar yaşıyorsanız yine en yakın hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz.

Bunlar ciddi soruna işaret edebilir. Hemen doktora görünün! Erken tedavi önemlidir.

Kafamdaki Şişlik Tehlikeli mi?

Belirttiğimiz üzere bu tarz şişliklere siz evde karar veremezsiniz. Bir şişliğiniz tehlikelimi tehlikesiz mi olduğuna ancak doktorlar karar verebilir. Yapılacak testler ve görüntülemeler sonucu şişliğin nedeni belirlenir ve tehlikesiz mi yoksa tehlikeli mi olduğu ifade edilebilir. Tabi bir yağ bezesi, bir diş problemi gibi durumlarda da kafa bölgesinde şişmeler olabilir. Bu tarz durumların bazıları doktor tedavisi gerektirmeyen basit uygulamalar ile geçebilecek şişlikler olabilir. Ancak yukarıda maddeler halinde ifade ettiğimiz belirtiler varsa hemen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Tehlikesiz bir şişlik dahi olsa en azından aklınızda kurduğunuz yanlış senaryoları sonlandırmanız için doğrusu bu olacaktır. Aklınızı kurcalamasındansa bir doktora görünerek içinizi de rahatlatmış olursunuz. Tüm takipçilerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyoruz. Her şeyin başı sağlık, kendinize dikkat edin, doktora gitmekten çekinmeyin, ertelemeyin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Published

on

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı. Ancak pandemi sonrasında getirilen yönetmelik değişikliği ile hem alt bant için hem de üst bant için uygulanan sınır %10’a indirildi. Bu bölümde hisse senedi tavan fiyat hesaplaması nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacaksınız. Konuyu okuduktan sonra rahatlıkla hisse tavan hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Tavan Uygulaması Nedir?

Borsada günlük bir hisse senedinin maksimum yükselebileceği seviyeye tavan fiyat denilmektedir. Yani tavan fiyat, bir hissenin o günkü maksimum yükselebileceği fiyatı ifade etmektedir. Bu fiyatın üzerinden alım yapmak isteyenler ya ertesi iş gününü bekleyecek ya da tavan fiyata alım emri iletecektir. Bu şekilde tavan fiyatta satıcı olmadan alıcı olur ise hisse senedi tavana kitlemiş olacaktır.

SPK ve Borsa İstanbul tarafından belirlenen tavan fiyat uygulaması gereğince şu an uygulanan tavan fiyat sınırı %10 seviyesindedir. Yani bir hisse gün içerisinde yüzde 10’dan fazla yükselemez.

Hisse Tavan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir hissenin bugünkü tavan fiyatı dünkü kapanış fiyatının %10 yukarısında olacaktır. Yani örnek verecek olur isek, hisse dün 1 liradan kapamış ise bugünkü tavan hesaplaması yapıldığında 1,10 çıkacaktır. Aynı hissenin bugünkü kapanış fiyatı 1,10 olunca yarınki tava hesabını yaparsak yine üzerine %10 eklememiz gerekecektir. Yani bu durumda hissemizin tavan fiyatı 1,20 olacaktır. Bugün de tavan kapatırsa yarınki tavan fiyatını hesaplarken yine üzerine yüzde 10 ekleme yapmamız gerekir. Bu durumda da yarınki tavan fiyatımız 1,32 olacaktır.

Bu şekilde tavan hesaplama yapacakken hissenin önceki günkü kapanışına %10 eklemeniz yeterli olmaktadır.

Continue Reading

Genel

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Published

on

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok forex şirketi kapandı veya küçülmeye gitti. Tabi bu durum sadece ülkemize özle bir durum oldu. Yurt dışında foreks sektörü gelişmeye devam ediyor. Bu bölümde ülkemizde popüler olan foreks firmalarını ele alacağız. Yine hangi forex şirketleri güvenilir? Hangi forex firmalarından uzak durulmalı gibi soruların cevaplarını da bu bölümde paylaşacağız.

Türkiye’de Forex Sektörü

Yazımızın başında da vurguladığımız üzere Türkiye’de fx sektörü 2017 yılında gerileme dönemine girdi. SPK tarafından 1:100 olarak belirlenen kaldıraç oranlarının 1:10 ile sınırlandırılması, yine minimum teminat tutarının da 50.000 TL’ye yükseltilmesi fx piyasasına ciddi anlamda zarar verdi. Bu nedenle de Türk yatırımcıların bir çoğu yabancı forex firmalarına yönelmeye başladı.

Her ne kadar yasak olduğu vurgulansa da halen binlerce yatırımcının yurt dışı aracı kurumlarda işlem yapmaya devam ettiği biliniyor. Türkiye’de forex piyasalarını düzenleyici aracı kurum Sermaye Piyasası Kurumu. Bu anlamda forex şirketlerinin Türkiye’de geçerliliği var mı diye merak ediyorsanız SPK lisansı var mı yok mu diye bakmanız gerekiyor. Bir şirket SPK’dan fx işlemleri için lisans almışsa bu lisansforex piyasalarında yetkili olduğunu gösterir. Yani yasal olarak bu firmada işlem yapabilirsiniz. Türkiye’de şu an yasal olarak SPK lisanslı firmalardan bazılarını aşağıda sizler için listeledik.

 • İntegral Yatırım Menkul Değerler
 • ALB Yatırım Menkul Değerler
 • A1Capital
 • Gedik Yatırım Menkul Değerler
 • Tacirler FX
 • Venbey Yatırım
 • Ikon Menkul
 • Trive Yatırım Menkul Değerler
 • Dinamik Yatırım

güncel olarak bu firmaların SPK lisansları aktiftir. Diğer aktif lisansa sahip aracı kurumlar için SPK sayfasını ziyaret edebilirsiniz. SPK Lisans Kontrol 

Eğer foreks hesabı açmayı düşündüğünüz firmanın yukarıda belirtilen link üzerinden yapacağınız sorgulamada ismi çıkmıyorsa bilin ki bu firmanın Türkiye’de bir geçerliliği yoktur. Yani yurt dışı forex firmaları içerisinde yer alır. Bu firmalar ile ilgili ayrıntılı bilgileri de yurt dışı forex sektörü başlığı altında paylaşmaya devam edelim.

Yurt Dışı Forex Sektörü

Türkiye’nin aksine yurt dışında forex sektörü büyümeye devam etmektedir. Ancak yurt dışı forex firmaları bir çok risk faktörünü içinde barındırır. Özellikle yeni açılan firmalar daha doğrusu 2017 yılı sonrası açılan ve ülkemizde de popüler olan firmalara dikkat etmek gereklidir. Çünkü bunlar yurt dışı forex şirketi görünümlü firmalar olup global pazarda pek bir bilinirliği olmayan firmalardır. Zaten bir çoğu Türkiye’de forex işlemi yapmak yerine yabancı aracı kurumlara yönelmek isteyen yatırımcıları çekmek için açılış şirketlerdir. Çoğunun da sahipleri veya ortakları arasında Türkler yer almaktadır. Bu tip firmalar genellikle kurumsallıktan uzak aracı kurumlardır. Bu nedenle yatırımcıların dikkatli olması ve bu aracı kurumları seçim yaparken elemeleri mantıklı olacaktır.

Yurt dışında forex firmaları tercih den yatırımcıların ana sebebi yüksek kaldıraç oranları oluyor. Bu anlamda siz de bu nedenle yurt dışı aracı kurumları tercih etmek istiyorsanız mutlaka güvenilir aracı kurum tercihi yapmalısınız.

Yurt dışı forex şirketlerinin çoğunda minimum kaldıraç oranı 1:100 seviyesindedir. Hatta 1:1000 kaldıraç oranı sunan forex aracı kurumları bile bulunur. Ancak burada seçimlerinizi sadece kaldıraç oranlarının yüksekliği doğrultusunda yapmamanız tavsiye ederiz. Ayrıca kaldıraç oranları yükseldikçe riskinizin de yükseldiğini göz ardı etmemenizde fayda olacaktır.

Yurt dışı forex firmaları içerisinde güvenilir firma ararken başlıca bakmanız gereken detay lisans konusudur. Firmanın lisanslı olması, güvenilir bir regülatör tarafından denetleniyor olması mühimdir. Aksi takdirde dolandırıcı foreks firmaları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için forex hesabı açmadan önce detaylı araştırmalar yapmalısınız. Sizden önce firmalardan işlem yapanların yorum ve şikayetlerine göz atmanız bu anlamda mantıklı olacaktır.

Yurt dışında güvenilir kabul edilen bazı forex şirketlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • IC Markets
 • XM Foreks
 • eToro
 • Pepperstone
 • TICKMILL

gibi şirketler sıralanabilir. Yerli ve yabancı firmalar arasında seçim yaparken forex firma incelemelerine göz atmanız da faydalı olacaktır. Ancak bu doğrultuda inceleme yaparken de dikkatli olmalısınız. Çünkü bu tarz siteler para karşılığı reklam alarak dolandırıcı forex firmalarını da sizlere güvenilir gibi lanse etme potansiyeli taşıyabilirler. Bu anlamda güvenilir bir kaynak olarak gördüğümüz https://wikiforeks.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Continue Reading

Borsa

En İyi Kripto Para Borsaları, En İyi Türk Bitcoin Borsaları 2024

Published

on

en iyi kripto para borsaları

Kripto para dünyası her geçen gün büyümeye ve daha fazla kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu büyüme beraberinde kripto para borsalarının sayısının da artmasını getiriyor. Peki, bu kadar çok seçenek arasından hangi kripto para borsası sizin için en iyisi? Dünyanın en iyi kripto para borsaları hangileri? En iyi Türk bitcoin borsaları hangileri? Tüm bu soruların cevapları ve daha fazlası bu sayfada.

En İyi Kripto Para Borsaları

Kripto para dünyasının en popüler ve güvenilir borsalarını sizler için listeledik. Bu listede yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen kripto borsalarını bulabilirsiniz. İşte dünyanın en iyi kripto para borsalarından bazıları;

en iyi kripto para borsaları 2024

en iyi kripto para borsaları 2024, en popüler bitcoin borsaları güncel

Coinbase

Kripto para borsası denildiğinde akla ilk gelen borsa değil belki ama özellikle ABD’de kullanıcı sayısı bir hayli fazla. En çok tercih edilen kripto para borsaları içerisinde yer alıyor Coinbase.

Kullanımı kolay arayüzü, güvenli altyapısı ve geniş kripto para desteği ile öne çıkıyor. İşlem ücretleri bazı kripto çiftleri için rakiplere oranla bir tık fazla olabiliyor. Özellikle gün içi al-sat yapan yani trade eden bir yatırımcıysanız komisyonlar ve kesintiler biraz can sıkıcı olabilir. Ancak Coinbase borsasının güvenilirlik anlamında kripto dünyasında ün kazanmış kaliteli bir borsa olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Binance

Binance, dünya çapında işlem hacmi en yüksek kripto para borsasıdır. Geniş likidite, düşük işlem ücretleri ve çok sayıda kripto para desteği ile ön plana çıkar. Coinbase borsasına göre arayüzü bir tık daha karmaşıktır. Çok daha fazla kripto çiftinde alım satım imkanı sunan Binance, işlem hacmi bakımından da dünyanın 1 numaralı borsası olarak kabul edilir.

Zaman zaman adı spekülasyonlara karışsa da genel anlamda güvenilirliği kanıtlanmış bir borsa olan Binance borsası Türkiye ayağı da mevcuttur. Yani Binance TR olarak Türkiye’de de hizmet sunmaktadır. Türkiye’de 2024 yılı ortasında çıkması beklenen kripto para varlık yasasına da tabii olması beklenen Binance bu anlamda Türk yatırımcıları için de güvenilir kripto para borsasıdır denilebilir.

Binance Global borsası ABD’li regülatörler tarafından denetlenmektedir. Kripto paralar ile ilgili çalışmalarda SEC ile Binance arasında sıkı çalışmalarda zaman zaman gözlemlenmektedir.

OKX Kripto Para Borsası

OKX, son yıllarda kripto para borsaları arasında öne çıkan isimlerden biridir. Platform, yüksek işlem hacmi ve geniş kripto para yelpazesiyle dikkat çekmektedir. OKX’in işlem hacmi, günlük bazda milyarlarca dolara ulaşabilmektedir. Bu da borsanın likit ve işlem yapmaya uygun olduğunu göstermektedir. Ayrıca OKX, Bitcoin, Ethereum, Solana gibi popüler kripto paraların yanı sıra DeFi token’ları ve yeni çıkan projeler için de işlem olanağı sunmaktadır.

Güvenilirlik konusunda OKX, kullanıcılarına çeşitli güvenlik önlemleri sunmaktadır. Bunlar arasında çok faktörlü kimlik doğrulama, soğuk cüzdan depolama ve düzenli güvenlik denetimleri yer almaktadır. Borsa, yasal düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermekte ve müşteri fonlarının güvenliğine önem vermektedir. Bununla birlikte, OKX’in geçmişinde bazı güvenlik ihlalleri ve teknik sorunlar yaşandığı da bilinmektedir. Ancak bu sorunlar, platform tarafından hızlı bir şekilde ele alınmış ve müşteri fonlarının güvenliği sağlanmıştır.

OKX, şeffaflık ilkesine bağlı kalarak, kullanıcılarını olası riskler hakkında bilgilendirmekte ve güvenlik önlemlerini sürekli olarak güncellemektedir. Sonuç olarak, OKX’in güvenilirliği, alınan önlemler, yüksek işlem hacmi ve şeffaflık politikasıyla desteklenmektedir. Ancak, kripto para piyasasının doğası gereği, her zaman riskler bulunduğu da göz ardı edilmemelidir.

Kraken Bitcoin Borsası

Kraken, güvenlik ve şeffaflık konusunda öne çıkan bir borsadır. İşlem ücretleri makul seviyelerdedir ve geniş bir kripto para yelpazesi sunar. Düzenli denetimler ve iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemleri de uygulamaktadır. Buna ek olarak, Kraken’in kurucuları güvenilirlik ve dürüstlük konusunda ısrarcıdır ve bu da borsaya olan güveni artırmaktadır. Sonuç olarak, Kraken’in güvenlik odaklı yaklaşımı ve şeffaflığı, onu kripto para yatırımcıları için güvenilir bir seçenek haline getirmektedir.

Bitfinex

Kripto para dünyasında Bitfinex borsasını sık duymaya başladık. Bitfinex, kripto dünyasında oldukça köklü bir borsa olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Borsanın güvenilirliği konusu biraz kafaları karıştırıyor. Bir yandan, Bitfinex büyük bir işlem hacmine ve geniş bir kripto para yelpazesine sahiptir. Diğer yandan ise, geçmişte yaşanan bazı güvenlik ihlalleri ve likidite sorunları nedeniyle güvenirliği sorgulanıyor. Ancak Bitfinex, güvenlik önlemlerini sürekli güncellemekte ve şeffaflığı artırmak için adımlar atan bir borsa olarka dikkat çekiyor. Bu özelliği ile de en iyi kripto para listesinde yer bulmayı başarıyor.

Bitfinex, yatırımcılara çeşitli hizmetler sunmaktadır. Borsa, spot ve türev işlemlerin yanı sıra kaldıraçlı işlemler de sunmaktadır. Ayrıca, Bitfinex OTC masası aracılığıyla yüksek hacimlerde işlem gerçekleştirme imkanı da bulunmaktadır. Borsa, gelişmiş grafikler ve teknik analiz araçları ile profesyonel yatırımcılara yönelik özellikler de sunmaktadır.

Gate.io Kripto Borsası

Gate.io, kripto para yatırımcıları arasında popüler bir merkezi olmayan borsa (DEX) platformudur. Platformun güvenilirliği konusunda bazı önemli noktalar göze çarpmaktadır. Gate.io, kullanıcılarına çok faktörlü kimlik doğrulama, soğuk cüzdan depolama ve düzenli güvenlik denetimleri gibi güvenlik önlemleri sunmaktadır. Ayrıca, platform, yasal düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermekte ve müşteri fonlarının güvenliğine önem vermektedir.

Bununla birlikte, Gate.io’nun geçmişinde bazı güvenlik ihlalleri ve teknik sorunlar yaşandığı da bilinmektedir. Bu sorunlar, platform tarafından hızlı bir şekilde ele alınmış ve müşteri fonlarının güvenliği sağlanmıştır. Gate.io, şeffaflık ilkesine bağlı kalarak, kullanıcılarını olası riskler hakkında bilgilendirmekte ve güvenlik önlemlerini sürekli olarak güncellemektedir. Sonuç olarak, Gate.io’nun güvenilirliği, alınan önlemler ve şeffaflık politikasıyla desteklenmektedir. Ancak, kripto para piyasasının doğası gereği, her zaman riskler bulunduğu da göz ardı edilmemelidir.

Gate.io güvenilirliği, birçok faktöre bağlıdır. Kullanıcıların, fonlarını güvende tutmak için gerekli önlemleri alması ve güvenlik konusunda bilinçli olması büyük önem taşımaktadır. Gate.io, güvenlik standartlarını sürekli olarak iyileştirmeye devam etmeli ve kullanıcılarına şeffaf bir şekilde bilgi aktarmalıdır.

KuCoin

KuCoin, son yıllarda popülerliği hızla artan kripto para borsalarından biridir. Sıkı güvenlik önlemleri ve şeffaflık doğrultusunda bir yaklaşım belirleyen KuCoin en iyi kripto para borsaları arasında gösterilmektedir. Borsanın büyük bir kısmı kullanıcı fonlarını soğuk cüzdanlarda tutmakta ve düzenli olarak denetlenmektedir. Ayrıca KuCoin, iki faktörlü kimlik doğrulama ve gelişmiş anti-hile sistemleri gibi güvenlik önlemlerini de uygulamaktadır. Bununla birlikte, KuCoin’in görece yeni bir borsa olması ve geçmişte bazı küçük ölçekli güvenlik ihlallerinin yaşanması, güvenilirlik konusunda endişelere yol açabilmektedir.

KuCoin, yatırımcılara kripto paralar konusunda çeşitli işlemler sunmaktadır. Borsa, spot ve türev işlemlerin yanı sıra kaldıraçlı işlemlere de olanak tanımaktadır. KuCoin ayrıca, düşük işlem ücretleri ve likidite sağlayıcı programı ile dikkat çekmektedir. Yatırımcılar, KuCoin üzerinden çok sayıda alt coin ve token’a yatırım yapabilmekte, ayrıca stake etme ve havuzlardan pasif gelir elde etme fırsatlarından da yararlanabilmektedir. KuCoin aynı zamanda, gelişmiş grafikler ve teknik analiz araçları ile profesyonel yatırımcılara da hizmet vermektedir.

MEXC Bitcoin Borsası

MEXC, son yıllarda kripto para yatırımcıları arasında popülerlik kazanan merkezi olmayan bir borsa (DEX) platformudur. Platformun güvenilirliği konusunda dikkat çeken bazı önemli hususlar vardır. MEXC, kullanıcılarına çok faktörlü kimlik doğrulama, soğuk cüzdan depolama ve düzenli güvenlik denetimleri gibi güvenlik önlemleri sunmaktadır. Ayrıca, platform, yasal düzenlemelere uygun olarak faaliyet göstermekte ve müşteri fonlarının güvenliğine önem vermektedir.

Bununla birlikte, MEXC’nin geçmişinde bazı güvenlik ihlalleri ve teknik sorunlar yaşandığı da bilinmektedir. Bu sorunlar, platform tarafından hızlı bir şekilde ele alınmış ve müşteri fonlarının güvenliği sağlanmıştır. MEXC, şeffaflık ilkesine bağlı kalarak, kullanıcılarını olası riskler hakkında bilgilendirmekte ve güvenlik önlemlerini sürekli olarak güncellemektedir. Sonuç olarak, MEXC’nin güvenilirliği, alınan önlemler ve şeffaflık politikasıyla desteklenmektedir. Ancak, kripto para piyasasının doğası gereği, her zaman riskler bulunduğu da göz ardı edilmemelidir.

MEXC’nin güvenilirliği, birçok faktöre bağlıdır. Kullanıcıların, fonlarını güvende tutmak için gerekli önlemleri alması ve güvenlik konusunda bilinçli olması büyük önem taşımaktadır. MEXC, güvenlik standartlarını sürekli olarak iyileştirmeye devam etmeli ve kullanıcılarına şeffaf bir şekilde bilgi aktarmalıdır.

En İyi Türk Kripto Para Borsaları

Dünyanın en iyi kripto borsalarını listeledikten sonra en iyi Türk borsalarına da değinmekte fayda var. Ülkemizdeki kripto para borsaları da son derece güvenilir, şeffaf ve dinamik bir şekilde ilerlemektedir. Özellikle bir kaç yıl önce yaşanan bazı dolandırıcılık faaliyetleri sonrasında getirilen düzenlemeler firmaların daha şeffaf hale gelmesini sağlamıştır. En iyi Türk bitcoin borsaları denildiğinde akla gelen firmalara göz atalım..

en iyi türk bitcoin borsaları

en iyi türk bitcoin borsaları, en iyi türk kripto para borsaları 2024

Paribu Borsası

Paribu, Türkiye merkezli bir kripto para borsasıdır ve yerli yatırımcılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Borsanın güvenilirliği konusunda genel olarak olumlu görüşler bulunmaktadır. Paribu, kullanıcı fonlarının büyük bir kısmını soğuk cüzdanlarda tutarak güvenliği ön planda tutmaktadır. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulama, anti-ddos önlemleri ve düzenli denetimler gibi güvenlik önlemlerini de uygulamaktadır. Bununla birlikte, Paribu’nun henüz görece yeni bir borsa olması, bazı yatırımcılarda güvenilirlik konusunda tereddütlere yol açabilmektedir.

Paribu, yatırımcılara çeşitli hizmetler sunmaktadır. Borsa, Türk Lirası ile Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi popüler kripto paraların alım satımına olanak tanımaktadır. Ayrıca, Paribu üzerinden staking işlemleri gerçekleştirilebilmekte ve pasif gelir elde edilebilmektedir. Paribu, kullanıcı dostu arayüzü ve mobil uygulaması ile yatırımcılara kolaylık sağlamaktadır. Borsa aynı zamanda, 7/24 canlı destek hizmeti ve eğitim kaynakları ile de yatırımcıları desteklemektedir. Son olarak, Paribu borsasının düşük işlem ücretleri ve çeşitli kampanyalarla da adını duyurduğundan söz edebiliriz. Bunlardan en çok tercih edileni de Paribu Cineverse kampanyaları olmaktadır.

BTCTurk Borsası

Adından da anlaşılacağı üzere BTCTurk, Türkiye’de kurulu bir kripto borsasıdır. Platform, kullanıcılarına çok faktörlü kimlik doğrulama, soğuk cüzdan depolama ve düzenli güvenlik denetimleri gibi çeşitli güvenlik önlemleri sunmaktadır. Ayrıca, BTCTurk, Türkiye’de denetlenen ve Türk devletine vergi veren bir firmadır. Bu, platformun yasal gerekliliklere uygun şekilde faaliyet gösterdiğinin bir işaretidir. 2024 yılı içinde Türkiye’de kripto varlıklara yönelik gelmesi beklenen düzenlemelerden de etkilenmesi beklenen BTCTürk şu an için Türkiye’deki en iyi kripto borsaları içinde gösterilmektedir.

Bununla birlikte, kripto para piyasasının doğası gereği, her zaman riskler bulunmaktadır. BTCTurk, geçmişte bazı güvenlik ihlalleri ve teknik sorunlarla karşılaşmış olsa da, bu sorunları hızlı bir şekilde çözmüş ve müşteri fonlarının güvenliğini sağlamıştır. Platform, şeffaflık ilkesine bağlı kalarak, kullanıcılarını olası riskler hakkında bilgilendirmekte ve güvenlik önlemlerini sürekli olarak güncellemektedir. Sonuç olarak, BTCTurk’ün güvenilirliği, alınan önlemler ve düzenleyici kurumların denetimleriyle desteklenmektedir.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Diğer Kripto Borsaları

2013 yılında kurulan BTCTurk ve 2017 yılında açılan Paribu borsaları dışında Türkiye’de faaliyet gösteren bir çok kripto para borsası bulunuyor. Bunların bazıları global bazlı borsalar bazıları ise yerel borsalar olarak dikkat çekiyor.

 • Bitci
 • Binance TR
 • Gate.io TR
 • Bitexen
 • Bito
 • Narkasa
 • BitTurk
 • Koinim

Türkiye’de en popüler kripto para borsalarının listesi de bu şekildeydi. Bu bölümde objektif bir şekilde dünyadaki ve Türkiye’deki kripto para borsalarını inceledik. En iyi kripto para borsaları listesi oluşturduk. Sizler de konuya katkı sunmak adına kendi kullandığınız borsalar ile ilgili deneyimlerinizi konu altına yorum olarak bize iletebilirsiniz.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa5 gün ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel6 gün ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

seçim sonuçları borsayı nasıl etkiler seçim sonuçları borsayı nasıl etkiler
Borsa2 ay ago

Yerel Seçim Sonrası Borsa İstanbul Senaryoları Güncel 2024

31 Mart seçimleri yerel seçimleri yaklaşırken Borsa İstanbul’da işler iyiye gitmiyor. Yatırımcıların büyük bölümü zararda bekliyor. Artan faiz oranları nedeniyle...

en iyi kripto para borsaları en iyi kripto para borsaları
Borsa2 ay ago

En İyi Kripto Para Borsaları, En İyi Türk Bitcoin Borsaları 2024

Kripto para dünyası her geçen gün büyümeye ve daha fazla kişinin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu büyüme beraberinde kripto para...

Frink plus paket duyuruldu Frink plus paket duyuruldu
Genel3 ay ago

Kahve Uygulaması Frink Yeni Üyelik Paketi Frink Plus’ı Duyurdu

Filtre kahve denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan Frink Kahve yeni üyelik paketini duyurdu. Frink’in yeni üyelik paketi Plus paketin...

kafamda şişlik var dokununca ağrıyor ne yapmalıyım kafamda şişlik var dokununca ağrıyor ne yapmalıyım
Genel4 ay ago

Kafamda Şişlik Var, Dokununca Acıyor Ne Yapmalıyım?

Çeşitli nedenlerle vücudumuzda şişlikler oluşabilir. Bunların birçoğu zamanla kendiliğinden geçmektedir. Bu şişlikler kafa bölgesinde olduğunda insanlar ister istemez huzursuz olmakta...

banka hesap hareketleri silinir mi banka hesap hareketleri silinir mi
Genel4 ay ago

Banka Hesap Hareketleri Silinebilir mi? Hesap Hareketlerini Silmek

Bankacılık sektörü, her zaman için güvenlik ve şeffaflığa büyük önem verir. Özellikle banka hesap hareketleri, birçok kişi ve kurum için...

sitenize güncel döviz kurları ekleme kodları sitenize güncel döviz kurları ekleme kodları
Genel4 ay ago

Sitenize Döviz Kuru Ekleme Kodları, Sitene Döviz Kuru Ekle

Web sitesi sahipleri için reklamsız döviz kuru eklentisi bulmak zaman zaman sorun olabiliyor. Çünkü bu tarz eklentilerde genellikle çeşitli açıklar...

Korede asgari ücret ne kadar, Korede kiralar, market fiyatları ve yaşam masrafları Korede asgari ücret ne kadar, Korede kiralar, market fiyatları ve yaşam masrafları
Asgari Ücretler4 ay ago

Kore’de Asgari Ücret Ne Kadar? Kore Asgari Ücreti ve Masraflar

Güney Kore ekonomisi son yıların en çok gelişme gösteren ekonomilerinin başında geliyor. Son yıllarda teknoloji alanında atmış oldukları adımlarla üst...

Frink indirim kodu kampanya 2024 Frink indirim kodu kampanya 2024
Genel4 ay ago

Frink 200 TL İndirim Kodu, Frink Kampanya Kodu 2024 (200 TL)

Kısa süre içerisinde kahve tutkunlarının en iyi arkadaşlarından biri haline gelen Frink uygulaması ile aylık ödeme yaparak sınırsız kahve tüketebiliyorsunuz....

Öne Çıkan İçerikler