Connect with us

Borsa

Borsada 2024 Beklentileri Neler? 2024’te Borsa Kazandırır mı?

Published

on

borsa istanbul 2024 beklentileri

Yatırım denildiğinde akla ilk gelen enstrümanlardan bir tanesi borsalardır. Ülkemizde Borsa İstanbul son yıllarda gösterdiği performansla tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştır. 2023 yılı biraz çalkantılı geçse de hisse senetleri hala enflasyona karşı en önemli yatırım araçları içerisinde yer almaktadır. Uzmanların, bankaların ve finans kurumlarının 2024 yılına yönelik borsa beklentilerini araştırdık. 2024’te hisse senedi piyasalarını neler bekliyor? Borsa 2024’te para kazandırır mı gibi sorularınızın cevaplarını bu içerikte bulacaksınız.

2023’te Borsa Yatırımı Para Kazandırdı mı?

Yatırım araçları içerisinde 2023’ün belki de en az kazandıranı oldu Borsa İstanbul. Öyle ki Bitcoin yüzde 154, euro %63 oranında kazandırırken dolar yatırımı yapanlar %57 kazanmış oldular. Borsa İstanbul’da ise 2023 yılında getiri oranı yüzde 35 oldu. Tabi bu kazanç oranı TÜFE’den arındırıldığında BIST 100 yatırımcısının 2023 yılını kazançla değil %18 kayıpla kapadığını söylemekte fayda var. Ancak buradan hisse senedi yatırımcılarının hepsi para kaybetti gibi algılanmalısın.

Borsada 2023 yılında para kaybettiren şirketler olduğu gibi kazandıran şirketler de vardı. Öyle ki bazı şirketlerin yıllık getirisi %500’ün üzerinde oluştu. Aşağıdaki tabloda son 1 yılın en çok para kazandıran hisselerini görüntüleyebilirsiniz.

Borsada 2024 Beklentileri Ne Yönde?

Piyasa uzmanları, araştırmacılar, bankalar ve yatırım kuruluşları borsanın 2024’te pozitif bir getiri sağlayacağını öngörüyor. Enflasyonun 2024 yılı sonunda %40 civarına öngörüldüğü Türkiye’de yine yıl sonuna doğru faiz indirimlerinin gelebilme ihtimali söz konusu. Ayrıca Ocak ayı içerisinde yapılacak olan TCMB faiz toplantısından son bir kez faiz artışı ve faiz artırım sürecinin tamamlandığına dair bir mesaj bekleniyor. Bu nedenle önümüzdeki toplantılarda faiz artırımı sinyalinin kesilmesiyle birlikte borsada artık daha yüksek likidite ile yukarı yönlü seyirler görmemiz mümkün olabilir.

Yurt dışı ve yurt içi bir çok kurum hisse senetleri ile ilgili beklentilerini paylaşmayı südürüyor. Bu beklentilerde ortak okta hisselerde yükseliş beklentisi olarak dikkat çekiyor. BIST 100 geneli için de 10 bin puan üzerinde hedef seviyeleri araştırma raporlarında belirtiliyor. Bu anlamda 2024 Borsa İstanbul yılı olabilir gibi görünüyor.

Diğer taraftan riskleri de es geçmemek gerekiyor. Mart ayında yerel seçimler var. Bu durum belirsizliğe neden olmakta. Seçimlerin sonrasında ise uzun sürecek seçimsiz bir döneme gireceğimiz için seçimlerden sonra daha olumlu bir hava ile karşılaşma durumumuz da var tabii.

2024’te Hangi Hisseler Ön Plana Çıkıyor?

Geçen sene enerji hisseleri oldukça ön plandaydı. Zaten halka arzlar da genellikle enerji sektöründen geldi. Yenilenebilir enerji sektörü hisseleri bu sene de olumlu performans gösterecek gibi duruyor. Yine yaz ayları yaklaşırken turizm ve havayolu şirketlerinden bir atak görülebilir. Yine ramazan ayı yaklaşırken de gıda sektörü hisselerinin adını sıklıkla duyabiliriz. Ayrıca hisse senetlerinde bu yıl biraz da tahtacıların göstereceği performans merak ediliyor. Geçen yıl aşırı değer kaybı yaşayan tahtalarda ve aşırı yükseliş yaşanan tahtaların tahtacıları nasıl aksiyon alacak bu da önemli. Tabi yabancı yatırımcıların da piyasaya girişinin artması bekleniyor. Bu para akışıyla beraber tahta sahipleri e el değiştirebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

Halka Arz Nedir, Neden Yapılır? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır?

Published

on

halka arz nedir, şirketler neden halka arz olur?

Borsa İstanbul’da son 2 yılda en çok duyduğumuz terimlerden bir tanesi halka arz. Borsaya milyonlarca yeni yatırımcı çeken halka arz furyası devam edecek mi? Şirketler neden halka arz başvurusu yapıyor? Halka arz olmak isteyen şirketlerin hisseleri nasıl alınır? Halka arz hisselerini almak mantıklı ı, nelere dikkat etmeliyiz?

Halka arz nedir? Bu sorunun cevabı, bir şirketin hisselerini halka açarak, genel olarak yatırımcılara satmasıdır. Bu süreç, şirketin sermaye artışı ve likidite imkanı elde etmesini sağlar.

Halka Arz Nedir?

Şirketlerin hisselerini halka açması anlamını taşıyan halka arz bu sayede şirkete bir dizi avantaj sağlamaktadır. Şirket patronları ve yönetimi halka arzın sağladığı avantajlar ndneiyle şirketleri için halkaarz başvurusunda bulunurlar. Tabi haka arzlar firmalara sadece avantaj sağlamazlar. Bazı riskleri ve dezavantajları da olabilir. Şirketler SPK’ya halka arz başvurusu yaptıktan sonra onay süreci işlemeye başlayacaktır. Bu süreç bazen aylar sürerken bazen yıllar bile sürebilmektedir.

Halka Arzın Avantajları ve Dezavantajları

Şirketler genellikle nakit ihtiyacı doğduğunda halka arz başvurusu yaparlar. Yeni yatırım yapacakları zaman veya krediye erişim imkanının kısıtlı olduğu zamanlar halka arz konuları gündeme gelebilmektedir. Likiditeye ulaşmanın en kolay ve masrafsız yolu olarak görülen halka arz bazen patronlar ve şirket yönetimleri tarafından yatırımcıların aleyhine de kullanılabilen bir duruma dönüşmektedir.

halka arzın şirketlere sağladığı avantajlar ve dezavantajlar
halka arzın şirketlere sağladığı avantajlar ve dezavantajlar

Halka Arzın Şirketlere Sağlayacağı Avantajlar

Şirketlerin halka arz edilmesindeki temel neden arz süreci sonucunda elde edeceği avantajlardır. Halka arzın şirketlere sağlayacağı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

Sermayeye Kolay Ulaşma İmkanı

Halka arz, şirketlere önemli bir sermaye artışı sağlar. Bu, büyüme ve yeni projeler için gerekli finansmanı temin etmelerine olanak tanır. Hisse satışı yoluyla şirkete ortak olma fırsatını sunan halka arz şirketleri bu sayede ciddi miktarda gelir elde ederler.

Bir kredi ödemesi olduğunda, yeni bir yatırımın finansmana ihtiyacı olduğunda halka arza uygun şirketlerin genellikle 1 numaralı önceliği halka arz başvurusu yapmaktır. Tabi onay sürecinin uzunluğu ve prosedürler nedeniyle her şirketin halka arz edilebilmesi mümkün olmamaktadır.

Likidite İmkanı

Halka açılan şirketler, hisse senetlerinin borsada işlem görmesi sayesinde daha fazla likiditeye sahip olur. Bu, yatırımcıların hisselerini kolayca alıp satabilmelerine olanak tanır. Bu sayede şirket ortaklarının da halka hisse satışı yapmalarının önü açılabilir.

Şirket ortaklarının borsaya kote olmayan hisseleri satması diğer hisse yatırımcıları için olumsuz bir durumdur. Ancak SPK, koşullar karşılandığında buna imkan vermektedir. Yine şirketler halka arz olduktan belirli bir süre sonra bedelli sermaye artırımı gibi işlemlerle yeniden hisse satışı yaparak daha fazla gelir ve likidite elde etme şansına da sahip olabilirler.

Şirket Profilinin Yükselmesi

Halka arz, şirketin kamuoyu ve medya tarafından daha yakından takip edilmesine neden olabilir, bu da şirket profiline olumlu bir etki yapabilir. Halkaarz olan şirketler, Bloomberg, APara, Ekotürk gibi tv kanallarında da kendilerine sıklıkla yer bulabilir.

Özellikle hisse senedi hareketlerine göre sosyal medyada da bilinirliği artacaktır. Bu nedenle şirketlerin halka arz edilmesi şirketlere aslında prestij anlamında da değer katan bir detay olmaktadır. Tabii şirket hisselerinin göstereceği performans bu bağlamda prestijin artmasına veya var olan prestijin korunamamasına katkı sağlayabileceği unutulmamalıdır.

Halka Arzın Şirketlere Dezavantajları

Halkaarz olmak şirketlere bir çok avantaj sağlamaktadır. Ancak bunların yanı sıra bazı dezavantajları da beraberinde getirebilir. Nedir bu avantajlar derseniz şöyle sıralayabiliriz.

Daha Fazla Sorumluluk ve Denetim

Halka açılan şirketler, hissedarlarına karşı daha fazla sorumluluk taşır ve finansal durumlarını daha sık ve şeffaf bir şekilde raporlamak zorundadır. SPK’nın belirlediği tarihlerde bilanço açıklamak, şirket hisse paylarında oluşabilecek fiyatlamalar ile alakalı kap haberlerini zamanında yayınlamak gibi zorunluluklar vardır. Yine şirket hisselerinde oluşabilecek aşırı fiyatlamalar nedeniyle SPK’nın cezalarına da maruz kalma riskleri olmaktadır.

Şirket Değerinde Yaşanabilecek Ani Değişimler

Borsada işlem gören hisseler, piyasa dalgalanmalarına açıktır. Bu durum, şirketin değerinin ani bir şekilde değişebileceği anlamına gelir. Yani şirket ile alakalı haber akışlarının olumlu olması halinde çok aşrı bir değerlenme veya olumsuz haber akışlarında ise istenmeyen değer kayıpları yaşanabilir. Bu nedenle bir çok şirket hisse senedi geri alım programı gibi uygulamalar yaparak kendi sattıkları, halka arz ettikleri hisseleri geri almaktadırlar.

Şirketin prestijini korumak ve yatırımcının güvenini sağlamak oldukça önemlidir. Aksi takdirde yatırımcını itibar etmediği hisseler her türlü spekülasyona açık bir şekilde tahtacıların oyuncağı olabilir. Bazı şirketlerin patron ve yönetimleri, halka arz sonrası şirket değeriyle ilgilenmemektedir. Bu tarz şirketlerde söz sahibi genellikle o hisse senedinin tahtacısı olmaktadır. Bu da sert fiyatlamaları ve şirket değerinde sert değişimleri beraberinde getirebilmektedir.

Halka Arza Karar Vermeden Önce Şirketlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Şirketlerin halka arz başvurusu yapmadan önce bir çok yönden kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Bu hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra SPK’ya halkaarz başvurusu yapılabilir. Başvurunun takibi SPK bültenlerinde ve KAP açıklamalarında takip edilebilir.

Finansal Hazırlıklar

Halka arz öncesinde şirketlerin finansal yapısını güçlendirmesi ve yatırımcılara güven vermesi kritik önem taşır. Aksi takdirde halka arz sonuçları şirktin umduğu gibi sonuçlanmayabilir. Tabi onun da öncesinde zaten finansal olarak hazır olmayan şirketlerin SPK onayını almaları zor olacaktır.

Şirket Değerlendirmesi

Halka arz kararı öncesinde, şirketin gerçek değerini belirlemek için etkili bir değerleme süreci geçirilmelidir. Bunun için değerleme şirketleri ve aracı kurumlarla işbirliği halinde bir süreç yöneten şirketlerin hangi fiyattan halka arz edileceği, hangi yöntemle halka arz olacağı gibi detaylar SPK’nın haftalık bültenlerinde ilan edilecektir.

Halka Arz Stratejileri

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin, halka arz stratejilerini sektörel dinamiklere göre belirlemesi önemlidir. 2022 ve 2023 yıllarında en çok halka arz edilen sektör şirketleri enerji şirketleri oldu. Yenilenebilir enerjiye tüm dünyada ilginin artması bu yönde şirketlerin halka arz süreçlerini hızlandırdı. Zaten son iki senenin en çok kazandıran hisseleri incelendiğinde yine bu sektör şirketlerinin büyük paya sahip oldukları da görüntülenebilir.

Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır?

Şirketlerin halka arzı belirli aracı kurumların önderliğinde yapılır. Hemen hemen her aracı kurumdan şirketlerin halka arzlarına katılım sağlanabilir. Yine bankalarda yatırım hesabı açarak halka arzlara katılmanın mümkün olduğunu da belirtelim. Bu doğrultuda bir kişinin halka arza katılım sağlayabilmesi için öncelikle yatırım hesabının olması gerektiğini söyleyelim. SPK lisanslı aracı kurumlar veya bankalar aracılığıyla hisse senedi yatırım hesabı açabilirsiniz.

Halka arz süreci tamamlandığında şirketlerin hisseleri borsada işlem görmeye başlayacaktır. Yine şirketin borsada işlem görmeye başlayacağı fiyat ve işlemlerin başlayacağı gün SPK tarafından ilan edilecektir.

Şirketin hisseleri borsada işlem görmeye başladıktan sonra artık alım-satıma açık hale gelecektir. Yatırım hesaplarınız üzerinden arz sürecinde payınıza düşen hisseleri borsada dilediğiniz gibi satabilirsiniz. Satış yapabileceğiniz gibi yeni alım emri de iletebilirsiniz. Tabi hisse senedinin ilk işlem gününde sert hareketlerin yaşana ihtimali yüksektir. Yani tavan olması veya taban olması gibi bir durumda alış veya satış tarafının kilitli olabileceği unutulmamalıdır.

Şirketlerin halka arz süreçleri ile alakalı detaylı bilgiler paylaştık. Halka arz nedir, şirketler neden halka arz edilir? Halka arzın şirketlere avantajları nelerdir gibi soruları cevapladık. Peki yatırımcıların halka arza katılma motivasyonu nereden gelmeli? Yatırımcıların halka arza katılmaları mantıklı mı?

Halka Arz Hisseleri Kazandırır mı?

Halka arz olan şirketlere yatırım yapmak geçmişte çok para kazandırdı. Ancak 2023 sonunda yapılan halka arzlar yatırımcısını üzdü. Örneğin surgy, avpgy gibi halka arzlar yatırımcısına para kazandırmak yerine para kaybettirdi. Ancak bu hisselerde de 2024 yılının ilk günlerinde toparlanma ibareleri görülmeye başlandı.

Borsa İstanbul’da yapılan halka arzlar genellikle %20 gibi bir iskontolu fiyat ile halkaarz ediliyor. En azından SPK tarafından ifade edilen bu. Ancak matematiksel olarak bu ifade bazen gerçeklerle bağdaşmayabiliyor. Yani şirketlerin halka arz fiyatının ederinden daha pahalı halka arz edildiğini gösteren teknik göstergeler de olabiliyor. Bu nedenle yatırıcıların uyanık olmaları gerekiyor.

Kısaca yatırımcılar için halka arzlar bir fırsat olarak görülebilir. Ancak doğru şirketlere yatırım yapmak önemlidir. Aksi takdirde yanlış halka arz hisselerine yatırım para kazandırmak yerine zaman kaybettirebilir. Zaman kaybettirebilir diyoruz çünkü genellikle borsada yeni halka arz olan bir şirketin ilk zamanlarda para kazandırmasa bile sonrasında yatırımcılarını ihya edebilme potansiyeli göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle hikayesi olan şirketlere yatırım yapılmalıdır. Sektörel bazda değerlendirmeler yapılmalı, şirket patronları detaylı araştırılmalı mimli isimlerin şirketlerinden de uzak durulmalı.

Bu bölümde halka arz nedir, şirketler neden halka arz edilir sorularını cevaplandırdık. Ayrıca halka arz hisselerine nasıl yatırım yapılır sorusunu da net bir şekilde cevaplamış olduk. Halka arz süreçleriyle alakalı yeni bir gelişme olması durumunda yine bu sayfayı güncelleyerek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Continue Reading

Borsa

Borsada Tahtacı Kimdir? Tahta Yapıcı Nedir, Nasıl Para Kazanır?

Published

on

tahtacı kime denir borsada tahtacı ne demek

Borsada ilk işlemler 1986 tarihinde gerçekleşti. 5 Nisan 2013 tarihinde ise Borsa İstanbul adını aldı ve büyük teknolojik atılımlar gerçekleşti. İlk zamanlarda borsada işlemler tahtalara yazılarak yapılırdı. İşte bu alım-satım emirlerinin yazıldığı tahtalar, tahta yapıcılar ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda ayrıntılarıyla açıkladık. Borsada tahtacı kimdir, tahta yapıcı ne demektir? Yatırımcılar için önemli olan bu kavramların detaylarına gelin birlikte bakalım.

Borsada Tahtacı Nedir?

IMKB adı ile işlemlerin geçtiği borsada 2013 yılından sonra isim değişikliği oldu. Bu değişiklikten sonra Borsa İstanbul ismiyle işlemlere devam edildi. Daha önce borsada yatırımcılar işlem yapmak için tahtaya emir yazdırırlardı. Hem alıcılar hem de satıcılar emirlerini iletir ve tahtalara emirler yazılırdı. Bu neenle hise tahtası, tahtacısı gibi terimler ortaya çıkmıştı. Yıllar öncesinin tahtası şu an günümüzde emirlerin görüntülendiği emir listesi veya derinlik listesi olarak ifade edilebilir.

Yıllar önce borsada kullanılan tahtacı ifadesiyle şimdiki tahtacı ifadesi aynı değildir. Önceleri, borsada tahtacı, alıcı ve satıcıların emirlerini bir araya getirerek, fiyatların belirlenmesine yardımcı olanlardı. Tahtacılar, borsada gerçekleşen alım satım işlemlerini düzenleyen ve sistemi dengeleyen önemli aktörlerden biriydi.

Tahtacılar, alıcı ve satıcıların bir araya gelmesini sağlamak amacıyla borsa platformlarında görev yaparlardı. Emir tablosu üzerinden gelen alım ve satım emirlerini eşleştirir, böylece borsada oluşan fiyat hareketlerine katkıda bulunurlardı. Bu süreç, piyasa likiditesini artırmaya yönelik önemli bir rol oynar ve yatırımcıların emirlerini daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanırdı.

Şimdi ise durum biraz farklı. İşlerin dijitale geçmesi sonrası tahtacı kelimesinin temsil ettikleri de değişti. Artık tahtacı hisse senedi fiyatını etkileyen, hissede yüksek pay sahibi olan kişilere söyleniyor. Yani başkalarının emirlerini tahtaya yazan değil artık hisseye yön verebilcek potansiyele sahip balina lakaplı yatırımcılara deniliyor tahtacı.

Toparlamak gerekirse günümüzde tahtacı şirketin halka açık lot miktarında önemli bir pay sahibi olmaktadır. Haber akışları, şirketin kap haberleri gibi faktörleri kullanarak fiyatlamalara etki edebilmektedir. Yine tahtacılar hisse senedi fiyatlarını aşağı veya yukarı yönlü götürme potansiyeline sahip olarak görülmektedir. Tabi şirket patronu veya yönetimi buna izin verdiği sürece diye de not düşmekte fayda var.

Borsada Tahta Yapıcı Kimdir?

Tahta yapıcılar, borsada tahtacı olarak da adlandırılır. Yani tahtacı ile tahta yapıcı aynı kişilerdir. Tahtayı yapan anlamına gelen bu ifade hisse senedine yön veren, hisse fiyatını belirleyen kişi anlamına da gelmektedir. Tahta yapıcı bir hissede tek bir kişi olabileceği gibi birden fazla kşi de olabilir. Bazen aynı hissede birden fazla tahta yapıcı grup olarak hareket edebilir, bazense ters düşebilirler. Bu durumda sert fiyat hareketleri yaşanma ihtimali de oluşmaktadır.

Tahtacı Nasıl Para Kazanır?

Tahta yapıcıların elindeki paranın miktarı çok büyüktür. Bazen tek kişi bazense bir grup hisse senedinde tahtacı olabilir. Ellerindeki fon miktarı çok büyük olduğundan hissede istedikleri fiyatlamaları çoğu zaman oluşturabilmektedirler.

Bazen patronlarla veya şirket yönetimleriyle anlaşarak hisse senedini yukarı süren tahtacılar şirketin de haber akışlarıyla desteklemesiyle hisselerin aşırı fiyat yükseltmesinde önemli pay sahibi olurlar. Hisse fiyatı yükselişe geçtiğinde de ellerindeki hisseleri satarak karlarını realize ederler. Bu satışların büyüklükleri yüksek olduğundan gelen satışlar ky tarafında da korkuya neden olmaktadır. Satışların diğer satışları tetiklemesiyle birlikte yükselirken olduğu gibi düşerken de aşırı fiyat hareketlerine neden olabilirler. Bu işlemleri gerçekleştiren tahtacılar yüksek kazanç sağlarken küçük yatırımcıların aşırı zarar etmelerine neden olabilirler. Bu nedenle yatırımcıların hisse senedi tercihi yaparken tahta yapıcısını, şirket patronunu, önceki yıllardaki fiyat hareketlerini yakından takip etmeyi ihmal etmeliler. Aksi halde büyük bir cenderenin içine düşme ihtimali olabilir.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin büyük bölümünde tahta yapıcı mevcuttur. Bazı şirketlerin hisselerinde tahta yapıcılar patronların tutumları nedeniyle barınamaz. Bu tarz hisselerde ise tahta yapıcı genellikle şirketin patronları veya patronla bağlantılı ekipler olabilmektedir. Borsada 2024 yılı için beklentiler pozitif. Bu yıl piyasada genel beklentilere, uzmanların ve analistlerin beklentilerine borsa 2024’te kazandırır mı başlığından bakabilirsiniz.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Frink plus paket duyuruldu Frink plus paket duyuruldu
Genel3 hafta ago

Kahve Uygulaması Frink Yeni Üyelik Paketi Frink Plus’ı Duyurdu

Filtre kahve denildiğinde akla ilk gelen uygulama olan Frink Kahve yeni üyelik paketini duyurdu. Frink’in yeni üyelik paketi Plus paketin...

kafamda şişlik var dokununca ağrıyor ne yapmalıyım kafamda şişlik var dokununca ağrıyor ne yapmalıyım
Genel4 hafta ago

Kafamda Şişlik Var, Dokununca Acıyor Ne Yapmalıyım?

Çeşitli nedenlerle vücudumuzda şişlikler oluşabilir. Bunların birçoğu zamanla kendiliğinden geçmektedir. Bu şişlikler kafa bölgesinde olduğunda insanlar ister istemez huzursuz olmakta...

banka hesap hareketleri silinir mi banka hesap hareketleri silinir mi
Genel1 ay ago

Banka Hesap Hareketleri Silinebilir mi? Hesap Hareketlerini Silmek

Bankacılık sektörü, her zaman için güvenlik ve şeffaflığa büyük önem verir. Özellikle banka hesap hareketleri, birçok kişi ve kurum için...

sitenize güncel döviz kurları ekleme kodları sitenize güncel döviz kurları ekleme kodları
Genel1 ay ago

Sitenize Döviz Kuru Ekleme Kodları, Sitene Döviz Kuru Ekle

Web sitesi sahipleri için reklamsız döviz kuru eklentisi bulmak zaman zaman sorun olabiliyor. Çünkü bu tarz eklentilerde genellikle çeşitli açıklar...

Korede asgari ücret ne kadar, Korede kiralar, market fiyatları ve yaşam masrafları Korede asgari ücret ne kadar, Korede kiralar, market fiyatları ve yaşam masrafları
Asgari Ücretler1 ay ago

Kore’de Asgari Ücret Ne Kadar? Kore Asgari Ücreti ve Masraflar

Güney Kore ekonomisi son yıların en çok gelişme gösteren ekonomilerinin başında geliyor. Son yıllarda teknoloji alanında atmış oldukları adımlarla üst...

Frink indirim kodu kampanya 2024 Frink indirim kodu kampanya 2024
Genel1 ay ago

Frink 200 TL İndirim Kodu, Frink Kampanya Kodu 2024 (200 TL)

Kısa süre içerisinde kahve tutkunlarının en iyi arkadaşlarından biri haline gelen Frink uygulaması ile aylık ödeme yaparak sınırsız kahve tüketebiliyorsunuz....

halka arz nedir, şirketler neden halka arz olur? halka arz nedir, şirketler neden halka arz olur?
Borsa1 ay ago

Halka Arz Nedir, Neden Yapılır? Halka Arz Hisseleri Nasıl Alınır?

Borsa İstanbul’da son 2 yılda en çok duyduğumuz terimlerden bir tanesi halka arz. Borsaya milyonlarca yeni yatırımcı çeken halka arz...

Gaddar dizisi incelemesi Gaddar dizisi incelemesi
Genel1 ay ago

Gaddar Fox TV’de Başladı, Yeni Dizi İzleyenlerden Tam Not Aldı

FOX TV ekranlarında bugün yayın hayatına başlayan Gaddar dizisi izleyenlerden tam not oldu. Çağatay Ulusoy’u ekranlara döndüren yeni dizi Cuma...

fk oranı nedir, nasıl hesaplanır fk oranı nedir, nasıl hesaplanır
Genel1 ay ago

F/K Oranı Nedir? Borsada Fiyat/Kazanç Oranı (F/K) Hesaplaması

Son bir kaç yılda Borsa İstanbul’a milyonlarca yeni yatırımcı geldi. İskontolu olarak yapılan yeni halka arzlar da yeni yatırımcıların piyasaya...

tahtacı kime denir borsada tahtacı ne demek tahtacı kime denir borsada tahtacı ne demek
Borsa1 ay ago

Borsada Tahtacı Kimdir? Tahta Yapıcı Nedir, Nasıl Para Kazanır?

Borsada ilk işlemler 1986 tarihinde gerçekleşti. 5 Nisan 2013 tarihinde ise Borsa İstanbul adını aldı ve büyük teknolojik atılımlar gerçekleşti....

Öne Çıkan İçerikler