Connect with us

Bankalar

Seçim Sonrası Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorum ve Tahminleri

Published

on

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimler Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıyor. Çünkü heterodoks ekonomi politikaları mı yoksa ortodoks ekonomi politikaları mı uygulanmaya devam edecek sorusunun cevabı aranıyor. Son yıllarda Türk Lirası’nın değerindeki düşüş can sıkıcı olmaya devam ederken, seçimden nasıl bir sonuç çıkacağı merakla bekleniyor. Ekonomi için bu kadar önemli bir seçim öncesinde uzmanlardan dolar kuru ile ilgili uyarılarda gelmeye devam ediyor. 14 Mayıs seçimleri öncesinde banka ve finans kurumları ile analistlerin güncel dolar kuru beklentilerini bu sayfada topladık. İşte uzmanların merak edilen dolar tahminleri ve seçim sonrası usdtry beklentileri.

Dolar Kuru Nedir?

Dolar kurunu anlamak için öncelikle döviz kuru kavramını bilmek gerekir. Döviz kuru, bir ülke parasının, başka bir ülke parası karşısındaki değeridir. Dolar kurunda ise, ABD dolarının Türk Lirası karşısındaki değeri ölçülmektedir. Türkiye’de en çok işlem yapılan döviz kuru ABD doları ikinci döviz kuru Euro, üçüncü döviz kuru ise Sterlin’dir. Bu döviz kurları genellikle aynı yöne hareket etmektedir. Türk Lirası değer kazandığında döviz kurlarında düşüş, TL değer kaybettiğinde ise bu döviz birimlerinde yükseliş görülür.

Seçim Sonrası Dolar Ne Olur? Seçimin Dolar’a Etkisi 2023

Tarih yaklaştıkça heyecan artıyor. Tabi piyasalarda da volatilite artmakta. Seçim sonrası dolar ne olur, dolar yükselir mi düşer mi soruları en çok cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu soruların cevaparını bankaların ve uzmanların yorumları içerisinde aradık.

Son bir kaç yıldır enflasyon oranlarının rekor kırmasına rağmen faiz indirim politikası uygulanmakta. Türkiye Ekonomi Modeli adlı sistemin sonuçları arasında da dolar/TL paritesindeki yükseliş gösterilmekte. Naci Ağbal’ın faiz indirim politikasını desteklemeyişi ve görevden alınması sonrasında patlak veren kur krizi günümüzde de devam ediyor. Her ne kadar KKM benzeri uygulamalarla bir miktar frenlenmiş olsa da,2 sene önce 6 lira olan dolar kuru şu an 20 lirayı zorlamaktadır.

Doların yükselmesinin alım gücünün düşmesine neden olduğu artık sokakta 10 yaşındaki çocuklarımız tarafından bile biliniyor. Yani dövizin yükselmesinin ülkemiz için iyi olmadığı herkesin malumu. Ancak Türkiye Ekonomi Modeli ihracatçıyı daha fazla önemseyen bir model. İhracatı artırarak cari açığı kapamaya çalışan bir model. Lakin gelin görün ki Türkiye tarihinin en büyük cari açığını da bu modelde vermiş görünüyor.

Ak Parti’nin yeni seçim beyannamesinde Türkiye Ekonomi Modeli’ne değinilmese de, seçimin kazanıması haline düşük faiz politikası devam ettirilecek diye söylentiler var. Ancak bir taraftan da Mehmet Şimşek ismi geçiyor ki, Şimşek’i daha ortodoks ekonomi politikalarını benimseyen bir isim olduğu piyasalarda biliniyor.

Millet İttifakı tarafı ise daha net. Seçimi Millet İttifakı’nın kazanması durumunda keskin faiz artışları bekleniyor. Öyle ki, yabancı kurumlar faiz oranlarının %40 civarına yükseltilmesini bekliyorlar.  Enflasyona karşı zamanında harekete geçen ABD gibi ülkelerde enflasyon oranları ciddi düşüş kaydederken Türkiye’de yüksek enflasyonun devaediyor olması bir çok uzman tarafından yanlış ekonomi politikalarının neticesi olarak ifade ediliyor.

Uzmanların Dolar Kuru Yorumları

Uzmanlar, seçimler öncesinde dolar kurunun yükselebileceği konusunda uyarılar yapıyor. Bunun nedeni ise, seçimler öncesinde yaşanan belirsizliklerin, yatırımcıların tedirgin olmasına neden olmasıdır. Uzmanlar, seçim sonrasında ise, dolar kurunun düşebileceği konusunda tahminlerde bulunuyor.

Cumhur İttifakı Seçimi Kazanırsa Dolar Ne Olur?

14 Mayıs seçimini Cumhur İttifakı adayı Erdoğan kazanırsa, nasıl bir fiyatlama olacağı merak ediliyor. Bu sorunun cevabı oldukça karmaşık duruyor. Çünkü faiz indirimleri devam edecek mi ya da bu seviyelerde mi kalacak yoksa yeni bir ekonomi programı mı benimsenecek? Mehmet Şimşek önderliğinde yeni bir ekonomi birimi oluşturulduğu ifade edilmekte. Bu durum yeni bir ekonomi programını da beraberinde getirir ve faiz oranları yükselirse dolar kurunda geri çekilmeler yaşanabilir. Tabi KKM’nin de hangi yönde sürdürüleceği önem taşıyor.

Eğer bir değişiklik yapılmaz ve Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde faiz indirimleri devam ederse dolar kurunda yükseliş kaçınılmaz olacaktır diye düşünüyoruz. Uzmanların ve bankaların yaptıkları dolar tahminleri içerisinde de dolar ne olur, düşer mi yükselir mi tarzı sorulara bu yönde cevaplar veriliyor. Yani Türkiye Ekonomi Modeli adlı sistemin devamı halinde dolarda düşüşün söz konusu olmayacağı ifade ediliyor.

Millet İttifakı Seçimi Kazanırsa Dolar Ne Olur?

İlk kez Erdoğan’a karşı seçimleri kazanmaya bu kadar yakın bir ittifak var. Bu ittifakı adayı da Kemal Kılıçdaroğlu. Hem Kılıçdaroğlu hem de Millet İttifakı’nın ekonomi alanındaki isimlerin benimsedikleri model açık ve net. Yani eğer seçimi Millet İttifakı kazanırsa faiz artırımları kesin olarak geri gelecek gibi görünüyor. Çünkü Millet İttifakı ekonomi politikaları bu yönde.

Yüksek faiz artırımları ve Merkez Bankası bağımsızlığına yapılacak vurgular dolar kurunda geri çekilmeyi beraberinde getirecektir. Ancak bu güven ortamının sağlanması belirli bir süre alabilir. Bu nedenle de ilk etapta dolar kurunda yukarı yönlü hareketler oluşabilir. Tabi KKM sisteminin devam ettirilip ettirilmemesi de dolar kurunun yönünü belirleyecek önemli gelişmelerden biri olacaktır.

Bankaların ve uzmanların dolar kuru tahminlerini detaylıca paylaştık. Yazımızın devamında Millet İttifakı’nın seçimi kazanması halinde dolar düşer mi yükselir mi tarzı sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kurumların Dolar Kuru Yorumları

Bankalar ve finans kurumları da, seçimler öncesinde dolar kurundaki dalgalanmaları yakından takip ediyor. Bazı bankalar, dolar kurunun yükselebileceği konusunda uyarılarda bulunurken, bazıları ise dolar kurunun düşebileceği konusunda tahminlerde bulunuyor.

Seçimler yaklaşırken bazı yabancı banka ve kurumlarda Türkiye’e seçim sonuçlarına göre kur tahminlerini paylaşmaya başladılar. İşte son gelen seçim sonrası dolar/TL tahminleri..

Standard Chartered, deprem felaketi, düşük dış talep ve yaklaşan seçimlerin ekonomik aktivite üzerinde baskı kuracağını belirtti. Bu nedenle de ihracat, tüketici güveni ve kapasite kullanımı gibi görünümlerde negatif seyre yol açabileceğini bildiren kurumun döviz kuru tahminlerini de yukarı yönlü revize ettiği görüldü. Mevcut ekonomik politikaların devam ettirilmes halinde 2023 sonunda dolar/TL paritesinin 36seviyesine kadar yükselebileceğini belirten Standard Chartered raporu, ekonomi politikalarında değişikliklerle doların 2023’ü 20 tl de kapatabileceğini öngördü.

Seçim sonrası dolar kuru veren bankalardan bir diğeri de HSBC oldu. Yapıla değerlendirmede seçim sonuçları nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, HSBC analistlerini dolar kurunda yükselişi kaçınılmaz olarak gördüğü belirtiliyor. Yani HSBC Bank analistleri, seçimleri muhalefetin veya iktidarın kazanması durumlarının ikisinde de dolar / TL paritesinde yükseliş bekliyor.

2023 yılı 2. çeyreği için daha önce 19,50 beklentisini açıklayan HSBC Bank bu beklentiyi 20 seviyesine yükseltti. HSBC Bank‘ın 3. çeyrek için USDTRY beklentisi ise 23 liraya yükseldi. HSBC Bank yıl sonu beklentisini daha önce 21 lira olarak açıklamıştı. Bu beklentide banka analistleri tarafından 24 lira olarak güncellendi.

Morgan Stanley ise 2 farklı senaryo için farklı kur fiyatı beklentileri paylaştı. Buna göre Morgan Stanley, seçimleri Cumhur İttifakı’nın kazanması halinde dolar/TL paritesinde yıl sonu hedef fiyatı 27 TL olacağını öngörüyor. Morgan Stanley stratejistleri seçimleri muhalefetin yani Millet İttifakı’nın kazanması halinde de dolar kurunda yükseliş bekliyor. Ancak diğer senaryoya göre daha düşük oranlı bir yükseliş ile yıl sonu dolar/TL tahmini 24 TL olarak bekleniyor.

Diğer kurumların aksine Wells Fargo‘nun beklentisi ise bir hayli değişik. Öyle ki ABD’li kurum Türkiye’de seçimleri muhalefetin kazanması halinde 2024 ortasına kadar dolar kurunun 14 liraya düşmesini bekliyor. Eğer seçimi Erdoğan kazanırsa bu durumda yine 2024 ortasına doğru dolar kurunun 20 lira olması bekleniyor.

JPMorgan’da Türkiye’de seçim sonrası durumla ilgili bir analiz paylaştı. Seçim sonrası senaryolarında, muhalefetin veya iktidarın seçimi kazanma durumu farketmeksizin dövizde yükseliş beklentisini bildirdi. Yan JPMorgan seçim sonucu farketmeksizin dolar kurunda yukarı hareket bekliyor. Ancak sonrasında ortodoks politikalarla dönüş ile birlikte, Türk Lirası’nda gerçek bir yukarı yönlü trend oluşabileceğini de vurguluyor.

Yani kısaca JPMorgan analistleri dolar kurunda ilk etapta 24-25 lira seviyesine doğru yükselişlerin olabileceğini öngörüyor. Sonrasında ise ortodoks politikalara dönüş ile beraber gelecek faiz artırımlarının TL’de değer kazancına neden olabileceği görüşünü paylaşıyor. JP Morgan analistleri faizlrin %25-30 bandına çıkarılmasını beklediklerini ifade ediyorlar. Faizlerin %40 seviyesine yükseltilmesi itimalinin de dışlanmaması gerektiğini ifade ediyorlar.

Dolar Kuru Yatırımı Yapmak Doğru Mu?

Seçim öncesinde dolara yönelen çok sayıda yatırımcı var. TCMB’nin açıkladığı rakamlar bunu gösteriyor. Hem Kur Korumalı Mevduat hem de bireysel ve tüzel kişilerin mevduatlarında dolar payının arttığı görülüyor. Seçim sonrası bir belirsizlik olmasını bekleyen vatandaşlar bu sebeple dolar yatırımına yöneliyorlar. Ancak seçim sonucuna göre gelebilecek olası faiz artırımları havanın terse esmesine neden olabilir. Bu durumda kurda ciddi oynaklıklar yaşanabilir. Yani kazanma ihtimali olduğu gibi ciddi kayıplar yaşanma ihtimali de bulunduğunu  belirtelim. Bu nedenle seçim öncesi dolar yatırımı yapmak mantıklı gibi duruyor olsa da, ciddi riskler de içermektedir.

Dolar Kurunun Yükselmesi Ne Anlama Gelir?

Dolar kurunun yükselmesi, Türk Lirası’nın değer kaybetmesi anlamına gelir. Bu da, ithalatın maliyetini artırır ve enflasyonu tetikleyebilir. Aynı zamanda, Türkiye’nin dış borçlarını da artırabilir. Dolar kurunda yaşanan artış ihracat yapan firmalar için olumlu olsa da halkın geneli için dövizin yükselmesi olumsuz bir gelişme olacaktır.

Dolar Kurunun Düşmesi Ne Anlama Gelir?

Dolar kurunun düşmesi ise, Türk Lirası’nın değer kazanması anlamına gelir. Bu da, ithalatın maliyetini düşürür ve enflasyonu kontrol altına alabilir. Aynı zamanda, Türkiye’nin dış borç yükünü de hafifletebilir. Döviz düştüğünde Türkiye’de insanların otomatik olarak alım gücü de yükselecektir. İhracatçıların hoşuna gitmeyen bir durum olan dolar kurunun düşmesi halinde halkın ihtiyaçlarını daha rahat bir ortamda karşılama fırsatı doğar. Ancak cari açığın daha fazla artmasına sebep olacak bir yanı da vardır. Bu nedenle hükümet politikalarında TL’nin aşırı değer kazanması da istenilen bir durum değildir.

Dolar Kurunun Geleceği Nasıl Olacak?

Dolar kurunun geleceği, birçok faktöre bağlıdır. Özellikle, seçimler öncesindeki belirsizlikler ve uluslararası gelişmeler, dolar kurunda dalgalanmaya sebep olabilir. Ancak, Türkiye’nin ekonomik performansı ve politika kararları da dolar kurunun geleceğini etkileyen önemli faktörler arasındadır.

Seçim sonrasında belirlenecek para politikası kur düzeyini belirleyecek en önemli faktör gibi duruyor. Mevcut ekonomi politikalarının devamı hainde dolarda yükseliş kaçınılmaz gibi. Muhalefetin seçimi kazanması ve beklentiler dahilinde faiz artırımına giderek piyasalara güven aşılaması halinde ise kur tarafından düşüş kaçınılmaz olacaktır. Tabi burada ceteris paribus ifadesini kullanmakta fayda var. Çünkü ülkenin seçim sonrasında nasıl bir halde olacağını bilemiyoruz. Seçimler nasıl sonuçlanacak, kaç puan farkla sonuçlanacak, itirazlar gelecek mi vb. soruların cevapları da Türk Lirasının değerini etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Dolar kurunu etkileyen faktörler arasında, uluslararası piyasalar, faiz oranları, enflasyon, cari açık, politik istikrarsızlık ve ekonomik büyüme gibi faktörler yer almaktadır.

Dolar Kurunu Takip Etmenin Yolları Nelerdir?

Dolar kurunu takip etmek için birçok yol vardır. Özellikle, bankaların internet siteleri ve finans uygulamaları, dolar kurunu anlık olarak takip etmek için kullanılabilir. Aynı zamanda, ekonomi haberlerini takip etmek de dolar kurunu anlamak açısından önemlidir.

Dolar Kurundaki Değişimlerin Yatırımcılara Etkisi

Dolar kurundaki değişimler, yatırımcıların portföylerini etkileyebilir. Özellikle, dolar kurundaki yükselişler, dolar cinsi yatırımları artırabilir. Ancak, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı riskler de vardır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankalar

TCMB 500 Baz Puan Faiz Artırarak Faiz Oranını %50’ye Yükseltti

Published

on

By

Bugün piyasaların gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararındaydı. TCMB’nin faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyordu. En azından piyasa beklentisi bu şekildeydi. Yoksa bizim ve bazı analistlerin beklentisi bir faiz artışına ihtiyaç duyulduğu yönünde birleşiyordu. Açıkçası HepEkonomi ekibi olarak bugünkü toplantıdan 250 baz puanlık daha makul bir faiz artırımı bekliyorduk ancak TCMB agresif bir şekilde 500 baz puan faiz artışına gitti. Bu bölümde TCMB’nin 500 puanlık faiz artışı ve piyasalara etkilerini onuşacağız. Dolar ve borsa TCMB 500 baz puan faiz artışı sonrası nasıl etkilenir? İşte detaylar..

TCMB Faiz Oranını %50 Seviyesine Yükseltti

Faiz oranlarının yüzde 50seviyesine yükseltilmesiyle beraber dolarda bir geri çekilme yaşandı. 31,90 seviyesinin altına kadar geri çekilen dolar kuru sonrasında toparlandı ve yeniden 32 lira üstüne attı. Faiz kararı öncesinde 32,25 civarı fiyatlanan dolar/TL paritesi şu sıralarda 32 liranın hemen üzerinde işlem görüyor. Anlık fiyat takibi için dolar kaç tl sayfasına bakabilirsiniz.

Faiz artışı piyasa genelinde sürpriz olarak karşılandı. Seçim öncesinde 500 baz puanlık bir faiz artışı beklenmiyordu. Beklenti daha çok seçimden sonraki ilk toplantıda faiz artışı geleceği yönündeydi. Atılan bu adım yabancı analistler arasında “TCMB’nin cesur kararı” olarak nitelendirildi ve enflasyonu baskılama ve kuru frenleme noktasında olumlu karşılandı. Buna karşın daha şahin tonda açıklamalar bekleyen analistler de vardı.

TCMB Faiz Artırım Kararı Borsayı Nasıl Etkiledi?

Merkez Bankası’nın faiz oranını 500baz puan artırarak yüzde 50seviyesine yükseltmesi borsa yatırımcıları tarafında da yankı buldu. Görünüşte borsaya pozitif yansımış gibi görünen bu adım işin içine girildiğinde durumun pek de öyle olmadığını gösterdi. Yani Borsa şu an yüzde 2primli seyrediyor ancak yaklaşık 350 hisse düşerken yaklaşık 180 hissenin yükseldiği görülüyor. Yani aslında piyasa geneline yansıyan bir yükseliş yok. Aksine bir çok hisse faiz kararı sonrası daha da düşüşe geçmiş durumda. Borsanın yükselişi daha çok %4 yükselen bankacılık endeksinde kaynaklı gibi duruyor.

Faiz Artışı Sonrasında Dolar ve Borsa Ne Olur?

İlk piyasa tepkilerini ilettikten sonra gelelim bundan sonraki süreçte dolar ve borsa ne olur sorusunun cevabına. Bankaların güncel verdikleri mevduat faizine baktığımızda aslında zaten şu an politika faizinin gediği oktanın üzerinde oranlar olduğu görülmekte. Yani henüz yeni yüzde 50 seviyesine çıkarılan politika faizine karşın, bir çok banka zaten faiz oranlarını %51-52 hatta dövizden dönüşümlü mevduatlarda %60’a kadar çıkarmıştı. Bu nedenle yapılan faiz artırımının dolara ve borsaya çok sert etkileri olmasını beklemiyoruz.

Dolar kurunda yukarı hareket biraz daha yataylaşsa da muhtemelen yukarı yönlü devam edecektir. Borsa tarafında kısa vadeli panik oluşmuş gibi duruyor ancak endeks 9000 puan üzeride kalmayı başardı. Her ne kadar genele yayılmayan bir yükseliş olsa da BIST 100 endeksinin 9,000 puan üzeri kalıcılık sağlaması borsa için de pozitif senaryoyu devam ettiriyor diyebiliriz. Ayrıntılar ve güncel gelişmeler için dolar ne olur sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Continue Reading

Bankalar

TCMB Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir? Eğitim Hayatı, Kariyeri

Published

on

By

Hafize Gaye Erkan’ın affını istemesi sonrası yerine TCMB yeni Başkanı olarak Fatih Karahan atandı. Bakan Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ekonomi politikaları aynı şekilde devam edeceğini vurguladı. Şimdi Karahan’ın görevi devralması sonrası 8 Şubat tarihinde düzenlenecek olan enflasyon raporundaki açıklamaları takip ediliyor olacak. Biz de bu yazımızda Fatih Karahan kimdir? Eğitim hayatı nasıldı? Nerelerde çalıştı da TCMB Başkanlığı görevine kadar yükseldi gibi soruları cevaplayacağız.

TCMB Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

TCMB Başkanı olarak Fatih Karahan atandı

TCMB Başkanı olarak atanan Fatih Karahan kimdir, eğitim hayatı ve kariyeri

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan‘ın hem eğitim hayatı hem de kariyeri oldukça parlak. En genç TCMB Başkanı olan Fatih Karahan 19,8 doğumlu 42 yaşında bir isim.

Eskişehir doğumlu olan Dr. Fatih Karahan, ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden biridir. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra akademik hayatına devam etmiştir.

Eğitim Hayatı

Karahan, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinde tamamlamıştır. Daha sonra 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Mesleki Kariyeri

Mezun olduktan sonra kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda başlamıştır. Burada 10 yıl boyunca Para Politikası Araştırma Bölümü’nde İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları alanında ekonomik araştırma danışmanı olarak görev yapmıştır.

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. 2022 yılında özel sektöre geçiş yaparak Amazon şirketinde kıdemli ekonomist olmuş, kısa süre sonra başekonomist olarak terfi almıştır.

TCMB Kariyeri

2023 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Karahan, önemli bir kariyere sahiptir. Hem akademik hem profesyonel tecrübeleriyle ülke ekonomisine önemli katkılar sunması beklenmektedir. Mehmet Şimşek tarafından TCMB Başkan yardımcılığına geçtiğimiz sene içerisinde getirilen Fatih Karahan 3 Şubat 2024 itibariyle TCMB yeni başkanlığı görevine atandı.

Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını istemesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan hızlı bir şekilde yeni başkanı belirledi. Fatih Karahan’ın isminin Mehmet Şimşek tarafından verilmesi programın başındaki ismin hala Şimşek olduğunu gösteriyor. Bu anlamda ekonomi politikaları anlamında bir değişiklik kısa vadede olmayacak gibi duruyor.

Fatih Karahan’ın TCMB Başkanlığı Görevine Atanması Hakkında

Dr. Fatih Karahan, eğitimli, deneyimli ve başarılı bir ekonomisttir. Özellikle ABD merkez bankasında edindiği tecrübesiyle TCMB’de önemli bir rol oynayacaktır. Atanması ülkemiz ekonomisi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Zaten Fatih Karahan’ın çalışma hayatı ve kariyeri ortada olan bir isim. Çalışma hayatına New York Fed içerisinde başlaması ve yurt dışı çalışmaları da biline bir isim. Bu anlamda uluslararası piyasalarda da güvenilir olarak görülebilecek bir isim.

TCMB Başkan Değişikliğinin Piyasalara Etkisi

Açıkçası piyasalarda Hafize Gaye Erkan’ın istifası ve yerine Fatih Karahan’ın atanması sonrası önemli bir hareketlenme beklenmiyor. Çünkü ekonomi yönetimi olarak önemli bir değişiklik bulunmuyor. Sadece isim değişikliği ve Gaye Erkan’ın görevden affını isteme nedeni özel ve ailevi nedenler olduğu için başkan değişikliğinin piyasalarda olumlu bir hava oluşturması bile beklenebilir. Ancak yurt dışında nasıl bir tepkiyle karşılaşılacağı da önemli. Yabancı yatırımcıları olaya bakış açısı ne olacak? Hafize Gaye Erkan ismine ılımlı yaklaşan kurumların şimdi nasıl bir aksiyon alacağı önemli olacak. Bu anlamda  hafta sonu ve önümüzdeki hafta yabancı finans kurumlarının açıklamaları takip edilecektir.

Continue Reading

Bankalar

100 Bin lira Aylık Ne Kadar Faiz Getirir? 100.000 TL Faiz Getirisi

Published

on

By

TCMB 2023 yılı ikinci yarısından itibaren faiz oranlarını ciddi şekilde yükseltmeye başladı. Yükselen politika faizleriyle beraber aynı oranda olmasa da mevduat faizleri de yükselişe geçti. Şu an politika faizi %45 seviyesinde ve mevduat faizleri de yüzde 48 leri buluyor. Hatta bazı bankalar hoş geldin faizi adı altında %50 üzerinde faiz oranı bile sunmaya başlamış durumda. Peki 100 bin TL aylık faiz getirisi ne kadar? 100 bin lirayı faize yatırmak mantıklı mı? 100.000 TL’yi faize yatırırsam ayda ne kazanırım? İşte bu soruların net cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bankaların Sunduğu Güncel Faiz Oranları Ne Kadar?

Merkez Bankası Ocak 2024’te yaptığı 250 baz puanlık faiz artırımıyla politika faizini %45 seviyesine yükseltti. Mevduat faizlri de şu an için ortalama bu seviyelerde dolaşıyor. Yani bankaların geneline bakıldığında ortalamanın aslında politika faizinin altında kaldığı söylenebilir. Şu an için bankaların 32 günlük olarak sunmuş olduğu faiz oranları ortalama %42 seviyesinde bulunuyor. Bazı bankalar %50 seviyesine kadar faizleri yükseltirken bazı bankalar müşterilerine hala daha %35 civarında faiz veriyor. Faize yatırılan miktar yükseldikçe bu oranların önemi daha da artıyor. Nispeten düşük faiz veren bankaya para yatırmak ciddi bir kayba neden olabiliyor.

Şu an için internet üzerinde alabileceğiniz en yüksek faiz oranını %49 ile Akbank sunuyor. Ancak yüzde 49 faiz oranını sadece ilk kez vadeli hesap açan müşterilerine sunuyor. Yani 3 ay önce hesap açtınız 1 aylık yatırdınız ve hesabı kapadınız Daha sonra yeniden hesap açtığınızda size sunulan faiz oranı ortalama %43 civarında oluyor. Bu da size özel olarak sunulan faiz oranı oluyor. Normalde ise %38 civarında bir faiz oranı sunuyor devam eden hesaplara. Hatta bazılarına 2. aydan sonra %30’un bile altında faiz oranı sunuyor Akbank. Bu nedenle aslında internette yazılı oranlar sizi yanıltmasın. Banka şubeniz ile görüşerek maksimum verebilecekleri oranları öğrenmekte fayda olacaktır. Çünkü bu faiz oranları TCMB’nin faiz politikası sabit kalsa dahi bankadan bankaya ve günden güne değişiklik gösterebiliyor.

Bankaların 32 Gün Vade İçin Sundukları Güncel Faiz Getirileri

Bankadan bankaya değişiklik gösteren faiz oranları bazen şubeden şubeye bile değişiklik gösterebiliyor. Aynı bankanın farklı şubesinde verilen oran başka şubedeki müşteriye verilmeyebiliyor. Yine hesabınızdaki tutara göre de verilen faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Bu doğrultuda burada yer alan oranlar herkese sunulmayabilir. Daha net bilgiler için bankaların mhizmetleri veya şubedeki temsilcilerle görüşebilirsiniz. Şimdi bakalım hangi banka 100 bin tl için aylık ne kadar getiri vaad ediyor.

Odeabank yeni müşterilere özel olarak yüzde 47 oranında faiz oranı sunuyor. Ancak bunun minimum 92 günlük yatırımlarda geçerli olduğunu belirtiyor.

Burgan Bank ise onplus hesabı adı altında müşterilerine yine %47 faiz oanı sunan bir başka kurum. Ayrıca Onplus hesabında bu oran 32 günlük yatırımlarda da alınabiliyor.

TEB Bankası ise standart vadeli hesap müşterilerine yüzde 45 oranında faiz oranı sunmakta. TEB’in sunduğu faiz oranları aslında diğerlerine oranla bir tık düşük gibi görünse de devamlılık halinde daha mantıklı durmakta. Çünkü diğer bankaların çoğunda ilk ay veya ilk 3 ay hoş geldin faizi tarzında sunulan faiz oranları TEB Bankasında zaten devam etmekte olan hesaplar için de geçerli olabiliyor. Bu anlamda bu ay faiz oranı kaça düşecek diye düşünme derdiniz de kalmıyor. Eğer TCMB faiz oranlarında bir indirime gitmezse genellikle bankanın sunmuş olduğu faiz oranı aynı şekilde devam ediyor.

Son dönemde ön plana çıkan bir başka banka olan ING Bank’ın sunmuş olduğu faiz oranı ise yüzde 45. Ancak bu faiz oranı günlük hesap için geçerli. Dolayısıyla aylık olarak bakıldığında aslında diğer yüzde 45 faiz veren bankaların daha altında bir gelir elde etmiş olacağınız için pek fazla tavsiye edilmiyor. Ancak ay içerisinde para çekmek zorunda kalacaksanız veya ekstra para yatırma çekme ve harcama işlemleriniz oluyor ise bu durumda mantıklı bir tercih olabilir diğerlerine göre.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Akbank: Akbank yeni müşterilere özel %49 hoş geldin faizi sunuyor. 100 bin TL’nizi Akbank’a yatırdığınızda ay sonunda hesabınıza geçecek para 4,070 TL olacaktır.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Vakıfbank: Devlet bankası olan Vakıfbank bazı müşterilere özel faiz oranları sunabilmekte. Yani bazı müşterilerin daha yüksek veya daha düşük faiz aldığını görebilirsiniz. Ortalama olarak şu an için vadeli mevduat hesabı açtığınızda %43 faiz oranı alabilirsiniz. Bu şekilde 100 bin tl aylık getirisi stopaj düşüldükten sonra 3,572 TL olacaktır.

100 bin TL’nin Aylık Faiz Getirisi İş Bankası: Açıkçası İş Bankası faiz konusunda diğer bankalara oranla daha cimri gibi. İş Bankası hesbaı olan bir kişi bankadan vadeli hesap açıp 100.000 Türk Lirası yatırdığında verilen faiz oranı ortalama %37 seviyesine oluyor. Bu durumda İş Bankası 100 bin tl için 32 günlük getirisi stopaj kesintisi düşüldüğünde 3,075 lira gibi br rakama tekabül ediyor.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Finansbank: 100.000 liranızı Finansbank vadeli hesabına yatırdığınızda ay sonunda hesabınızda 103,584 lira civarında bir para olacaktır. Banka %41 seviyesinde faiz oranı sunuyor. Şubeler arası oran değişiklikleri olabilir. Bu nedenle banka şubenizle görüşüp belki sunulan faiz oranının 1-2 puan üstünü alabilirsiniz.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Enpara: Finansbank kuruluşu olan Enpara dijital bankacılık hizmetleri sunuyor. Bu kapsamda aslında daha yüksek oran sunması beklenebilir fakat Enpara 100.000 TL için genelde %38 civarıda bir oran sunuyor. Şunu hatırlatalım ki eğer ayın enparalısı olursanız veya kampanya dönemine den gelirseniz %40 üzri faiz oranları teklif edilmesi de mümkün oluyor. Ancak %38 üzerinden hesapladığımızda Enpara 100.000 tl ye 32 günlük vade için 3,156 TL faiz getirisi sunuyor diyebiliriz.

100 bin lira Aylık Faiz Getirisi Ziraat Bankası: Devlet Bankası olan Ziraat Bankası bazı özel bankaların üzerinde faiz oranı sunmakta. Öyle ki 100 bin lira için Ziraat Bankası’nın faiz teklifi %40 seviyesinde. Bu da demek oluyor ki paranızı Ziraat Bankası’na yatırdığınızda 32 gün sonunda 3,322 lira gelir elde edebilirsiniz.

100 bin liranın Aylık Faiz Getirisi Burgan Bank: Yüksek faiz verenlerden bir tanesi Burgan Bank. Öyle ki onplus hesap sahipleri %47’ye kadar faiz getirisi sağlayabiliyor. Bu durumda onplus hesap sahipleri 100 bin tl için aylık net 3,903 TL getiri elde edebiliyor.

En çok merak edilen 32 günlük faiz getirilerini güncel haliyle sizlerle paylaştık. Şubat 2024 itibariyla güncel tablo bu şekilde. Önümüzdeki haftalarda faiz oranlarında değişiklikler olursa sayfaızı bu doğrultuda güncel tutmaya devam edeceğiz.

100 Bin TL Aylık Ne Kadar Faiz Getirir?

100 bin lira 1 ayda ne kadar faiz getirir

100 bin lira 1 ayda ne kadar faiz getirir,100 bin liranın aylık faiz getirisi ne kadar

Hangi banka ne kadar faiz veriyor sorusunu güncel oranları paylaşarak cevapladık. Şubat 2024 itibariyle 100 bin tl ne kadar faiz getirir? 100 bin liranın aylık faiz getirisi ne kadar gibi soruların cevabını da net bir şekilde paylaşalım. Şubat 2024 itibariyle 100 bin liraızı bankaya vadeli mevduat hesabına yatırdığınızda kazanacağınız maksimum faiz getirisi 4.100 TL olacaktır. Bankaların faiz ortalamasını alıp bir hesap yaptığımızda ise 100 bin liralık mevduat hesabına ödenecek faiz ortalama 3,400-3800 lira aralığında olacaktır.

Seçmiş olduğunuz bankaya, bankaların o anki kampanyalı faiz oranlarına göre 100 bin TL”nin aylık faiz getirisi de değişiklik gösterecektir. Bu anlamda güncel faiz oranlarını takip etmeniz daha yüksek getiri sağlayan bankaları tespit etmeniz adına önemlidir ki bu sayfada biz sizler için bunu yapacağız. Haftalık olarak en yüksek faizi hangi banka veriyor, hangileri faiz oranlarını düşürüyor gibi soruların cevap bulacağı sayfamızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

Faiz Oranları Daha Yükselir mi?

Şu an için 100 bin tl aylık faiz getirisi bu şekilde ancak ilerleyen aylarda değişiklik olabilir mi? Yine faiz oranları yükselir mi gibi sorular gelmekte. Bu sorulara da analist ve uzman beklentileri eşliğinde cevaplandıralım.

TCMB aylardır faiz artırımını sürdürüyor ve faiz artırım politikasının devamına ilişkin mesajlar veriyordu.  Son faiz toplantısında ise artık faiz artırım sürecinin sonuna gelindiğine işaret eden bazı açıklamalar vardı. Politika metninde yapılan açıklamalar artık faiz artışı politikasının sonuna geldiğimizi gösterdi. Bu nedenle önümüzdeki aylarda ekstra faiz artışları beklenmediğini ifade edelim. Ancak enflasyon oranları beklentilerin üzerinde artar ve döviz kurlarında bir sıçrama yaşanırsa bu durumda TCMB yeniden harekete geçebilir. Bu şekilde bir senaryo gerçekleşir ise politika faiz oranı %50nin üzerine çıkarılabilir.

Bizim görüşümüz faiz artışlarının sonuna geldiğimiz yönünde. Zaten tüm dünyada faiz artırım süreci sonlandı. Artık ABD Merkez Bankası FED, Avrupa Merkez Bankası ECB de faiz indirimlerini konuşmaya başladılar. Böyle ir ortamda TCMB daha fazla faiz artırmaz gibi duruyor. Tabi bir de içeride seçim süreci olacak. Mart ayındaki yerel seçimler öncesi daha fazla faiz artışı piyasalar için risk yaratacağından TCMB’nin bu yönde bir adım atacağını düşünmüyoruz.

TCMB Faizleri Düşürür mü?

TCMB’den beklentiler bir süreliğine faizleri sabit tutması yönünde. Yani %45 seviyesinde bir kaç ay faizlerin sabit kalacağı beklentisi hakim. Hem uzmanların beklentileri hem de yatırımcıların beklentileri bu yönde. Şu an için yakın vadede bir faiz indirimi beklentisi bulunmuyor. Ancak yılın ikinci yarısında faizlerin düşmeye başlaması bekleniyor. Piyasalarda beklentiler yaz aylarına doğru ABD Merkez Bankası FED’in faiz indirimine gideceği yönünde. Dolayısıyla dünya genelinde bir faz indirim süreci başlayacağı düşünülüyor. Yüksek faiz oranları daha makul seviyelere düşecek diye öngörülüyor. Bu durum TCMB’nin de işini kolaylaştıracak ve faiz oranlarını düşürme ynünde adım atılabileceği görüşü piyasalarda hakim olmaya başlamış durumda.

Bu nedenle kısa vadede bir faiz indirimi beklentisi olmadığını ancak orta vadede yani yaz aylarından sonra TCMB’nin faizleri düşürme ihtimalinin bulunduğunu ifade etmekte fayda var.  Muhtemelen Eylül-Ekim ayı gibi TCMB’den faiz indirimleri görmeye başlarız diye düşünüyoruz.

1 Milyon TL Aylık Ne Kadar Faiz Getirir?

Güncel faiz oranları ile hesap edildiğinde bankaların 1 milyon tl için aylık faiz ödemesi ortalama 37,500 TL denilebilir. Bazı bankalar 38,500TL’ye kadar faiz ödemesi yapıyor. Ancak bunlar genelde hoşgeldin faizi benzeri yöntemlerle 1 aylık yeni gelen müşterilere özel oluyor. Şu an için bu kapsamda en yüksek faiz getirisi yine ilk ay yeni müşterilere özel yüzde 49 ile Akbank tarafından sunuluyor.

Faiz Dışı Alternatifler Para Kazanma Yöntemleri Neler?

faize alternatif olabilecek diğer yatırım araçları

faize alternatif olabilecek diğer yatırım araçları, 100.000 tl faiz dışında nasıl değerlendirilebilir

Parayı değerlendirmek ya da paranın değerini korumak için insanlar parasını faize yatırmakta. Ancak paranızın değerini korumak için yönelebileceğiniz farklı alternatifler de bulunuyor. Faize karşı hassasiyetiniz var ise aranızı al-sat yapabileceğiniz bir ticari işte değerlendirebileceğiniz gibi, paradan para kazandırabilecek yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz. Bu doğrultuda ilk sırada hisse senedi yatırımları yani Borsa İstanbul geliyor. Sonrasında döviz ve atın yatırımları alternatif olarak sunulabilir. Diğer taraftan devlet katkılı BES yatırımları da uzun vadeli düşünenler için başka bir alternatif yatırım aracı olarak görülebilir. Yine yatırım fonlarının son yıllardaki getirilerini karşılaştırarak  bu yıl güzel bir getiri elde edeceğini düşündüğünüz bir fona paranızı bağlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımı

Faize alternatif olabilecek en güzel yatırım araçlarından biri borsa yatırımları. Öyle ki analist beklentileri borsa için 2024 yılında oldukça iyimser. Borsa İstanbul’da bir ralli beklentisi var ve yeni rekorlar görülme ihtimali oldukça yüksek. Bu anlamda doğru hisse senedi tercihleri yatırımcılara güzel paralar kazandırabilir. Ancak yanlış hisse tercihleriyle paranızın değerini korumak veya para kazanmak isterken para kaybetme riskinizin olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü borsada son 1 yıla bakıldığında çok güzel para kazandıran hisseler olduğu gibi ki %500 üzerinde getiriden bahsediyoruz. Maalesef para kaybettiren hisse senetleri de olduğunu görüyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede TL bazlı para kaybetmek yatırımcılar için büyük bir risk ve sorun. Bu anlamda borsaya yatırım yapacaksanız hisse senetlerinin hem temel analizini hem de teknik analizini doğru yapmalısınız. Aksi takdirde yanlış hisse yatırımları yılı kazançsız geçirmenize neden olacaktır. Bu anlamda son 1 yılda en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler güncel listesine de göz atabilirsiniz.

Döviz ve Altın Yatırımları

2024 yılında döviz ve altın yatırımlarının da yine kazandırmaya devam edeceği düşünülüyor. Yine diyoruz çünkü yılardır parasını dövize veya altına yatıranlar hemen hemen enflasyon kadar hatta bazen daha fazla getiri sağlamış oluyor. Bu anlamda paranızın değerini korumak adına paranızı altına yatırmak veya dövize yatırmak yine faize alternatif olabilir gibi görünüyor.

100 Bin TL Kaç Dolar Eder?

Güncel kurla hesap edildiğinde 100 bin liralık dolar almak isterseniz 3,300 dolar alabiliyorsunuz. Döviz kurları anlık olarak değiştiğinden işlem yapmadan önce güncel kurları takip etmenizde fayda var. Döviz bürosu veya bankadan dolar almadan önce internet üzerinden dolar alış ve satış fiyatını kontrol etmelisiniz. Bu sayede alım-satım işlemlerinizi daha uygun fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Güncel dolar kuru kaç tl diye aratarak kendiniz de 100 bin liranın veya elinizdeki paranın kaç dolara denk geldiğini hesaplayabilirsiniz.

100 Bin TL Kaç Gram Altın Alınır?

Elinizde 100 bin lira paranız var ve faize yatırmak istemiyorsunuz. Farklı bir yatırım aracında değerlendirmek istiyorsunuz. Bu noktada son yılların en çok kazandıran yatırım aracı olan altın karşınıza çıkacaktır. Türkiye’de altın fiyatları hemen hemen her yıl yükseliş eğilimindedir. Öyle ki Şubat 2024 itibariyle gram altın fiyatı 2.000 Türk Lirasına oldukça yaklaşmıştır.

Eğer 100 bin TL ile gram altın almak istiyorsanız şu an için 51 gram altın alabilirsiniz. Mart 024’te muhtemelen alabileceğiniz gram altın sayısı 1 veya 2 azalacaktır. Çünkü dolar kurunda yükseliş eğiliminin sürmesi beklenmektedir. Türkiye’de gram altın fiyatları hem ons hem de dolar kurundan etkilendiği için altın fiyatlarının da yükselmesi kaçınılmaz olacak gibi duruyor.

100 bin tl aylık faiz getirisi ne kadar? 100 bin liraya en yüksek faizi hangi banka veriyor gibi soruları cevaplandırdık. Ayrıca 100 bin TL’yi faiz dışında nasıl değerlendirebileceğiniz ile ilgili farklı alternatifler sunduk. Sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz. Türkiye’de ve dünyada faiz oranlarının gidişatıyla ilgili bilgileri, bankaların sunduğu güncel faiz oranlarını buradan takip edebileceksiniz. Ayrıca alternatif yatırım araçlarının 100 bin liralık yatırımla elde edeceği getirileri de sayfamızda sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa6 gün ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa2 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel2 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa4 hafta ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa4 hafta ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler