Connect with us

Genel

Dünyada Asgari Ücret Sıralaması, Güncel Ülkelerin Asgari Ücretleri 2022

Published

on

Dünyada 2021 yılı adeta kıyamet yılı gibi geçti. Covid-19 dünya ülkelerine verdiği hasar yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu etkilerden en çok etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Ancak sadece Türkiye mi? Derseniz cevap hayır. Tüm dünya ülkelerinde enflasyon aldı başını gidiyor. Türkiye’de ise hem enflasyon, hem de düşük faiz politikasından sonra döviz hiç olmadığı kadar çok yükseldi. Tüm bu gelişmelerin ışığında, geçen ay gündemi epey meşgul eden asgari ücretler de belli oldu. Bizde bu yazımızda son dönemin en çok tartışılan konularından birini yazdık. Sizlere, dünyada asgari ücret sıralaması ve güncel ülkelerin asgari ücretleri 2022 yılında nasıl gibi soruların cevaplarını araştırdık.

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar?

Ülkemizde çalışan nüfusun yaklaşık yüzde 49’u asgari ücretle çalışmaktadır. Toplam çalışan sayısının yaklaşık 14 milyon olduğu düşünüldüğünde ortalama 7 milyon işçi ve ailesi asgari ücretle geçimini sağlıyor.

Bu sebeple asgari ücret zamları işverenleri ve işçileri çok ilgilendiriyor. Ülkemizde 2021 yılında asgari ücret, brüt olarak 3 bin 577 lira 50 kuruş, neti ise 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti. 2021 yılı asgari ücret zammı bir önceki yıla göre 500 TL yani yüzde 21,56 oranında artış göstermişti. Türkiye’de asgari ücret 2022 yılında ise geçen yıla oranla yüzde 50,54 oranında artış göstererek net 4 bin 253 TL olarak belirlendi. Uzun yıllardan sonra asgari ücrete bu denli yüksek zam gelmesi çalışanları sevindiriyor. Ancak diğer taraftan enflasyona bağlı tüm ihtiyaçların fiyatı 2 kat arttığından ve döviz kuru 1 ayda 2 kat yükseldiğinden dolayı tedirgin de etmiyor değil.

Türkiye’de Asgari Ücret Dolar Karşısında Eriyor mu?

Dünya sıralaması oluşturulurken asgari ücret dolar bazlı hesap ediliyor. Türkiye’de asgari ücreti dolar bazlı hesap etmek ise son dönemde oldukça zorlaştı. Çünkü günde 1-2 liralık hatta daha yüksek oynamaların yaşandığı bir dönem yaşanıyor. Bir kaç ay içerisinde 2 kat değer kazanan dolar/TL paritesi nedeniyle Türkiye’de asgar ücret dolar bazlı olarak ciddi anlamda eridi. Son yapılan zamla asgari ücret 2 katına çıkarılsa da, dolar bazında halen istenilen düzeyde olmadığı görülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dolar kurunun 18 liradan 10-13 arasına çekilmesinden sonra marketlere zam düzenlemesi yapmaları konusunda tavsiyede bulundu. Bazı marketler bu tavsiyeye uysa da ne yazık ki yeniden ve sürekli bir zam söz konusu. Bu durum asgari ücretin 7 milyon asgari ücretli çalışan ve ailelerinin geçimi konusunda soru işareti oluşturuyor.

Tüm dünyada enflasyon rakamlarının yükseldiği bir gerçek. Ancak Türkiye’de enflasyon ABD veya Avrupa ülkeleri ,le kıyasanamaycak kadar yüksek. Dün aldığınız ürünü bugün daha pahalıya almamıza neden olan yüksek enflasyon, sadece asgari ücretlilerin değil tüm maaşlı çalışanların kabusu olmuş durumda.

Tüm bu gerekçelerden ötürü asgari ücretin kaç olması gerektiği hala tartışılan bir konu olmaya devam ediyor. Bunun yanında dolar kurunun artmasından dolayı geçen yıla oranla asgari ücretin dolar cinsinden değeri de azaldı. Asgari ücret yüzde 50 zamlanmasına karşın hala geçen yıla oranla dolar bazında çalışanlar zararda görünüyor.

2021 yılının ocak ayının ilk günü, bir asgari ücretli 384 dolar alabiliyorken, 2022 yılı 1 Ocakta ise asgari ücret dolar bazında 324 dolar seviyelerinde bulunuyordu. Tüm bu gelişmeler ise dünyada asgari ücret sıralaması sorusunu akıllara getiriyor. Yazımızda kafalara takılan bu soruyla alakalı da cevaplar bulacaksınız. Buyurun okumaya devam edin.

Dünyada Asgari Ücret Sıralaması 2022

Döviz kurunun artması ile birlikte Türk Lirası hemen her geçen gün değer kaybediyor. Türkiye’deki asgari ücret geçen yılın ocak ayı dolar kuruna göre 60 dolar azaldı. Korona virüsün yarattığı panik ortamı dünya piyasalarını da oldukça etkiledi. Bu sebepten, çoğu ülke de ekonomik kriz baş gösteriyor. Bunun sonuçlarını yavaş yavaş tüm ülkeler hissetmeye başladı.

dünyada asgari ücret sıralaması 2022

dünyada asgari ücret sıralaması 2022, Türkiyede asgari ücret

Türkiye’de 2022 yılı asgari ücret açıklandıktan sonra geçen seneye göre durumu ve dünya asgari ücret sıralaması konusu da yeniden gündeme geldi. 2022 yılı asgari ücret her ne kadar tüm dünya ülkelerinin tamamında belli olmasa da biz sizler için genel bir tarama yaptık. Aşağıda dünya asgari ücret sıralaması ve bu ülkelerdeki asgari ücretin dolar cinsinden değerini açıklamalarıyla göreceksiniz.

Afganistan’da Asgari Ücret 2022

Bildiğiniz gibi daha yakın zamanda Taliban Afganistan hükümetini devirerek darbe yaptı. Burada rejim yeniden değişti. Yıllardır savaşların diyarı olan Afganistan ekonomik olarak da kendini çok geliştiremedi. Bu sebeple Afganistan çoğu çalışan asgari ücret dahi alamamakta olduğu biliniyor. Ancak ülkede resmi olarak belirlenen bir asgari ücret var. Afganistan da asgari ücret 74 dolar.

Arnavutluk Asgari Ücreti 2022

Balkanların Adriyatik kıyısında bulunan Arnavutluk, asgari ücret oranında ülkemize yakın görünüyor. Haftalık 40 saat çalışma süresi bulunan Arnavutların asgari ücretleri ise 332 dolar.

Cezayir Asgari Ücret 2022

Darbeler, savaşlar, devrimler. Cezayir kuzey Afrika’nın güzide ülkesinde halk ekonomik olarak epey zorluk çektiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar asgari ücret resmi olarak 156,19 dolar olsa da, ülkede çoğu çalışan kayıt dışı olarak asgari ücretten az maaşlarla çalıştırılmaktadır.

Angola Asgari Ücreti 2022

Güney Afrika’nın batı kıyılarında bulunan Angola Cumhuriyeti kıt kaynakları ve siyasi istikrarsızlıklarıyla boğuşurken ekonomi de çok olumlu görünmüyor. Asgari ücret bu Afrika ülkesinde 58 dolar. Yıllık 13 maaşla çalışılır.

Arjantin Asgari Ücret 2022

Futbol diyarı Arjantin… Güney Amerika’nın en meşhur ülkelerinden biridir. Arjantin’de yıllık 13 maaş ödenmektedir. Bir Arjantinli çalışanın aldığı asgari ücret ise 305 dolardır.

Ermenistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Zaman zaman gerilimlerimiz olsa da en eski komşu devletlerimizden biri de Ermenistan. Ermenistan ekonomisinin çok güçlü olmadığı ve siyasi istikrarsızlıklarla boğuştuğu biliniyor. Ermenistan’da asgari ücret ise 143 dolar.

Avusturalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avusturalya büyük bir kıtada tek başına bir imparatorluk gibi görünüyor. Son yıllarda çok fazla göç alan ülkede kaynaklar çok olmasına karşın kalifiye çalışan sıkıntısı yaşanıyor. Çoğu çalışanın hayalini oluşturan kanguru diyarı Avustralya’da asgari ücret yaş gruplarına göre ayrılmış durumda.

21 yaş altı asgari ücretin belirlenmiş bir yüzdeliği kadar alabilitor.21 yaş üst işe ayda 2273 dolar maaşla çalışıyor.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avrupa’nın merkezinde bulunan Almanların akrabası Avusturya da ekonomik olarak oldukça güçlü Avrupa ülkelerinden biri. Özellikle almanlar olan bağları ve ticaret hacmi Avrupa’nın ortasında bulunması gibi özellikleri sayesinde güçlü bir ekonomik yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz

Avusturya’da asgari ücretle çalışanlar aylık 1289 dolar alıyor.

Azerbaycan’da Asgari Ücret 2022

Azerbaycan, genel olarak petrol doğal gaz gibi yer altı kaynakları ve bunların transferinden oldukça güzel gelir ediyor. Tabii ki bu özelliğini asgari ücrette de görülmesi beklenirken Azerbaycan da asgari ücret 146 dolar olarak görülüyor.

Bahreyn’de Asgari Ücret 2022

Çok fazla yabancı işçi kabul eden Bahreyn’de Bahreyn vatandaşları ve diğerleri olarak 2 sınıf bulunuyor. Bahreyn vatandaşları için asgari ücret 800 dolar.

Bangladeş Asgari Ücreti 2022

Bir güney Asya ülkesi olan Bangladeş’te asgari ücret 95 dolar oldu. Dünyanın en düşük asgari ücretinin belirlendiği ülkelerden bir tanesi Bangladeş. Bu anlamda dünyanın en düşük

Belçika’da Asgari Ücret 2022

Belçika, resmiyette aslında Belçika krallığı. Avrupa ülkesi olan Belçika’da asgari ücret 1593 Euro olarak belirlenmiştir. Belçika, dünya asgari ücret sıralamasında üst sıralarda yer almayı başarmıştır.

Çin Asgari Ücreti 2022

Çin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Ayrıca dünyada en düşük asgari ücret uygulaması olan ülkeler arasında yer alıyor. İhracata dayalı ekonomik politikasıyla son zamanlarda modeli ülkemizde de tartışılıyor. Çin büyük ekonomisine karşın, aynı zamanda dünyanın en kalabalık ülkesi. Ekonomide Amerika ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Dünya asgari ücret sıralaması noktasında ise aynı başarıda değil. Çin’de asgari ücret bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Örneğin Liaoning’de asgari ücret aylık 161,07 dolar iken, Shanghai de asgari ücret 348,02 dolar olarak belirlenmiş.

Almanya’da Asgari Ücret 2022

Büyük yıkımlardan sonra ayağa kalkan Almanya dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alıyor. Avrupa birliğinin ise lokomotifi konumunda diyebiliriz. Dünya asgari ücret sıralamasında Almanya iyi bir konumda diyebiliriz. Almanya’da asgari ücret ise yeni yasa ile değişeceği kesin olmakla birlikte 1584 Euro olarak belirlenmiş durumda. Almanya’nın asgari ücret fiyatı, Avrupa Birliği’ndeki (AB) en yüksek ücretler arasında yerini alıyor.

Fransa’da Asgari Ücret 2022

Eyfel kulesi, şarabı, yemekleri ve öpücüğü ile meşhur, Avrupa’nın kadim ülkelerinden Fransa’da asgari ücret ise Almanya’ya çok yakın 1585 Euro olarak görülüyor.

İspanya Asgari Ücreti 2022

Matador diyarı Akdeniz’in güzel ülkelerinden ispanya da asgari ücret 1108 Euro olarak belirlenmiş.

Hollanda Asgari Ücreti 2022

Dünyada asgari ücret sıralamasında üst sıralarda olan ülkelerden bir tanesi de Hollanda. Pahalı ülkeler arasında yer alıyor Hollanda. Küçük ama özellikle tarım sektöründe başarısıyla iyi bir ihracata bulunuyor. Hollanda da asgari ücret 1701 Euro olarak belirlendi.

Lüksemburg Asgari Ücret 2022

Lüksemburg, çoğu kişinin ismini duyduğu ancak nerede olduğunu tam bilemediği bir ülkedir. Aslında resmi adıyla Lüksemburg Büyük Dukalığı, konum olarak Avrupa’da, Almanya, Fransa, Belçika’nın arasında bulunan küçük bir ülke. Son dönemlerde bu kadar popüler olmasının esas sebebi ise; dünya asgari ücret sıralaması yapıldığında 2150 Euro ile ilk sırada yer almasından kaynaklanıyor.

Türkiye Asgari Ücrette Avrupa’da Kaçıncı Sırada?

Asgari ücret Türkiye’de geçen yıla oranla yüzde 50 bir artış olmasına rağmen döviz kurunun hızlı yükselişi asgari ücreti de dolar bazında oldukça eritmiştir. Çalışanlar ise Avrupa’ya kıyasla Türkiye asgari ücrette Avrupa’da kaçıncı sırada sorunun cevabını merak ediyor.

türkiyede asgari ücret 2022

türkiyede asgari ücret 2022, Türkiye dünya asgari ücret sıralamasında kaçıncı sırada

09,01,2022 tarihi itibariyle 1 dolar 13,85 TL olarak fiyatlanmış durumda bu durumda 2022 yılı asgari ücret dolar bazında 306 dolara denk geliyor. Dünya asgari ücret sıralaması incelendiğinde, örneğin Avrupa kıtası ülkelerinde Türkiye, Arnavutluk’tan sonra sondan 2. Sırada bulunuyor. Hala ekonomik hacim bakımından G-20 de bulunan son günlerde ara ara çıkıp giren Türkiye, asgari ücrette Avrupa’da sondan ikinci olması ise çalışanlar arasında büyük tartışma konusu olmuş durumda. Dünyada asgari ücret sıralaması üzerine detaylı bir makale hazırladık. Makalemizi beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı ihmal etmeyin. Eklemek istedikleriniz yanlış olduğunu düşündüğünüz bölümler varsa aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin.

1 Comment

1 Comment

 1. Dursun YILMAZ

  10 Ocak 2023 at 12:15

  Türkiye de aktif ve emekli maaşı hesabında işçinin hiçbir kriteri Dikkate alınmamaktadır.Diploma yok,kıdem,Unvan ve Medeni durum işçi maaş hesabında dikkate alınmayarak işçiye köle muamelesi yapılıyor.Devlet seyrediyor.Devlet kendisi köle muamelesi yapıyor.Bu konuda Devlet bana cevap veremiyor.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Published

on

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar piyasaya genellikle halka arza katılmak için giriyor. Birçok yatırımcı yeterli bilgi sahibi olmadan borsada işlem yapmaya başlıyor. Bunun neticesinde d ciddi kayıplar olabiliyor. Bu nedenle borsada bazı önemli kavramları detaylıca bilmek gerekiyor. Bu önemli konulardan bir tanesi de borsada karanlık oda kavramı. Bu bölümde borsada karanlık oda nedir? Karanlık oda işlem saatleri, karanlık odada emir iletimi ve daha fazlasıyla ilgili detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsa İstanbul’da sürekli işlemler sabah saat 10.00’da başlayıp 18.00’a kadar devam ediyor. Hafta içi her gün gerçekleştirilen işlemler saat 18.00’de sona erdikten sonra ise karanlık oda işlem saati başlıyor. Yani borsada sürekli işlemler saatler 18.00’i gösterdiğinde sona eriyor ancak burada son bir karanlık oda devreye giriyor. Karanlık odada işlem yapabilmek için bir kaç dakikanız daha oluyor.

Saat 18.00 ile 18.05 arasında karanlık odada hisse senedi işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Karanlık odada gün sonu kapanış fiyatı iletilen emirler neticesinde belli oluyor. 5 dakikalık süre içerisinde iletilen toplam alış emirleri ve satış emirleri neticesinde karanlık odada eşleşme fiyatı belli oluyor. Saat 18.00 ile 18.05 arasında iletilen emirler 18.05’te karanlık odadan çıkışla gerçekleşmeye başlıyor. Burada eşleşme fiyatı artık belli olmuş oluyor ve bu saatten sonra alış yazsanız veya satış yazsanız başka bir fiyattan alım veya satım yapmanız mümkün olmuyor. Hissenin karanlık odadan çıktığı fiyattan ise işlem yapma fırsatınız devam ediyor. Bu anlamda saat 18,05 eşleşme fiyatı belli olduktan sonra emir iletimi yapabiliyorsunuz.

İlettiğiniz emirler 18.08’de tahtada emirlerin işlenmeye başlamasıyla gerçekleşiyor. Burada ise 2 dakikalık bir sürekli işlem kısmı bulunuyor. Yani 18.08 ile 18.10 arasında işlemler devam ediyor. Saat 18.10’da ise o günün işlemleri tamamlanmış oluyor. Bu saatten sonra emir iletseniz de o gün gerçekleme ihtimali bulunmuyor. Bir sonraki gün için emir iletmek isterseniz emirlerinizi bazı kurumlarda 18.15 bazılarında ise 18.20 sonrasında iletmeniz gerekiyor. Bankalar arasında ve aracı kurumlar arasında emir iletme saatleri arasında farklılıklar olabiliyor.

Borsa Karanlık Oda İşlem Saatleri

Borsada karanlık oda işlem saatlerini daha anlaşılır bir şekilde maddelendirebiliriz;

 • Sürekli işlem kapanış saati = 18.00 (Bu saatten sonra sürekli işlemler sona erer ve karanlık odaya giriş yapılır. 18.00’de gerçekleşen kapanış fiyatı hissenin karanlık odadan çıkışında belirlenen tavan ve taban fiyat uygulaması için gösterge niteliğindedir. Yani hisse bu fiyatın maks %3 üzerinde veya maks %3 aşağısında karanlık odadan çıkış yapabilir.)
 • Kapanış Fiyatı emir toplama saati = 18.01 – 18.05  Bu dönemde yalnızca emir iletimi yapılabilir ve işlem gerçekleşmez. ( Bu aralıkta emirlerinizi iletmeye devam edebilirsiniz.  Yolladığınız emirler anlık gerçekleşmez. Saat 18.05 olduğunda toplu bir şekilde gerçekleşir )
 • Eşleşme Fiyatı = Saatler 18.05’i gösterdiğinde hissenin o günkü kapanış fiyatı belli olur ( İletilen alım ve satım emirleri 18.05’de hissenn hangi fiyattan kapanacağını gösterir. Bu fiyata da eşleşme fiyatı denilir. Eşleşme fiyatı veya diğer adıyla teorik eşleşme fiyatı üzerinden işlemler 18.05’te toplu olarak gerçekleşir. )
 • Kapanış Öncesi Emir İletimi Saatleri: 18.05 -18.10 ( Eşleşme fiyatları belli olduktan sonra o fiyattan almak veya satmak istediğiniz lot miktarını emir olarak sisteme iletebilirsiniz.)
 • Kapanış (Gün Sonu): Kapanış fiyatı 18.05’te belli olmaktadır. TE belli olduktan sonra emir iletmeye devam ederek o fiyattan alım veya satım emirlerinizi sisteme gönderebilirsiniz. Yani 18,05 ile 18,10 arasında emirlerinizi iletmeye devam edebilirsiniz. Burada ilettiğiniz emirler 18.08 ile 18.10 arasında gerçekleşir. Tabi eğer sizin önünüzde bekleyen fazla miktarda lot sayısı varsa işleminizin gerçekleşmeme ihtimalinin de olduğunu unutmamalısınız.

Karanlık Odada Hisse Fiyatı Değişir mi?

Genellikle hisse senetlerinin karanlık odaya giriş ve çıkış fiyatları farklı olabilmektedir. Bunu etkileyen bir çok faktör gösterilebilir. Örneğin karanlık odaya girdikten sonra gelen bir kap haberi hissenin karanlık odadan çıkış fiyatını büyük oranda değiştirebilir.

Bir başka örnek verecek olur isek, hisse senedinde yüksek voltanlı işlem yapan oyuncuların kredide kalmama yani açığa kalmamak için yapacağı yüklü satışlar hisse fiyatını olumsuz etkileyebilir. Ya da saat 18.00’de gelene elektriğe zam haberi ile beraber 18.05’te enerji sektörü hisselerinin sert yükselişle kapandığı görülebilir. Karanlık odada fiyatları etkileyen en önemli etkenlerden biri de tahtacılardır. Hisse senedi ile ilgili amaçları doğrultusunda karanlık odada aşırı alım veya aşırı satım yaparak küçük yatırımcıyı yanıltmak isteyebilirler. Bu nedenle borsada tahtacı olarak ifade edilen büyük oyuncuların işlemlerine de ekstra dikkat etmeniz gereklidir.

Karanlık odada hisse fiyatları için taban ve tavan fiyat uygulaması mevcuttur. Yani gün içi tavan fiyat ve taban fiyat uygulamasının haricinde karanlık odada gerçekleşebilecek tavan ve taban fiyat uygulamaları farklıdır. Hisse senetlerinin karanlık odada maksimum yükselebileceği veya düşebileceği fiyat oranı yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Yani kapanış fiyatının üzerine yüzde 3 ekleyerek tavan fiyatı, yüzde 3düşüşürerek taban fiyat bulabilirsiniz. Gün içerisinde belirlenen yüzde 10’luk taban ve tavan fiyat uygulaması yerine, karanlık odada uygulanan tavan – taban fiyat uygulamasının sınırı %3 olarak belirlenmiştir.

Borsa İstanbul Saat Kaçta Kapanıyor?

Karanlık odada işlemler tamamlandıktan sonra Borsa İstanbul’da gün kapanışı gerçekleşiyor. Yani saat 18.10 itibariyle borsada işlemler ertesi güne kadar durduruluyor. Genellikle insanlar borsanın 18.00 itibariyl kapandığını sanırlar ancak gördüğünüz gibi kranlık odada işlemler devam etmekte. Yani Borsa İstanbul gün sonu kapanışı aslında 18.00 değil 18.10 ‘da gerçekleşmektedir.

Hisse senedi alım-satım işlemleri kapandıktan sonra ise ertesi gün için emir iletimi ise yapılabiliyor. Haziran 2024’te yapılan güncelleme ile artık bir sonraki işlem gününün emirleri saat 18.20’den itibaren girilebiliyor. Daha önce 18.15 olan bu saat 18.20 olarak güncellendi. Yani 18.20 itibariyle kullanıcılar diğer gün için emir iletimi yapabiliyor. ertesi gün için kotasyonda bulunan istediğiniz fiyata alım veya satım işlemlerinizi yazabiliyorsunuz.

Karanlık Oda Eşleşme Fiyatı Nasıl Görülür?

Yatırımcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesi de karanlık odada gerçekleşen işlemler ve eşleşme fiyatı oluyor. Teorik eşleşme fiyatını görebilmek için farklı yollar var. Bunlardan bir tanesi FXPlus, Matriks, İdealdata benzeri bir yazılım kullanmak ve gerekli lisanslara sahip olmak. Yani ücretli bir şekilde bu programların bazı lisanslarına sahip olarak karanlık odada eşleşme fiyatındaki değişimleri görebilirsiniz. Yine kaç adet alım yazılı kaç lot satım yazılı gibi detayları da görüntüleyebilirsiniz. Bir başka yol ise ücretsiz olarak karanlık oda eşleşme fiyatını görmek için aracı kurum uygulaması kullanmak. Kullanmakta olduğunuz aracı kurumun uygulamasına girdiğinizde alış veya satış kısmına tıklayıp hisse adını girdiğinizde o anki karanlık odadaki eşleşme fiyatını görebilirsiniz. Açıkçası her firmada aynı mıdır bilemiyorum ancak Trive Yatırım, Tacirler Yatırım gibi kurumların uygulamalarıyla eşleşme fiyatını bu şekilde takip edebilmek mümkün olabiliyor.

Bu içerikte karanlık oda ne demek, karanlık odada nasıl işlem yapılır gibi soruları cevaplandırdık. Karanlık oda işlem saatleri ile ilgili oldukça detaylı bu içeriğin konu hakkındaki sorularınıza cevap olacağını düşünüyoruz. Eğer halen konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylar var ise, yorum olarak kon altına yazabilirsiniz.

Continue Reading

Genel

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Published

on

saç boyası nasıl çıkar

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi. Tabii kuaför ücretlerinin aşırı artması da insanların evde saç boyamasına neden olmaya başladı. Böyle olunca da saç boyarken bazı sorunlar oluşmaya başladı. Bunların başında da saç boyasının tene sürülmesi veya eşyalara, giysilere sürülmesi gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle de bir çok kişi saç boyası yüzümden nasıl çıkar? Saç boyası alnıma sürüldü nasıl çıkar vb. sorular sormakta. Bu soruların cevaplarını paylaştık.

Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Özellikle saçları beyazlamaya başlayan erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri. Berberde saçını boyatmak istemeyen erkekler evde saçlarını boyamak istediklerinde ilk denemelerde genellikle bir yerlere boyayı bulaştırırlar. Kadınlar bu konularda daha deneyimli olduklarından artık saç boyasının bulaşmaması için ne yapacaklarını daha iyi biliyor olabilirler. Merak etmeyin, bu yazıyı okuduktan sonra artık erkekler için de saç boyasının elinize, alnınıza veya elbisenize bulaşması dert olmaktan çıkacak.

Vücudunuzun herhangi bir yerine saç boyası temas ettiyse hemen endişelenmenize gerek yok. Saçınızda kaldığı süre boyunca teninizde de kalacak diye korkmayın. Saç boyasını vücudunuzdan silebilmek için çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemlerin başında da boya siliciler geliyor.

Boya Silici ile Saç Boyasını Çıkarmak

Evde kendi başınıza saçınızı boyayacaksanız, yanınızda bir tane de boya silici bulundurmanızı tavsiye ederiz. Zaten bu ürünler çok pahalı ürünler değiller. 100 TL civarına alacağınız bir boya siliciye uzun süreler kullanabilirsiniz. Saç boyasını bulaştığı yerden çıkarmanın en basit yolu boya silici kullanmaktır.

Evde uygulanacak farklı yöntemlerde vardır. Ancak hiçbiri boya silici kadar basit bir şekilde boyayı çıkarmayacaktır. Alternatif saç boyasını çıkarma yöntemleri biraz uğraştırıcı olsa da, bunlar da sizleri önemli ölçüde sonuca ulaştıracaktır. Peki diğer saç boyası çıkarma yöntemleri nelerdir?

Alternatif Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Elinizde bir boya silici yok ve saçınızı boyadınız. Alnınıza, ensenize veya kulağınıza boya bulaştı ve nasıl çıkaracağınızı mı düşünüyorsunuz? Merak etmeyin alternatif önerilerimizle teninize bulaşan boyalardan kurtulabilirsiniz. İşte alternatif saç boyası çıkarma yöntemleri..

Sigara Külü ile Saç Boyası Çıkarmak

Saçınıza boya bulaştı ve bir boya siliciniz yok ise en iyi çözümlerden bir tanesi sigara külü kullanmaktır. Sigara külünün suyla hafif ıslatıp boya bulaşan bölgeyi bir müddet ovalayabilirsiniz. Bu şekilde saç boyasının bulaştığı yerden çıkmaya başladığını göreceksiniz. Bu yöntemle boya silici kadar rahat olmasa da bulaşan boyalardan kurtulabilirsiniz.

Karbonatlı Su ve Bulaşık Deterjanı Kombinasyonu ile Saç Boyasını Çıkarmak

Evet arkadaşlar bir başka saç boyası çıkarma yöntemi de karbonatlı su ile ovarak çıkarmadır. Aslında bu yöntemi denedik ancak çok aşırı başarılı bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Eğer erken davranırsanız, yani saç boyası sürüldükten sonra ilk 5dakika içerisine harekete geçerseniz sonuç alma ihtimaliniz yüksek olabilir. Karbonat ile bulaşık deterjanını birbirine karıştırarak, boya bulaşmış olan bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bir kaç dakika bekledikten sonra soğuk veya ılık suyla yıkayabilirsiniz. Etkisi aşırı olmasa da, bulaşan boyanın bir miktarının çıktığını görürsünüz. Bu işlemi tekrarlarsanız boyayı çıkarmak konusunda daha fazla etkili olabilir.

Diş Macunu ile Saç Boyasını Çıkarma

Evde, elinizin altında bulunan şeylerle saç boyası çıkarabilirsiniz. Bunlarda bir tanesi de diş macunu ile saç boyası çıkarma işlemidir. Bunun için saç boyasının bulaşmış olduğu bölgeye diş macununu sürüp biraz elinizle ovuşturanız gerekiyor. Ancak cildinizi tahriş etmemeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon olmazsa bir kaç dakika bekletip bölgeyi soğuk veya ılık suyla temizleyebilirsiniz: Boya silici kadar olmasa da bu yöntemle boyayı bir miktar çıkarabilirsiniz.

Deterjan ile Saç Boyası Çıkarmak

Şimdiye kadar cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkar sorusunun cevaplarını paylaştık. Aslında elbiseye bulaşan saç boyası nasıl çıkar sorusunu cevapları da benzer şekilde. Ancak elbiseye bulaşan saç boyasının çıkaranın daha kolay yöntemi ise çamaşır makinesinde elbiseyi yıkamaktır. Deterjan ve yumuşatıcı kullanarak çamaşır makinenize 30 dakika ve üzri bir programda çalıştırdığınızda , yıkama sonucunda saç boyasının temizlendiğini görmeniz kuvvetle muhtemel olacaktır.

Teninize bulaşan saç boyasını çıkarmak için sosyal medya hesaplarının bazılarında deterjanlar da tavsiye ediliyor. Ancak biz kesinlikle cildinizi deterjan sürmenizi tavsiye etmiyoruz. Bu tarz kimyasal ürünler cildinizi aşırı derecede tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.

Saç Boyasının Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Maalesef saç boyası yaparken çoğu insan dikkatsizliğinin kurbanı oluyor. Bu nedenle saçınızı boyarken dikkatli olmanız gerekiyor. Aynanın karşısında kendi başınıza saçınızı boyuyorsanız elinizin nerelere değdiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Yüzünüze, cildinize veya bir eşyaya dokunmamanız gerekiyor. Yine saçınızı boyarken üzerinde çıkarırken saçınızı dokunacak elbise olmaması gerekiyor. Aksi takdirde saçınızı yıkamak istediğinizde üzerinizi çıkarırken elbiseye boyanın bulaşma ihtimali söz konusu olabilir.

Saçınızı boyarken bir boya aplikatörü kullanıyor olsanız dahi mutlaka eldiven kullanmalısınız. Çünkü ele bulaşan saç boyaları da sorun olabilmektedir. Bu nedenle saçınızı boyamadan önce eldiven kullanmalı ve bulaş riskini azaltmalısınız.

Saç boyası yaparken en çok karşılaşılan sorun alın ve ense bölgesine bulaşan boyalar oluyor. Bunun önüne geçebilmek için alnınıza ve ensenize vazelin veya nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. Bu şekilde saçınızı boyarken alnınıza bir boya bulaşsa bile yüzünüzden arındırmanız gayet kolay olacaktır. Yüz temizleme jeli ile nemlendirici veya vazelini yüzünüzden arındırdığınızda boyanın da birlikte aktığını görebilirsiniz. Bu nedenle evde tek başınıza saçınızı boyayacaksanız, mutlaka bulaş ihtimali olan bölgelere vazelin veya nemlendirici krem sürmenizi tavsiye ederiz.

Continue Reading

Borsa

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Published

on

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi konumunda. Borsaya olan ilgi günden güne artarken, dini açıdan hassasiyet gösteren yatırımcılar borsanın haram mı helal mi olduğunu sorgulamakta. Bu bölümde borsa haram mı, helal mi sorusunun cevaplarını arıyor olacağız.

Borsa Helal mi, Haram mı?

Öncelikle bu konuda bilirkişi olmadığımızı belirtelim. Bu nedenle borsa haram mı, helal mi sorusunun cevabını mantık yürüterek cevaplayacağız. Ayrıca din alimlerinin bu konuda vermiş olduğu tavsiyeleri de sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle borsa hisse senetlerinin alınıp satılabildiği bir platform. Borsa İstanbul’da işlem gören hisselere bakıldığında, emlak şirketlerinin hisseleri, spor kulüplerinin hisseleri, içki üretimi yapan şirket hisseleri, araba alım-satımı yapan şirketlerin hisseleri, turizm sektörü hisseleri gibi bir çok sektörün hisse senetleri mevcut. Dolayısı ile hangi hisse senedine yatırım yapacağınız yaptığınız yatırımın helal mi haram mı olduğunu belirleyebilir.

Hangi Hisselere Yatırım Yapmak Helal?

Borsada işlem gören 500’ün üzerinde hisse var. Birçok sektörden hisseler var. Bunlar arasında helal kabul edilenler olduğu gibi haram kabul edilen hisseler de var.  Yani içki üreten bir firmanın hisselerini alıyorsanız bunun dini açıdan helal bir işlem olmayacağı açıktır. Çünkü borsada bir şirketin hissesini alırken o şirkete ortak olursunuz. Dolayısı ile bira üreten bir şirkete yatırım yapmak helal bir yatırım olarak lanse edilemez.

Peki bir gayrimenkul şirketine yatırım yaparsanız ya da elektrik üreten bir şirkete yatırım yaptığınızda durum nedir? Yine mantık yürüterek baktığımızda elektrik üreten bir firmanın hisse senedini aldığınızda bir elektrik şirketine ortak olmuş oluyorsunuz. Elektrik üretmek İslam dininde veya başka bir dinde haram değildir. Aksine insanlığın yararına bir şey olduğu için helaldir denilebilir. Ancak burada da bazı soru işaretleri oluşuyor.

 • Yatırım yaptığınız şirket eğer parasını faizde değerlendiriyor ise ne olacak?
 • Eğer bankalardan kredi çekip faiz ödemesi yapıyor ise yatırımınızın durumu ne olacak?
 • Eğer firma ürettiği elektriği satıyor ve sattığı şirketler dinen caiz işlemler yapmıyorsa yatırımınızın durumu ne olacak?

Hisse senedi yatırımı yaparken aldığınız hissenin helal mi haram mı olduğunu belirlemek için bu tarz soruların da cevapları önemli olabilir. Tabi günümüzde bankaların verdiği faizlerin bile haram olup olmadığı konusunda fikir ayrılığı oluşuyor. Çünkü enflasyonun altında kalan faiz oranları nedeniyle verilen faiz oranlarının dinlerde yasak olan faizle aynı anlama gelip gelmediği tartışılıyor.

Faiz konusuna kısaca değinirsek, eskiden bir kişi bir başkasından 10 kg mercimek borç aldığında bunu yine 10kg mercimek olarak geri ödüyordu. Ancak şu an için bakıldığında paranızı bir kişiye veya bankaya verdiğinizde durum çok farklı oluyor. Yani bugün bankaya veya birine 10 bin tl borç verdiğinizde3 ay sonra paranızı yine 10 bin tl olarak alırsanız ciddi anlamda bir kayıp yaşamış oluyorsunuz. Çünkü enflasyon var ve paranızın değeri erimiş oluyor. Nasıl erimiş oluyor derseniz gayet basit. 3 ay önce mercimek kg 65 tl iken şu an 75 tl olmuş. Yani 3 ay önceki 10 bin tl ile siz o zaman alabileceğiniz mercimek miktarını alamıyorsunuz. Bankaya faize yatırdığınızda ise yine enflasyon oranlarının altında faiz verildiğinden 3 ay sonra siz 3 ay önceki mercimek miktarını yine alamıyorsunuz. Bu nedenle verilen faiz aslında bildiğimiz faiz gibi algılanabilir mi sorusunun cevabı biraz karışık gibi duruyor. Peki din alimlerinin borsa ile ilgili açıklamaları bizlere ne söylüyor? Borsa haram mı helal mi? İşin uzmanlarının bu soruya cevabı ne?

Diyanet’e Göre Borsa Helal mi, Haram mı?

Diyanet açıklamalarına bakıldığında borsanın helal olduğu haller ve haram olduğu haller mevcut. Yani örnek verecek olur isek, borsada herhangi bir hissede yapılan açığa satış işlemi kesin olarak haramdır deniliyor. Açığa satış işleminde elinizde olmayan malı satarak işlem yaptığınızdan bunun caiz olmadığı ifade ediliyor.

Diyanet TV’de borsa ile ilgili yapılan değerlendirmelerde borsanın temel felsefesinde sıkıntı bulunmadığı ifade ediliyor. Ancak manipülasyon, insanları kandırma gibi durumların olmaması, hissesini alacağınız şirketin faiz vb. durumlarla meşgüliyeti olmaması, kumar, alkol, domuz ürünler üretimi gibi dinen yasaklanan ürünlerle ilintili olmaması gerekiyor. Alınacak şirketin hem faaliyet gelirlerinin hem de finansal gelirlerinin dine aykırı alanlardan gelmiyor olması gerektiği ifade ediliyor.

Nihat Hatipoğlu’na Göre Borsa Haram mı, Helal mi?

Borsa hakkında konuşan Nihat Hatipoğlu, eğer yatırım yaptığınız şirket İslam’a aykırı işler yapıyorsa bu şirketin hisse senedini amanın caiz olmayacağını ifade ediyor. Faiz, içki gibi haram işlere bulaşan şirketlere yatırım yapmak haramdır, bir kağıt üreten şirkete yatırım yapıyorsanız ve herhangi bir şekilde faizle veya diğer yasaklarla bağlantısı yoksa bu şirkete yatırım yapılabilir tarzında söylemde bulunmaktadır. Ayrıca Nihat Hatipoğlu, enflasyon oranı kadar faiz alınmasının da haram olduğunu söylemektedir.

Cübbeli Ahmet Hocaya Göre Borsa Caiz mi?

Borsanın caiz olmadığını belirten Cübbeli Ahmet Hoca, bu konu ile ilgili olarak faizli muameleler kitabında bütün borsanın ne yönden sakata, harama girdiğini açıkladığını ifade ediyor. Hisse senedi piyasasında şu anda işin çığrından çıktığını, hisselerin anında alınıp satılabildiğin, yani malı temellük etmeden, mülküne intikal etmeden hayali bir sistemde alıp sattığını ifade ediyor. Sistem hayaliye döndüğü için, elle tutulan gözle görülen bir şey olmadığı için borsanın kumara döndüğünü, bu yüzden de borsada hisse alıp satmanın caiz olmadığını ifade ediyor.

Din Alimlerine Göre Borsa Haram mı?

Din alimlerinin pek çoğunun görüşü borsada alım satımı yapılan hissenin helal daire içerisinde faaliyette bulunması halinde helal kabul edileceğini ifade ediyor. Faiz, içki, kumar vb. İslamiyet’in yasakladığı şeylerle meşguliyeti olan firmaların hisselerinin alımının yapılmasının ise İslam’a göre caiz olmadığını ve haram olduğunu ifade ediyor. Ancak Cübbeli Ahmet Hoca gibi borsanın toptan haram olduğunu iddia eden hocalar da yok değil. Bu konuda net bir görüş birliği yok gibi duruyor.

Halka Arzlara Katılmak Helal mi?

Son dönemin en popüler konuları arasında yer alan halka arzlarla ilgili de yatırımcılardan çok sayıda soru gelmekte. Halka arza katılmak haram mı? Halka arzdan hisse almak helal mi? Bu ve benzeri sorularla ilgili de aslında durum aynı şekilde özetlenebilir. Yani halka arz olacak hissenin İslam’a aykırı işlerle uğraşması halinde bu şirketin halka arzına katılmak dinimize göre uygun olmayacaktır.

İslami açıdan sıkıntılı olmayan ürün üreten ve finansal kazançları da İslami açıdan sorun oluşturmayan gelirlerden oluşan şirketlerin halka arzlarına katılım sağlamak helaldir denilebilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Cübbeli Ahmet Hoca’nın ve o doğrultuda görüş ifade eden hocaların görüşlerine göre, ne şirketi olursa olsun, halka arzlara katılmak caiz değildir.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa6 gün ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa2 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel2 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa4 hafta ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa4 hafta ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler