Connect with us

Bitcoin

Bitcoin Neden Düşüyor, Nereden Döner? Uzmanların Bitcoin Analizleri

Published

on

Bitcoin 2022 yılının ilk ayında ayı sinyalleri vermeye devam ediyor. Üst üste gelen olumsuz haberler ile Bitcoin düşüş eğiliminden kendini kurtaramadı. 2021 yılında büyük yükseliş yaşan Bitcoin ve altcoinler yatırımcılarını ise 2022 yılında kötü bir başlangıçla tedirgin etti. Doğal olarak bu düşüşün nedenleri de araştırma konusu oldu. Yatırıcımdılar haklı olarak Bitcoin neden düşüyor? sebepleri nelerdir? Gibi soruları sormaya başladılar.

Enerji piyasalarındaki aşırı yükseliş, ABD fed faiz raporu, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz ve ABD’nin Rusya’yı tehdit etmesi gibi pek çok sebeple Bitcoin ve altcoinler çok büyük kayıplar yaşıyor. Peki bu düşüşün ardında aslında ne var? siz de birçok yatırımcı gibi Bitcoin neden düşüyor sorusunu internette arayanlardansanız bu yazımız tam sizler için hazırlandı.

Bitcoin Neden Düşüyor Sebepleri?

Bitcoin neden düşüyor sorunun çok fazla cevabı olmakla birlikte en önemli sebepleri sizler için sıraladık. ABD fed faiz beklentisi yükselmesi ile piyasalarda BTC’den para çıkısı meydana geldi. Pandeminin ekonomik boyutları her geçen gün kendini biraz daha hissettiren enflasyonun ABD borsalarındaki yüzde 1,2’i aşkın değer kayıpları kripto paralarda da büyük düşüşe neden oldu. Ancak piyasada en çok düşenlerde altcoinler ilk sıralarda yer alıyor. KAVA 7 günde yüzde 46,46 oranında düşüşle 2,94 dolar, Gala yüzde 45,15 oranında düşüşle 0.169 dolar, Solana yüzde 39,92 oranında düşüşle 85,90 dolar, Cardano yüzde 33,09 oranında düşüşle 1,01 dolardan alıcı buluyor. Ethereum ise en büyük kayıp yaşayan kripto para birimlerinden biri oldu. 24,01,2022 tarihi itibariyle Ethereum 2238,07 dolardan işlem görüyor.

Rusya Ukrayna Krizi Etkisi

Rusya, Ukrayna, ABD arasında sıcak gelişmeler gündeme bomba gibi düştü. Bu olumsuz gelişmelerin yaşandığı bu günlerde bu tip siyasi ve uluslararası sorunlar kripto para piyasalarını negatif yönde etkiliyor. Bildiğiniz üzere ABD Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda buna çok sert tepki vereceğini açıklamıştı. ABD ilaveten böyle bir durumda Rusya’ya ekonomik yönden ambargo uygulamaları devreye sokacağını ima etti. Bu durum Rusya ekonomisini çökertebilir. Çinin de Rusya tarafında destek olması durumunda, herhangi bir işgal girişiminde küresel çapta ekonomik dalgalanmalar riskini ortaya çıkarıyor.

rusya ukrayna krizinin bitcoine etkileri

rusya ukrayna krizinin bitcoine etkileri, Rusya – Ukrayna geriliminin kripto paralara etkileri2022

Tüm bunların yanında her siyasi uluslararası tartışma ve sorunlardan nemalanan ons altın ise son iki ayının en zirve noktasına ulaştı. Rusya -Ukrayna arasında yaşanan gerilim, yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. Bu da bir çok yatırımcının güvenli liman olarak görülen İsviçre Frangı, Japon Yeni ve Ons altın yatırımlarını artırmasına neden oldu. Kripto paralar ise bu durumdan negatif etkilenene yatırım araçları içerisinde yer aldı. Tabi Bitcoin’de yaşanan düşüşün tek nedeni de bu değil. Ayrıca yıl içerisinde bir çok ülkenin kripto para regülasyonlarını çıkarması planlanıyor. Aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkelerin nasıl bir regülasyon ve hukuki düzenleme ile yatırımcı karşısına gelecekleri kripto para sektörü için hayati önem taşıyor.

Kripto Piyasasına Gelmesi Beklenen Regülasyonlar

Kripto paraların düşüşünde birkaç sebep var demiştik. Bu sebeplerden biri de kripto piyasasına gelmesi beklenen regülasyonlar. ABD Merkez Bankası (FED) ve Amerika Sigorta Mevduat Kuruluşu kripto para piyasalarında düzenlemeler için 2022 yılında harekete geçiyor. Yatırımcı kuruluşlar bankaların bilançolarında Bitcoin gibi dijital varlıkların hesaplarında tutulmasına yönelik düzenlemeleri belirleyecek. Ayrıca kripto paralarda en çok tartışılan uyum ilkeleri ve tüketiciyi koruma çerçeveleri belirlenecek.

Son dönemlerde kripto paralar ve tüketiciler için haklarını koruyucu kanunlar bulunmaması uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyordu. Ancak gün geçmiyor ki kripto paralara ilgi artsın. İlginin bu denli artması insanların aracı kurumlar kullanmak yerine direk bankalarından kripto para almak istemesi ve taleplerin bu denli artması bankaları kripto para işine girme konusunda iştahlarını kabartıyor. Ancak bunun için kripto paralar için bankacılık kanunu kapsamında düzenleme gerekiyor.

kripto paralara yönelik regülasyon beklentileri

kripto paralara yönelik regülasyon beklentilerinin bitcoine ve kripto paralara etkileri 2022

Tüm bu beklentiler kripto paralardan vergi alınması ve merkeziyetiz bir platformun kısmı merkezileşmesi bir nevi yatırımcıların kafasında soru işareti oluşturuyor. Kripto para piyasalarına gelmesi beklenen regülasyonlar, bir kısım yatırımcı tarafından gerekli görülürken diğer kesim tarafından ise kripto paralara zarar vereceği endişesiyle soğuk bakılıyor. Bu yönde düşünen ve bu sisteme karşı olan yatırımcılar ise piyasadan para çıkışına sebep oluyor. Uzmanlara, Bitcoin neden düşüyor sorusunun cevaplarından biri de kripto piyasasına gelmesi beklenen regülasyonlar olduğu görüşünde.

Enerji Fiyatlarındaki Yükseliş

Kripto para üretimleri elektrik tüketimi konusunda çok eleştiriliyor. Enerji fiyatlarındaki yükseliş ise madencilik yaparak kripto para üretenleri zora soktu. Bundan da ziyade dünya enerji konusunda özellikle yeşil enerjiye dönülmesi politikası bu anlamda kripto para enerji tüketimini hedef tahtası haline getirdi. Öyle ki çoğu analist Bitcoin neden düşüyor sorunun altında enerji fiyatlarını yükselmesinin olabileceğini düşünüyor.

Hal böyle olunca enerji fiyatlarındaki yükseliş ülkelerin madencilik konusunda tedbirler almaya itiyor. Yakın zamanda Kosova’nın enerji tüketiminin yüzde 40’ını dışardan aldığı açıklandı.

Kosova Ekonomi Bakanı, küresel enerji krizi sebebiyle bazı kısıtlamalara gidileceğini bunlardan birinin de kripto para madenciliğinin yasaklanması olduğunu belirtti. Unutmadan belirtmekte fayda var, Kosova yakın zamanda Avrupa’nın en ucuz elektriğini kullanan ülke olarak görülüyordu. Bu durum da aslında Kosova’nın madencilik konusunda diğer ülkelere oranla daha çok tercih edilen bir sektör haline gelmişti.

enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin kripto para sektörüne etkileri

enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin kripto para sektörüne etkileri

Kosova’nın dışında İran ve Çin gibi ülkeler enerji sorunu nedeniyle madenciliği yasaklamaya giden ülkeler arasında. Dönem dönem gündeme gelen madencilik yasaklama haberleri ile çalkalanan kripto para piyasasını enerji alanında yaşanan yükselişler zorlamaya devam edebilir.

Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraların harcamış olduğu enerji çok yüksek boyutlara ulaşmakta. Dolayısı ile enerji fiyatlarında yaşanan artışlar ülkelere enflasyon olarak dönmekte. 2021 yılında enflasyonun dünya genelinde yükselişe geçmesi, ülkelerin bu konuda tutumlarının giderek sertleşebileceğini gösteriyor.

Fed Faiz Artırımı Beklentisi

Fed ‘in erken faiz artış sinyaliyle kripto para piyasalarında büyük düşüş yaşandı. Bu ani düşüş karşısında yatırımcılar ise Bitcoin neden düşüyor sorusunun cevabını arıyorlar. Fed faiz beklentisi Bitcoin ‘deki haftalık kayıp yüzde 17’i aşarken Ethereum yüzde 29’a yakın değer kaybetti.

FOMC yani Federal Açık Piyasa Komitesinin, 14-15 Aralık 2021’de düzenlenen toplantıya ait tutanaklar yayımlandı. Tutanaklar FED’in giderek daha şahin bir görünüme büründüğünü gözler önüne serdi. FED’in faiz beklentisinin artması da kripto paralardan paa çıkışına sebebiyet vermiş durumda. Tutanaklar yayımlanmadan önce 46.500 dolar civarında seyreden Bitcoin birkaç günde 33.000 doları gördü. Tabi ki bu tek başına bir etken değildi.

FED faiz artırırmı beklentileri

FED faiz artırırmı beklentileri, FED faiz artırma ihtimalinin bitcoine ve kripto sektörüne etkileri

Kripto Para Uzmanlarının Bitcoin Tahminleri 2022

Kripto paralar tabiri caizse resmen ayı dönemine girdiğini gösteriyor. Bitcoin 33.113 dolara kadar gerilerken düşüsün hangi boyutlarda olacağı. Nereden dönüş yapacağı henüz tam kestirilemiyor. Bitcoin geçen yıl ocak ayı içerisinde 29 bin doları görmüştü. Daha sonra sert bir yükselişle 69 bin dolara kadar yükselmişti. Son zamanlarda az önce bahsettiğimiz sebeplerden oldukça düşen Bitcoin ve kripto parala da uzmanlar düşüş bitişi ve yükseliş için yaklaşık tarihler verdi.

Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin ne zaman yükselişe geçecek? sorularına cevap arayan yatırımcılar için beklenen an geldi. 33 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin ‘in yeniden yükselişe geçeceği tarih verildi. İşte detaylar…

Uzmanlar şubat ve mart aylarında Bitcoinin toparlanacağı ve yeniden bir ATH yapacağı yönünde. Hatta analistler belki de yakın tarih için bu fiyatlardan BTC alabilmenin büyük bir şans olduğu görüşünde.

Düşüşler Alım Fırsatı Mı?

Düşüşler aslında kripto para piyasalarında özellikle uzun vadeli alım yapan firmalar ve kişiler için çok kötü durum da olmayabiliyor. Düşüş ve yükselişlerin gayet normal olduğu piyasada bazen düşüşler alım fırsatı mı? sorusunu akıllara getiriyor. Ve birçok büyük şirket ve kişiler bu durumlarda ortalamalarını düşürmek ya da bakiyelerini artırmak için alım yapabiliyorlar.

Bugüne kadar dünya üzerinde yaklaşık 40 büyük şirket Bitcoin satın aldı. En büyük alımı ise 124 binden fazla BTC satın alın MicroStrategy firması aldı. MicroStrategy’nin BTC ortalama alım maliyeti 30 bin 159 dolar olarak biliniyor. Elon Musk’ın Teslasının ise ortalama alım maliyeti 31 bin 700 dolar.

2021 şubat ayında ilk alım işlemini yapan Tesla’nın yaklaşık 42 bin BTC’si olduğu biliniyor.

Square şirketinin alım ortalaması ise 27 bin 400 dolar seviyelerinde.

Bu yazımızda sizlere Bitcoin neden düşüyor sorunun detaylı şekilde incelemesini yaptık. Yazıda bahsedilen konular tamamen internet araştırmaları olup yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Herkese bol kazançlı günler dileriz.

Bitcoin Buradan Alınır mı?

Kripto para piyasalarında düşüşler etkili olmaya devam ediyor. 33 bin dolar seviyelerine kadar gevşeyen Bitcoin fiyatı için uzun bir zamandır beklentimiz 30K altı fiyatlardı. Ancak geldiğimiz noktada piyasa giren yeni yatırımcı sayısı, likidite göz önüne alındığında bunun çok da kolay olmayabileceği görülüyor. Özellikle büyük kurumsal firmaların yatırım maliyetlerine oldukça yakın bölgedeyiz. Bu nedenle hem yeni maliyetlenmek isteyen hem de maliyetini düşürmek isteyen yatırımcıların tetikte olduğu noktalar. 28-32K arası Bitcoin için oldukça kritik bir destek olacak. Bu seviyelerin altına sarkılması halinde düşüşlerin kripto para piyasasında bir müddet daha etkili olabileceği öngörülebilir.

Bitcoin için olası 30K altı fiyatlarda yatırımcılar için büyük bir alım fırsatı oluşabileceğini düşünüyoruz. Sadece Bitcoin değil, temeli sağlam olan altcoinlerde de alım fırsatları kovalanabilir. Şu anki seviyelerden alım yapmayı düşünenler ise kademeli alım stratejisi uygularlarsa en azından olası geri çekilmelerde daha az üzülürler diye uyarımızı da yaparak konuyu burada noktalayalım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

USDT Transferi Nedir, Nasıl Yapılır? Transfer Ücreti ve Ağ Kullanımı

Published

on

By

İlk çıktığı zamanlar bazıları kripto paralara pek olumlu bakıyordu. Bir kaç sene içinde yok olmasını bekleyen analistler bile vardı. Ancak öyle olmadı ve son bir kaç yıldır artık hayatımızda önemli bir yer sahibi oldular. Günlük işlemlerimizde bile yavaş yavaş hayatımıza giren kripto paraların transferleri hakkında bilinmesi gerekenler var. Özellikle bu konuda en çok aranan başlıklardan biri de USDT transferi. İnsanlar bu transfer işleminin nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Biz de bu bölümde USDT transferi nedir, nasıl yapılır? USDT transferi hangi ağ üzerinden ve ne kadarlık bir ücretle yapılabilir? USDT transferi yaparken nelere dikkat edilmeli? Bu ve benzeri tüt soruların cevaplarını bulabileceğiniz detaylı bir içerik hazırladık.

USDT Nedir?

İlk etapta USDT’nin ne olduğunu anlayabilirsek USDT transferinin neden ve nasıl yapıldığına dair açıklamalarımızın da altı doldurulmuş olacaktır.

USDT, stabil bir kripto para birimi olan Tether’ın kısaltmasıdır. Genellikle 1 USDT’nin değeri 1 Amerikan Doları ile eşdeğerdir. Bu özellik, kripto para piyasasındaki volatiliteyi dengelemek için kullanılır. Yani arkadaşlar bu demek oluyor ki bizim bir yere 10dolar ödeme yapmamız mı lazım 10 USDT ödemesi geçmemiz gerekir. Yani 10USDT transferi yapmamız gerekir. Bu şekilde kripto para transferi yaparak borç alacak işlemleri veya harcamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

USDT’nin Kripto Para Piyasasındaki Yeri: USDT, özellikle değişken piyasa koşullarında bir değer saklama aracı olarak tercih edilir. Kripto para piyasalarında güvenli bir liman olarak görülür ve yatırımcılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılır.

USDT Transferi Nasıl Yapılır?

Oldukça hızlı bir şekilde ve düşük ücretlerle gerçekleştirilmesi nedeniyle USDT transferi kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para transferi yöntemleri içerisinde yer alır.

Cüzdan Seçimi ve Güvenlik: USDT transferi yapmadan önce, transferin yapılacağı cüzdanın güvenli olduğundan emin olun. Güvenlik özellikleri, desteklenen token türleri ve kullanıcı dostu arayüz, cüzdan seçiminde önemli kriterlerdendir.

Transfer İçin Gerekli Bilgiler: USDT transferi yaparken, alıcının cüzdan adresi ve transfer edilecek miktarın yanı sıra, transferi yapacağınız ağın da bilinmesi gerekmektedir.

USDT Transferi Hangi Ağ Üzerinden Yapılır?

Kripto para transferlerinde ağ seçimleri önemlidir. Karşı kullanıcının kripto para hesabı hangi ağ üzerindeyse o ağ üzerinden gönderim sağlanmalıdır. Aksi takdirde paranın ulaşmaması vb. sorunlar yaşama ihtimaliniz oluşabilir.

Blockchain Ağları ve USDT: USDT, farklı blockchain ağları üzerinde işlem görebilir. Bu ağlar arasında en popüler olanları Ethereum ve TRON’dur.

Ethereum Ağı Üzerinden Transfer: Ethereum, USDT transferleri için sıkça kullanılan bir ağdır. ERC-20 token standardını destekler ve geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

TRON Ağı Üzerinden Transfer: TRON ağı ise, daha düşük işlem ücretleri ve hızlı transfer süreçleri sunar. TRC-20 standardını kullanır ve özellikle mikro işlemler için tercih edilir.

Ağ Seçiminin Önemi ve USDT Transfer Ücretler

USDT transferi işlem ücretleri

USDT transferi işlem ücretleri, kriptopara borsalarının usdt transferi işlem ücret kesintileri

Kripto para transferi yaparken ücretler değişiklik gösterebilir. Bu ücretler hangi ağ üzerinden kripto para transferi yaptığınız ve hangi kripto ara borsası üzerinden işlem yaptığınızla değişebilmektedir. Tabi bir de kripto paranın çeşidi önemlidir. Yani BTC transferi yapmak, USDT transferine göre çok daha pahalı bir tercih olacaktır. İşlem ücretlerinin düşük olması nedeniyle USDT transferi en çok tercih edilen transfer yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. 

Transfer Ücretlerinin Karşılaştırılması: Farklı ağlar, transfer süreçleri ve ücretleri açısından değişiklik gösterir. Bu nedenle, transfer yapmadan önce ağ seçimi ve ücretlerini karşılaştırmak önemlidir.

Ağ Hızı ve Güvenilirlik: Ağın hızı ve güvenilirliği, transfer sürecinin verimliliği açısından kritik öneme sahiptir. Güvenilir ve hızlı bir ağ, transfer sürecini sorunsuz hale getirir.

USDT Transferinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para transferlerinde genel olarak dikkat edilmesi gereken bir kaç detay vardır. Bunlardan en önemlisi ödeme yapacak olduğnuz adresin doğruluğunu kontrol etmektir.

Adres Doğrulama Yöntemleri: Cüzdan adreslerinin doğruluğu, transferin başarılı olup olmamasında kritik bir rol oynar. Adresin doğru olduğundan emin olmak için çeşitli doğrulama yöntemleri kullanılabilir.

Yanlış Adrese Transferin Sonuçları: Yanlış bir adrese yapılan transfer, genellikle geri alınamaz. Bu nedenle, adres bilgilerinin doğruluğu hayati önem taşır.

İki Faktörlü Doğrulama ve Şifre Güvenliği: Transfer işlemleri sırasında iki faktörlü doğrulama ve güçlü şifreler kullanılması, güvenliği artırır.

Güvenilir Cüzdanlar ve Phishing Tehditleri: Phishing saldırıları ve dolandırıcılık risklerine karşı güvenilir cüzdanlar kullanmak önemlidir.

USDT Transferi Sonrası Kontroller

Kripto para transferlerinde işlemi gerçekleştirdikten sonra tx id kodu ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu kod benzersiz 64 karakterden oluşur ve transfer işleminin durumunu kontrol etmenize yarar. Yani bankadan bankaya havale veya eft yaparken dekont üzerinde yer alan banka referans numarası gibi kripto transferlerinde de tx id kodu ile işlemin durumu sorgulanabilmektedir.

Transfer işlemi tamamlandıktan sonra, işlemin başarıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek için alıcı ile iletişime geçmek ve cüzdan işlem geçmişini kontrol etmek faydalıdır.

Transfer işlemlerinin kayıtlarının tutulması, olası sorunlarda referans noktası oluşturur. Ancak kripto para transferlerinde yapılacak yanlışları düzeltmek bankalar kadar kolay olmamaktadır. Çoğu zaman yanlış para transferi yapan kişiler paralarını geri alamamaktadır. Bu nedenle gönderim yaptığınız adresi bir kaç kez kontrol etmelisiniz. Yine karşı taraftan da kontrol etmesini istemelisiniz. Yeni çıkan virüs benzeri uygulamalarla copy paste yaparken cüzdan numaralarıyla oynanabilen yazılımlar olduğu anlaşılmıştır. Bu gibi yazılımlara karşı uyanık olmalı, mutlaka bir kaç kez sorgulayarak doğruluğundan emin olduğunuzda transfer işlemlerinize onay vermelisiniz.

Yapılan İşlem Hataları ve Çözüm Yolları

Kripto para transferlerinde yapılan hatalar sonucu paranızı kaybetmek istemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Hem transferi yapacağınız karşı tarafın güvenilirliğinden emin olmalısınız hem de cüzdan adresini teyit etmelisiniz. Mümkünse ödeme yapmadan önce cüzdan numarasını QR kod ile de teyit edebilirsiniz.

Teknik Sorunlar ve Destek Almak Teknik sorunlar yaşandığında, ilgili kripto para borsasının veya cüzdan sağlayıcısının destek hizmetlerinden yardım almak faydalı olacaktır.

İşlem Hızı ve Bekleme Süreleri Transferler bazen ağ yoğunluğuna bağlı olarak gecikebilir. Sabırlı olmak ve gerekirse destek için iletişime geçmek önemlidir.

Bazı hataların çözümü bulunmamaktadır. Bu nedenle kripto para transferleri bazen geri dönülemez sonuçlara yol açabilir. Kullanıcıların kripto transferi yaparken ekstra dikkatli olmaları yanlış hesaplara para transferi yapmamaları gerekir. Aksi takdirde geri dönülemez kayıplar yaşayabilirsiniz.

Continue Reading

Bitcoin

En İyi Kripto Para Borsaları Hangileri, Güvenilir Bitcoin Borsaları 2024

Published

on

By

Kripto para piyasalarında işlem yapan yatırımcıların son derece dikkatli olmaları gerekir. Son dönemde Thodex ve benzeri bir kaç bitcoin borsasında yatırımcıların mağduriyetler yaşaması kripto para borsası seçimi yaparken daha faza dikkat etmek gerektiğini gösteriyor. En iyi kripto para borsaları ile çalışmak önemlidir. Son zamanlarda kripto paraya olan ilgiden dolayı bir çok kripto para borsası gelişmiş ve birbirleri ile rekabete girmişlerdir. Kimisi sıfır komisyon ile işlem fırsatı sunarken, kimisi farklı kampanyalar düzenlemekteler. Girişimciler, bu borsalar arasında en güvenilir olan ve sıkça tercih edilen borsayı merak ediyorlar. Yatırım yapmadan önce, en iyi kripto para borsasını seçmek için dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlardan ilki olan güvenilirlik için en uzun zamandır tanınan ve kullanılan borsayı seçmeniz gerekmektedir.

KRİPTO PARA BORSASI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Borsada oluşabilecek herhangi bir problem sonucu yatırımınızı kaybetmemeniz adına önemli olan güvenilirlik faktörü için, borsanın herkes tarafından kabul görmüş ve güvenilirliğini kanıtlamış olması gerekmektedir. Diğer bir önemli nokta ise coin sayısıdır. Yatırım yapacağınız borsanın sağlayacağı coin çeşitliliği, size uygun olan coini bulmanıza yardımcı olacaktır. En iyi kripto para borsaları hangileri? Sorusu için bu iki faktörü sağlayan ve herkes tarafından kullanılan kripto para borsalarını düzenledik.

Binance Kripto Borsası

Yaklaşık 12 senedir hizmet veren Binance, hem güvenilirliği hem de çeşitli alt coin seçenekleriyle en çok kullanılan borsa olma özelliğini taşımaktadır. Binance borsası, 2018 yılından beri işlem hacmi açısından en büyük borsa seçilmesinin yanı sıra, uluslararası çapta en güvenli platformlardan birisidir. Binance, sunduğu alt coin çeşitliliği, güvenilirliği ve tanınırlığı sayesinde en iyi kripto para borsaları listesinin başında yer almaktadır.

Kripto denildiğinde veya bitcoin denildiğinde akla ilk gelen şeylerden bir tanesi Binance oluyor. Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının da büyük bir çoğunluğu Binance borsasında işlem yapıyor. Binance US ve Binance TR olarak iki farklı platform Türkye’de kullanılabilir durumda. Zaman zaman doğrulamalarda sıkıntılar yaşansa da yine müşterilerden gelen çeşitli şikayetler olsa da Binance tüm dünyada en güvenilir kripto para borsası olarak kabul diliyor.

Bitlo.com Kripto Borsası

Bitlo.com, müşterilerine sunduğu 7/24 para yatırabilme seçeneğinin yanı sıra haftanın her günü ve saati online destek imkanı sağlamaktadır. Türk kripto para platformu olan Bitlo.com aracılığıyla Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi dijital para birimlerinin alım-satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk Kripto Para Borsası

Türkiye’nin en büyük dijital para borsalarından biri olan BtcTurk, yatırımcılara 14 coin için 39 cift üzerinden işlem yapabilme olanağı sağlamaktadır. Türk lirasının ilk defa işlem gördüğü bu platform, Papara ve havale ile 7/24 para yatırmanın yanı sıra kolay kullanımı ve hızlı işlem yapabilme imkanı sayesinde en iyi kripto para borsalarından birisi haline gelmiştir.

CoinBase Kripto Para Borsası

CoinBase, ABD’ de bulunan en saygın borsalar arasındadır. Yatırım yapmak isteyenlerin güvenerek tercih ettiği bu platform, hem cüzdan hem de borsa özelliğini bir arada sunmaktadır. Girişimcilerin kripto para alım-satım işlemlerini güvenle yaptığı CoinBase borsası, aynı zamanda kolay olması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Kraken Borsası

Kraken, Coinmarketcap verilerine göre dünyanın en büyük 4. kripto para borsası olma özelliğine sahiptir. 2011 yılında ABD merkezli olarak kurulan borsa, yatırımcılara 46 Coin için 226 işlem çifti sunmaktadır. Bunların yanı sıra Kraken borsasında kredi kartı aracılığıyla da yatırım yapılabiliyor. Girişimcilere sunduğu çeşitli imkanlar sayesinde dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Kraken, birçok yatırımcının ilk tercihi haline gelmiştir.

Binance, Bitlo.com, CoinBase, BTC Turk ve Kraken dışında en çok kullanılan kripto para borsaları listesi ise şu şekilde devam ediyor:

Huobi Global, CEX.IO, Bitfinex, Bitstamp, Kucoin, Bitpanda, Paribu ve Icrypex. Sıraladığımız bu en iyi kripto para borsaları içerisinden size uygun olanını seçebilir ve kripto para yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz

Türk Kripto Para Borsaları Güvenilir mi?

Türkiye’de kripto para borsaları için çeşitli düzenlenen regülasyonlar var. Genellikle global anlamda Türk borsalarının bilinirliği düşük. Ancak Türkiye’de yatırımcılar daha güvenilir olduğuna inanıp yatırımlarını Türk borsalarında yapabiliyorlar. Bu anlamda yine de riskler olduğu bilinmeli. Şikayetvar gibi platformlarda Türk kripto para borsası olarak hizmet veren şirketler hakkında yorum ve şikayetler dikkate alınmalı.

Şu an için Türk borsalar içinde güvenilir kripto para borsaları olarak gösterilebilecek 2 farklı kripto para borsası olduğunu söyleyebiliriz. Uzun süreden beri yatırıcılara hizmet sunan bu kripto borsaları BTCTurk ve Paribu borsalarıdır. Bunlar dışında da güvenilebilir borsalar vardır elbette ama işlem hacmi bakımından ve bilinirlik bakımından önde gelen iki Türk kripto para borsası bunlar diyebiliriz.

Kripto Para Borsalarında Regülasyon

Kripto para borsalarında regülasyon kavramı son dönemde basında yer almaya başladı. ABD’de SEC bu konuda adımlar atmaya başladı. Türkiye’de de bu yönde çalışmalar yürütülüyor. Muhtemelen önümüzdeki dönemde Türkiye’de de kripto para borsalarında SPK denetimi başlayabilir.

Forex piyasasında olduğu gibi, yarın dönemde kripto para borsalarında da SPK lisanslama devri başlayabilir. Tabi bu durumda lisans alabilen kripto para borsaları ile çalışmak zorunlu mu olur yoksa isteyen yine Binance vb. global borsalarda işlem yapabilir mi bunu zaman gösterecek.

Continue Reading

Bitcoin

Delist Ne Demek? Neden Delist Olur? Delist Olan Coin Ne Olur?

Published

on

By

Dünyada her geçen gün Kripto paralara olan ilgi gittikçe artmaktadır. Kripto paralara olan ilginin artması da yeni projelerin ortaya çıkmasında büyük bir etken olarak görülmektedir. Çünkü bir sektöre yapılmış olan yoğun ilgi o sektörün ilerleyebilmesi için çok önemlidir. Ancak bu durum ne kadar güvenlidir. İşte o tartışılır bir konudur.

Mesela Bitcoin ile başlayan ve bundan sonra 10.000’in üzerine çıkmış olan Kripto paraların olduğu bir piyasaya güvenmek doğru mudur? Sonuçta Kripto paraların herhangi bir Merkezi bulunmamaktadır. Burada aslında söylenmek istenen Kripto paraların tamamı için geçerli değildir. Sadece bazıları için geçerlidir. Çünkü yatırım yaptığınız herhangi bir Kripto paranın başarılı olamaması demek coinin delist olması anlamına gelir. Bu durumda yatırımcı için oldukça kötü bir durumdur Peki Kripto paralarda Delist olmak ne demektir? Delist olan Coin nereye gider?

Delist Ne Demek?

Kripto paraların alınıp satıldığı yerler genel anlamıyla borsalardır günümüzde birçok borsa bulunmaktadır. Bu borsaların birçoğunda çok sayıda alt coin yer almaktadır. Bu borsalardan önemli olanları sıralayacak olursak;

 • Binance
 • Gate.io
 • Huobi Global

Yukarıdaki saydığımız kripto para borsaları incelediğimizde diğer borsalara nazaran çok daha fazla coinin listelendiğini görürüz. Bu coinler piyasanın aşırı dalgalanmasından oldukça etkilenmektedirler. Piyasanın aşırı dalgalanmasından kaynaklı olarak coinlerin piyasada tutunup tutunamadığı anlaşılır. Yani bir bakıma kaliteli olup olmadığı ortaya çıkar.

Tutunamayan kripto paralar delist olurlar. Alt Coinlerden herhangi birinin delist olması demek borsa listesinden tamamen kaldırılması anlamına gelmektedir. Kripto paralar borsaların gereksinimlerini her daim karşılamak zorundadırlar. Bunu karşılayamadıkları durumlarda ise delist olma durumu ile karşı karşıya kalırlar. Bunu bir değişik yolla anlatmaya çalışırsak Kripto paralar piyasaya çıkarken bazı vaatlerde bulunurlar. Bu vaatler borsaların onları desteklemesi için çok önemlidir. Eğer kripto paralar bu vaatlerini gerçekleştirirlerse kendilerini kanıtlamış olurlar ve Binance gibi büyük borsalarda listelenirler.

Coinler Neden Delist Olur?

Elbette Kripto paraların hepsi delist olmazlar. Bir coinin delist olabilmesi için bazı faktörlere ihtiyaç olması gerekir. Bu faktörleri maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Kripto paranın kalitesi ve seviyesi
 • Projede çalışan ekibin halkla ilişki düzeyi
 • Ani dalgalanmalar sonrası gelen değişimlere veya taleplere cevap verememe durumu
 • Akıllı sözleşme kararlılığı
 • Borsalara vaat ettiği şeyleri sunamama

Yukarıdaki saydığımız bu maddeler kripto paraların delist olma durumları arasındadır. Eğer kripto paralar maddelerden herhangi birini eksik yapıyorsa veya hiç yapmıyorsa Kripto para emin olun ilerleyen zamanlarda işleme kapatılacaktır.

Başarısız Coinler Neden Listelenir?

Genelde bir alt coinin başarılı olup olamayacağı en başından bellidir ama yine de Binance gibi büyük borsalar bu alt coinleri inadına listelerler. Buna bir örnek verecek olursak mesela Dogecoin bir projeye bile sahip olmayan bir altcoindir. Ama buna karşın neredeyse bütün kripto borsalarında yer almaktadır. Peki bu başarısız olan coin borsada neden listelenir.

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Dogecoin gibi proje temeli olmayan kripto paraların listelenmesinin nedeni coine olan arz talep dengesinin çok yüksek olmasıdır. Dogecoin Elon Musk tarafından desteklendiği için yatırımcılar Dogecoine yönelmektedir Bu da Dogecoinin fiyatını yükseltmektedir.

Delist Olan Coin Ne Olur?

Maalesef piyasalarda zaman zaman çöküşler yaşanıyor. Bazen proje bazında bazen ise kripto piyasasında genel olarak yaşanan sert düşüşlerde ayakta kalamayan projeler görülüyor. Bu durumda da coinlerin borsalardan delist edilmesi gündeme geliyor. Delist edilmiş olan kripto paralar bir anda piyasadan silinmez ve listeden çıkarılmazlar. Böyle durumlarda öncelikle yatırımcılara bilgi verilir. Bir kripto paranın delist olması durumu sonucunda artık o coin ile önemli işlemler gerçekleştirilemez. Buna bir örnek verirsek coin delist olduğunda artık bazı kripto paralarla işlemler yapılamaz hale gelir. Mesela coininizi Bitcoin’e veya Ethereum’a çeviremezsiniz ancak kullanıcıların mağdur olmaması adına bir süre BUSD ve USDT gibi yatırım araçlarına coininizi dönüştürebilirsiniz. Bu durum da oldukça kısıtlı bir zaman içerisinde sunulduğunu unutmamakta yarar var. Coine yatırdığınız parayı çekmek için acele etmelisiniz.

Bir coinin bir kripto para borsasından delist edilmesi dünyanın sonu değildir. Ancak neden delist edildiği önemlidir. Binance gibi büyük bir kripto para borsası bir coini delist ediyorsa ciddi sıkıntı var demektir. Bir çok kripto para borsası bir coini delist etmişse zaten geçmiş olsun. ancak farklı sebeplerle bir veya bir kaç borsanın delist ettiği projeler daha sonrasında toparlanabilir ve yatırımcılarına yeniden kazançlı günler vaad edebilir.

Delist Olan Coinler Hangileridir?

Kripto paraların birçoğu gerekli şartları yerine getiremediğinden dolayı borsalardan delist olurlar yani çıkarılırlar. Bu kripto paraların neler olduğunu sizler için maddeler halinde listeledik. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan listeye bir göz atalım.

 • Cortex (CTXC)
 • AirSwap (AST)
 • Contentbox (BOX)
 • MedicalChain (MTN)
 • IOS (IOST)
 • DragonChain (DRGN)
 • DATA (DTA)
 • Cindicator (CND)
 • Hydro Protocol (HOT)
 • MobileGO (MGO)
 • Dragon Token (DTX)
 • MATRIX (MAN)
 • Nucleus Vision (NCASH)
 • Aventus (AVT)
 • DAOstack (GEN)

Kripto Paranın Delist Olacağı Önceden Bilinir mi?

Yatırımcı uzun vadede bir yatırım yapacak ise dikkat etmesi gereken en önemli şey hiç şüphesiz kripto paranın delist olup olmama durumudur. Peki kripto paranın Delist olacağı önceden bilinebilir mi? Bu sorunun cevabına evet demek ne kadar doğru olmasa da kripto paranın delist olup olamayacağını önceden bilmek bazı şartları öğrendiğiniz zaman sizlere bir ipucu verebilir?

 • Mutabakat algoritmasını ve kripto paranın işlem hacmini inceleyin
 • Toplam Arzı inceleyin
 • Githup aktivitelerine bakarak projenin geliştirilip geliştirilemeyeceğini kontrol edin.
 • Sosyal medya mecralarından coinin yaratıcılarını takip edin

Son dönemde delist ile gündeme gelen en önemli kripto para birimi Luna coin oldu. Yaşanan büyük çöküşün ardından bir çok borsada delist edilen Luna coin kısa süre sonra yeniden listelenmeye başladı. Buna karşın Luna coin bir türlü yukarı yönlü bir hareket yapamadı. Binlerce yatırımcı Luna coin yükselsin diye beklerken halen düşüşte olan Luna’ya yeni yatırımcılardan da ilgi var. Ya tutarsa mantığı ile giriş yapmak isteyen yatırımcılar da Luna coin almak için halen araştırmalar yapıyorlar.

Kısaca toparlayacak olursak, bir kripto para biriminin net olarak delist olacağını bilmek çok zordur. Ancak bazı kriterleri göz önüne bulundurarak bir kanıya varabilirsiniz. Özellikle devamlı arz artıran veya arz artırma potansiyeli bulunan projeler riskli projelerdir. Bunlardan uzak durmanızda fayda olacaktır.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa2 hafta ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa3 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel3 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa1 ay ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa1 ay ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler