Connect with us

Bankalar

100 Bin lira Aylık Ne Kadar Faiz Getirir? 100.000 TL Faiz Getirisi

Published

on

TCMB 2023 yılı ikinci yarısından itibaren faiz oranlarını ciddi şekilde yükseltmeye başladı. Yükselen politika faizleriyle beraber aynı oranda olmasa da mevduat faizleri de yükselişe geçti. Şu an politika faizi %45 seviyesinde ve mevduat faizleri de yüzde 48 leri buluyor. Hatta bazı bankalar hoş geldin faizi adı altında %50 üzerinde faiz oranı bile sunmaya başlamış durumda. Peki 100 bin TL aylık faiz getirisi ne kadar? 100 bin lirayı faize yatırmak mantıklı mı? 100.000 TL’yi faize yatırırsam ayda ne kazanırım? İşte bu soruların net cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Bankaların Sunduğu Güncel Faiz Oranları Ne Kadar?

Merkez Bankası Ocak 2024’te yaptığı 250 baz puanlık faiz artırımıyla politika faizini %45 seviyesine yükseltti. Mevduat faizlri de şu an için ortalama bu seviyelerde dolaşıyor. Yani bankaların geneline bakıldığında ortalamanın aslında politika faizinin altında kaldığı söylenebilir. Şu an için bankaların 32 günlük olarak sunmuş olduğu faiz oranları ortalama %42 seviyesinde bulunuyor. Bazı bankalar %50 seviyesine kadar faizleri yükseltirken bazı bankalar müşterilerine hala daha %35 civarında faiz veriyor. Faize yatırılan miktar yükseldikçe bu oranların önemi daha da artıyor. Nispeten düşük faiz veren bankaya para yatırmak ciddi bir kayba neden olabiliyor.

Şu an için internet üzerinde alabileceğiniz en yüksek faiz oranını %49 ile Akbank sunuyor. Ancak yüzde 49 faiz oranını sadece ilk kez vadeli hesap açan müşterilerine sunuyor. Yani 3 ay önce hesap açtınız 1 aylık yatırdınız ve hesabı kapadınız Daha sonra yeniden hesap açtığınızda size sunulan faiz oranı ortalama %43 civarında oluyor. Bu da size özel olarak sunulan faiz oranı oluyor. Normalde ise %38 civarında bir faiz oranı sunuyor devam eden hesaplara. Hatta bazılarına 2. aydan sonra %30’un bile altında faiz oranı sunuyor Akbank. Bu nedenle aslında internette yazılı oranlar sizi yanıltmasın. Banka şubeniz ile görüşerek maksimum verebilecekleri oranları öğrenmekte fayda olacaktır. Çünkü bu faiz oranları TCMB’nin faiz politikası sabit kalsa dahi bankadan bankaya ve günden güne değişiklik gösterebiliyor.

Bankaların 32 Gün Vade İçin Sundukları Güncel Faiz Getirileri

Bankadan bankaya değişiklik gösteren faiz oranları bazen şubeden şubeye bile değişiklik gösterebiliyor. Aynı bankanın farklı şubesinde verilen oran başka şubedeki müşteriye verilmeyebiliyor. Yine hesabınızdaki tutara göre de verilen faiz oranları değişkenlik gösterebiliyor. Bu doğrultuda burada yer alan oranlar herkese sunulmayabilir. Daha net bilgiler için bankaların mhizmetleri veya şubedeki temsilcilerle görüşebilirsiniz. Şimdi bakalım hangi banka 100 bin tl için aylık ne kadar getiri vaad ediyor.

Odeabank yeni müşterilere özel olarak yüzde 47 oranında faiz oranı sunuyor. Ancak bunun minimum 92 günlük yatırımlarda geçerli olduğunu belirtiyor.

Burgan Bank ise onplus hesabı adı altında müşterilerine yine %47 faiz oanı sunan bir başka kurum. Ayrıca Onplus hesabında bu oran 32 günlük yatırımlarda da alınabiliyor.

TEB Bankası ise standart vadeli hesap müşterilerine yüzde 45 oranında faiz oranı sunmakta. TEB’in sunduğu faiz oranları aslında diğerlerine oranla bir tık düşük gibi görünse de devamlılık halinde daha mantıklı durmakta. Çünkü diğer bankaların çoğunda ilk ay veya ilk 3 ay hoş geldin faizi tarzında sunulan faiz oranları TEB Bankasında zaten devam etmekte olan hesaplar için de geçerli olabiliyor. Bu anlamda bu ay faiz oranı kaça düşecek diye düşünme derdiniz de kalmıyor. Eğer TCMB faiz oranlarında bir indirime gitmezse genellikle bankanın sunmuş olduğu faiz oranı aynı şekilde devam ediyor.

Son dönemde ön plana çıkan bir başka banka olan ING Bank’ın sunmuş olduğu faiz oranı ise yüzde 45. Ancak bu faiz oranı günlük hesap için geçerli. Dolayısıyla aylık olarak bakıldığında aslında diğer yüzde 45 faiz veren bankaların daha altında bir gelir elde etmiş olacağınız için pek fazla tavsiye edilmiyor. Ancak ay içerisinde para çekmek zorunda kalacaksanız veya ekstra para yatırma çekme ve harcama işlemleriniz oluyor ise bu durumda mantıklı bir tercih olabilir diğerlerine göre.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Akbank: Akbank yeni müşterilere özel %49 hoş geldin faizi sunuyor. 100 bin TL’nizi Akbank’a yatırdığınızda ay sonunda hesabınıza geçecek para 4,070 TL olacaktır.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Vakıfbank: Devlet bankası olan Vakıfbank bazı müşterilere özel faiz oranları sunabilmekte. Yani bazı müşterilerin daha yüksek veya daha düşük faiz aldığını görebilirsiniz. Ortalama olarak şu an için vadeli mevduat hesabı açtığınızda %43 faiz oranı alabilirsiniz. Bu şekilde 100 bin tl aylık getirisi stopaj düşüldükten sonra 3,572 TL olacaktır.

100 bin TL’nin Aylık Faiz Getirisi İş Bankası: Açıkçası İş Bankası faiz konusunda diğer bankalara oranla daha cimri gibi. İş Bankası hesbaı olan bir kişi bankadan vadeli hesap açıp 100.000 Türk Lirası yatırdığında verilen faiz oranı ortalama %37 seviyesine oluyor. Bu durumda İş Bankası 100 bin tl için 32 günlük getirisi stopaj kesintisi düşüldüğünde 3,075 lira gibi br rakama tekabül ediyor.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Finansbank: 100.000 liranızı Finansbank vadeli hesabına yatırdığınızda ay sonunda hesabınızda 103,584 lira civarında bir para olacaktır. Banka %41 seviyesinde faiz oranı sunuyor. Şubeler arası oran değişiklikleri olabilir. Bu nedenle banka şubenizle görüşüp belki sunulan faiz oranının 1-2 puan üstünü alabilirsiniz.

100 bin TL Aylık Faiz Getirisi Enpara: Finansbank kuruluşu olan Enpara dijital bankacılık hizmetleri sunuyor. Bu kapsamda aslında daha yüksek oran sunması beklenebilir fakat Enpara 100.000 TL için genelde %38 civarıda bir oran sunuyor. Şunu hatırlatalım ki eğer ayın enparalısı olursanız veya kampanya dönemine den gelirseniz %40 üzri faiz oranları teklif edilmesi de mümkün oluyor. Ancak %38 üzerinden hesapladığımızda Enpara 100.000 tl ye 32 günlük vade için 3,156 TL faiz getirisi sunuyor diyebiliriz.

100 bin lira Aylık Faiz Getirisi Ziraat Bankası: Devlet Bankası olan Ziraat Bankası bazı özel bankaların üzerinde faiz oranı sunmakta. Öyle ki 100 bin lira için Ziraat Bankası’nın faiz teklifi %40 seviyesinde. Bu da demek oluyor ki paranızı Ziraat Bankası’na yatırdığınızda 32 gün sonunda 3,322 lira gelir elde edebilirsiniz.

100 bin liranın Aylık Faiz Getirisi Burgan Bank: Yüksek faiz verenlerden bir tanesi Burgan Bank. Öyle ki onplus hesap sahipleri %47’ye kadar faiz getirisi sağlayabiliyor. Bu durumda onplus hesap sahipleri 100 bin tl için aylık net 3,903 TL getiri elde edebiliyor.

En çok merak edilen 32 günlük faiz getirilerini güncel haliyle sizlerle paylaştık. Şubat 2024 itibariyla güncel tablo bu şekilde. Önümüzdeki haftalarda faiz oranlarında değişiklikler olursa sayfaızı bu doğrultuda güncel tutmaya devam edeceğiz.

100 Bin TL Aylık Ne Kadar Faiz Getirir?

100 bin lira 1 ayda ne kadar faiz getirir

100 bin lira 1 ayda ne kadar faiz getirir,100 bin liranın aylık faiz getirisi ne kadar

Hangi banka ne kadar faiz veriyor sorusunu güncel oranları paylaşarak cevapladık. Şubat 2024 itibariyle 100 bin tl ne kadar faiz getirir? 100 bin liranın aylık faiz getirisi ne kadar gibi soruların cevabını da net bir şekilde paylaşalım. Şubat 2024 itibariyle 100 bin liraızı bankaya vadeli mevduat hesabına yatırdığınızda kazanacağınız maksimum faiz getirisi 4.100 TL olacaktır. Bankaların faiz ortalamasını alıp bir hesap yaptığımızda ise 100 bin liralık mevduat hesabına ödenecek faiz ortalama 3,400-3800 lira aralığında olacaktır.

Seçmiş olduğunuz bankaya, bankaların o anki kampanyalı faiz oranlarına göre 100 bin TL”nin aylık faiz getirisi de değişiklik gösterecektir. Bu anlamda güncel faiz oranlarını takip etmeniz daha yüksek getiri sağlayan bankaları tespit etmeniz adına önemlidir ki bu sayfada biz sizler için bunu yapacağız. Haftalık olarak en yüksek faizi hangi banka veriyor, hangileri faiz oranlarını düşürüyor gibi soruların cevap bulacağı sayfamızı takibe almanızı tavsiye ederiz.

Faiz Oranları Daha Yükselir mi?

Şu an için 100 bin tl aylık faiz getirisi bu şekilde ancak ilerleyen aylarda değişiklik olabilir mi? Yine faiz oranları yükselir mi gibi sorular gelmekte. Bu sorulara da analist ve uzman beklentileri eşliğinde cevaplandıralım.

TCMB aylardır faiz artırımını sürdürüyor ve faiz artırım politikasının devamına ilişkin mesajlar veriyordu.  Son faiz toplantısında ise artık faiz artırım sürecinin sonuna gelindiğine işaret eden bazı açıklamalar vardı. Politika metninde yapılan açıklamalar artık faiz artışı politikasının sonuna geldiğimizi gösterdi. Bu nedenle önümüzdeki aylarda ekstra faiz artışları beklenmediğini ifade edelim. Ancak enflasyon oranları beklentilerin üzerinde artar ve döviz kurlarında bir sıçrama yaşanırsa bu durumda TCMB yeniden harekete geçebilir. Bu şekilde bir senaryo gerçekleşir ise politika faiz oranı %50nin üzerine çıkarılabilir.

Bizim görüşümüz faiz artışlarının sonuna geldiğimiz yönünde. Zaten tüm dünyada faiz artırım süreci sonlandı. Artık ABD Merkez Bankası FED, Avrupa Merkez Bankası ECB de faiz indirimlerini konuşmaya başladılar. Böyle ir ortamda TCMB daha fazla faiz artırmaz gibi duruyor. Tabi bir de içeride seçim süreci olacak. Mart ayındaki yerel seçimler öncesi daha fazla faiz artışı piyasalar için risk yaratacağından TCMB’nin bu yönde bir adım atacağını düşünmüyoruz.

TCMB Faizleri Düşürür mü?

TCMB’den beklentiler bir süreliğine faizleri sabit tutması yönünde. Yani %45 seviyesinde bir kaç ay faizlerin sabit kalacağı beklentisi hakim. Hem uzmanların beklentileri hem de yatırımcıların beklentileri bu yönde. Şu an için yakın vadede bir faiz indirimi beklentisi bulunmuyor. Ancak yılın ikinci yarısında faizlerin düşmeye başlaması bekleniyor. Piyasalarda beklentiler yaz aylarına doğru ABD Merkez Bankası FED’in faiz indirimine gideceği yönünde. Dolayısıyla dünya genelinde bir faz indirim süreci başlayacağı düşünülüyor. Yüksek faiz oranları daha makul seviyelere düşecek diye öngörülüyor. Bu durum TCMB’nin de işini kolaylaştıracak ve faiz oranlarını düşürme ynünde adım atılabileceği görüşü piyasalarda hakim olmaya başlamış durumda.

Bu nedenle kısa vadede bir faiz indirimi beklentisi olmadığını ancak orta vadede yani yaz aylarından sonra TCMB’nin faizleri düşürme ihtimalinin bulunduğunu ifade etmekte fayda var.  Muhtemelen Eylül-Ekim ayı gibi TCMB’den faiz indirimleri görmeye başlarız diye düşünüyoruz.

1 Milyon TL Aylık Ne Kadar Faiz Getirir?

Güncel faiz oranları ile hesap edildiğinde bankaların 1 milyon tl için aylık faiz ödemesi ortalama 37,500 TL denilebilir. Bazı bankalar 38,500TL’ye kadar faiz ödemesi yapıyor. Ancak bunlar genelde hoşgeldin faizi benzeri yöntemlerle 1 aylık yeni gelen müşterilere özel oluyor. Şu an için bu kapsamda en yüksek faiz getirisi yine ilk ay yeni müşterilere özel yüzde 49 ile Akbank tarafından sunuluyor.

Faiz Dışı Alternatifler Para Kazanma Yöntemleri Neler?

faize alternatif olabilecek diğer yatırım araçları

faize alternatif olabilecek diğer yatırım araçları, 100.000 tl faiz dışında nasıl değerlendirilebilir

Parayı değerlendirmek ya da paranın değerini korumak için insanlar parasını faize yatırmakta. Ancak paranızın değerini korumak için yönelebileceğiniz farklı alternatifler de bulunuyor. Faize karşı hassasiyetiniz var ise aranızı al-sat yapabileceğiniz bir ticari işte değerlendirebileceğiniz gibi, paradan para kazandırabilecek yatırım araçlarına da yönelebilirsiniz. Bu doğrultuda ilk sırada hisse senedi yatırımları yani Borsa İstanbul geliyor. Sonrasında döviz ve atın yatırımları alternatif olarak sunulabilir. Diğer taraftan devlet katkılı BES yatırımları da uzun vadeli düşünenler için başka bir alternatif yatırım aracı olarak görülebilir. Yine yatırım fonlarının son yıllardaki getirilerini karşılaştırarak  bu yıl güzel bir getiri elde edeceğini düşündüğünüz bir fona paranızı bağlayabilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımı

Faize alternatif olabilecek en güzel yatırım araçlarından biri borsa yatırımları. Öyle ki analist beklentileri borsa için 2024 yılında oldukça iyimser. Borsa İstanbul’da bir ralli beklentisi var ve yeni rekorlar görülme ihtimali oldukça yüksek. Bu anlamda doğru hisse senedi tercihleri yatırımcılara güzel paralar kazandırabilir. Ancak yanlış hisse tercihleriyle paranızın değerini korumak veya para kazanmak isterken para kaybetme riskinizin olduğunu da unutmamak gerek. Çünkü borsada son 1 yıla bakıldığında çok güzel para kazandıran hisseler olduğu gibi ki %500 üzerinde getiriden bahsediyoruz. Maalesef para kaybettiren hisse senetleri de olduğunu görüyoruz. Enflasyonun yüksek olduğu bir ülkede TL bazlı para kaybetmek yatırımcılar için büyük bir risk ve sorun. Bu anlamda borsaya yatırım yapacaksanız hisse senetlerinin hem temel analizini hem de teknik analizini doğru yapmalısınız. Aksi takdirde yanlış hisse yatırımları yılı kazançsız geçirmenize neden olacaktır. Bu anlamda son 1 yılda en çok kazandıran ve kaybettiren hisseler güncel listesine de göz atabilirsiniz.

Döviz ve Altın Yatırımları

2024 yılında döviz ve altın yatırımlarının da yine kazandırmaya devam edeceği düşünülüyor. Yine diyoruz çünkü yılardır parasını dövize veya altına yatıranlar hemen hemen enflasyon kadar hatta bazen daha fazla getiri sağlamış oluyor. Bu anlamda paranızın değerini korumak adına paranızı altına yatırmak veya dövize yatırmak yine faize alternatif olabilir gibi görünüyor.

100 Bin TL Kaç Dolar Eder?

Güncel kurla hesap edildiğinde 100 bin liralık dolar almak isterseniz 3,300 dolar alabiliyorsunuz. Döviz kurları anlık olarak değiştiğinden işlem yapmadan önce güncel kurları takip etmenizde fayda var. Döviz bürosu veya bankadan dolar almadan önce internet üzerinden dolar alış ve satış fiyatını kontrol etmelisiniz. Bu sayede alım-satım işlemlerinizi daha uygun fiyatlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Güncel dolar kuru kaç tl diye aratarak kendiniz de 100 bin liranın veya elinizdeki paranın kaç dolara denk geldiğini hesaplayabilirsiniz.

100 Bin TL Kaç Gram Altın Alınır?

Elinizde 100 bin lira paranız var ve faize yatırmak istemiyorsunuz. Farklı bir yatırım aracında değerlendirmek istiyorsunuz. Bu noktada son yılların en çok kazandıran yatırım aracı olan altın karşınıza çıkacaktır. Türkiye’de altın fiyatları hemen hemen her yıl yükseliş eğilimindedir. Öyle ki Şubat 2024 itibariyle gram altın fiyatı 2.000 Türk Lirasına oldukça yaklaşmıştır.

Eğer 100 bin TL ile gram altın almak istiyorsanız şu an için 51 gram altın alabilirsiniz. Mart 024’te muhtemelen alabileceğiniz gram altın sayısı 1 veya 2 azalacaktır. Çünkü dolar kurunda yükseliş eğiliminin sürmesi beklenmektedir. Türkiye’de gram altın fiyatları hem ons hem de dolar kurundan etkilendiği için altın fiyatlarının da yükselmesi kaçınılmaz olacak gibi duruyor.

100 bin tl aylık faiz getirisi ne kadar? 100 bin liraya en yüksek faizi hangi banka veriyor gibi soruları cevaplandırdık. Ayrıca 100 bin TL’yi faiz dışında nasıl değerlendirebileceğiniz ile ilgili farklı alternatifler sunduk. Sayfamızı güncellemeye devam edeceğiz. Türkiye’de ve dünyada faiz oranlarının gidişatıyla ilgili bilgileri, bankaların sunduğu güncel faiz oranlarını buradan takip edebileceksiniz. Ayrıca alternatif yatırım araçlarının 100 bin liralık yatırımla elde edeceği getirileri de sayfamızda sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bankalar

TCMB 500 Baz Puan Faiz Artırarak Faiz Oranını %50’ye Yükseltti

Published

on

By

Bugün piyasaların gözü kulağı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın alacağı faiz kararındaydı. TCMB’nin faiz oranlarında değişiklik yapması beklenmiyordu. En azından piyasa beklentisi bu şekildeydi. Yoksa bizim ve bazı analistlerin beklentisi bir faiz artışına ihtiyaç duyulduğu yönünde birleşiyordu. Açıkçası HepEkonomi ekibi olarak bugünkü toplantıdan 250 baz puanlık daha makul bir faiz artırımı bekliyorduk ancak TCMB agresif bir şekilde 500 baz puan faiz artışına gitti. Bu bölümde TCMB’nin 500 puanlık faiz artışı ve piyasalara etkilerini onuşacağız. Dolar ve borsa TCMB 500 baz puan faiz artışı sonrası nasıl etkilenir? İşte detaylar..

TCMB Faiz Oranını %50 Seviyesine Yükseltti

Faiz oranlarının yüzde 50seviyesine yükseltilmesiyle beraber dolarda bir geri çekilme yaşandı. 31,90 seviyesinin altına kadar geri çekilen dolar kuru sonrasında toparlandı ve yeniden 32 lira üstüne attı. Faiz kararı öncesinde 32,25 civarı fiyatlanan dolar/TL paritesi şu sıralarda 32 liranın hemen üzerinde işlem görüyor. Anlık fiyat takibi için dolar kaç tl sayfasına bakabilirsiniz.

Faiz artışı piyasa genelinde sürpriz olarak karşılandı. Seçim öncesinde 500 baz puanlık bir faiz artışı beklenmiyordu. Beklenti daha çok seçimden sonraki ilk toplantıda faiz artışı geleceği yönündeydi. Atılan bu adım yabancı analistler arasında “TCMB’nin cesur kararı” olarak nitelendirildi ve enflasyonu baskılama ve kuru frenleme noktasında olumlu karşılandı. Buna karşın daha şahin tonda açıklamalar bekleyen analistler de vardı.

TCMB Faiz Artırım Kararı Borsayı Nasıl Etkiledi?

Merkez Bankası’nın faiz oranını 500baz puan artırarak yüzde 50seviyesine yükseltmesi borsa yatırımcıları tarafında da yankı buldu. Görünüşte borsaya pozitif yansımış gibi görünen bu adım işin içine girildiğinde durumun pek de öyle olmadığını gösterdi. Yani Borsa şu an yüzde 2primli seyrediyor ancak yaklaşık 350 hisse düşerken yaklaşık 180 hissenin yükseldiği görülüyor. Yani aslında piyasa geneline yansıyan bir yükseliş yok. Aksine bir çok hisse faiz kararı sonrası daha da düşüşe geçmiş durumda. Borsanın yükselişi daha çok %4 yükselen bankacılık endeksinde kaynaklı gibi duruyor.

Faiz Artışı Sonrasında Dolar ve Borsa Ne Olur?

İlk piyasa tepkilerini ilettikten sonra gelelim bundan sonraki süreçte dolar ve borsa ne olur sorusunun cevabına. Bankaların güncel verdikleri mevduat faizine baktığımızda aslında zaten şu an politika faizinin gediği oktanın üzerinde oranlar olduğu görülmekte. Yani henüz yeni yüzde 50 seviyesine çıkarılan politika faizine karşın, bir çok banka zaten faiz oranlarını %51-52 hatta dövizden dönüşümlü mevduatlarda %60’a kadar çıkarmıştı. Bu nedenle yapılan faiz artırımının dolara ve borsaya çok sert etkileri olmasını beklemiyoruz.

Dolar kurunda yukarı hareket biraz daha yataylaşsa da muhtemelen yukarı yönlü devam edecektir. Borsa tarafında kısa vadeli panik oluşmuş gibi duruyor ancak endeks 9000 puan üzeride kalmayı başardı. Her ne kadar genele yayılmayan bir yükseliş olsa da BIST 100 endeksinin 9,000 puan üzeri kalıcılık sağlaması borsa için de pozitif senaryoyu devam ettiriyor diyebiliriz. Ayrıntılar ve güncel gelişmeler için dolar ne olur sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Continue Reading

Bankalar

TCMB Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir? Eğitim Hayatı, Kariyeri

Published

on

By

Hafize Gaye Erkan’ın affını istemesi sonrası yerine TCMB yeni Başkanı olarak Fatih Karahan atandı. Bakan Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ekonomi politikaları aynı şekilde devam edeceğini vurguladı. Şimdi Karahan’ın görevi devralması sonrası 8 Şubat tarihinde düzenlenecek olan enflasyon raporundaki açıklamaları takip ediliyor olacak. Biz de bu yazımızda Fatih Karahan kimdir? Eğitim hayatı nasıldı? Nerelerde çalıştı da TCMB Başkanlığı görevine kadar yükseldi gibi soruları cevaplayacağız.

TCMB Yeni Başkanı Fatih Karahan Kimdir?

TCMB Başkanı olarak Fatih Karahan atandı

TCMB Başkanı olarak atanan Fatih Karahan kimdir, eğitim hayatı ve kariyeri

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan‘ın hem eğitim hayatı hem de kariyeri oldukça parlak. En genç TCMB Başkanı olan Fatih Karahan 19,8 doğumlu 42 yaşında bir isim.

Eskişehir doğumlu olan Dr. Fatih Karahan, ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden biridir. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra akademik hayatına devam etmiştir.

Eğitim Hayatı

Karahan, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinde tamamlamıştır. Daha sonra 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır.

Mesleki Kariyeri

Mezun olduktan sonra kariyerine 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda başlamıştır. Burada 10 yıl boyunca Para Politikası Araştırma Bölümü’nde İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları alanında ekonomik araştırma danışmanı olarak görev yapmıştır.

Aynı zamanda Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. 2022 yılında özel sektöre geçiş yaparak Amazon şirketinde kıdemli ekonomist olmuş, kısa süre sonra başekonomist olarak terfi almıştır.

TCMB Kariyeri

2023 yılında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Karahan, önemli bir kariyere sahiptir. Hem akademik hem profesyonel tecrübeleriyle ülke ekonomisine önemli katkılar sunması beklenmektedir. Mehmet Şimşek tarafından TCMB Başkan yardımcılığına geçtiğimiz sene içerisinde getirilen Fatih Karahan 3 Şubat 2024 itibariyle TCMB yeni başkanlığı görevine atandı.

Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını istemesi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan hızlı bir şekilde yeni başkanı belirledi. Fatih Karahan’ın isminin Mehmet Şimşek tarafından verilmesi programın başındaki ismin hala Şimşek olduğunu gösteriyor. Bu anlamda ekonomi politikaları anlamında bir değişiklik kısa vadede olmayacak gibi duruyor.

Fatih Karahan’ın TCMB Başkanlığı Görevine Atanması Hakkında

Dr. Fatih Karahan, eğitimli, deneyimli ve başarılı bir ekonomisttir. Özellikle ABD merkez bankasında edindiği tecrübesiyle TCMB’de önemli bir rol oynayacaktır. Atanması ülkemiz ekonomisi açısından olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir.

Zaten Fatih Karahan’ın çalışma hayatı ve kariyeri ortada olan bir isim. Çalışma hayatına New York Fed içerisinde başlaması ve yurt dışı çalışmaları da biline bir isim. Bu anlamda uluslararası piyasalarda da güvenilir olarak görülebilecek bir isim.

TCMB Başkan Değişikliğinin Piyasalara Etkisi

Açıkçası piyasalarda Hafize Gaye Erkan’ın istifası ve yerine Fatih Karahan’ın atanması sonrası önemli bir hareketlenme beklenmiyor. Çünkü ekonomi yönetimi olarak önemli bir değişiklik bulunmuyor. Sadece isim değişikliği ve Gaye Erkan’ın görevden affını isteme nedeni özel ve ailevi nedenler olduğu için başkan değişikliğinin piyasalarda olumlu bir hava oluşturması bile beklenebilir. Ancak yurt dışında nasıl bir tepkiyle karşılaşılacağı da önemli. Yabancı yatırımcıları olaya bakış açısı ne olacak? Hafize Gaye Erkan ismine ılımlı yaklaşan kurumların şimdi nasıl bir aksiyon alacağı önemli olacak. Bu anlamda  hafta sonu ve önümüzdeki hafta yabancı finans kurumlarının açıklamaları takip edilecektir.

Continue Reading

Bankalar

Dolar Ne Olur? Güncel Dolar Kuru Yorumları, Analiz ve Beklentileri

Published

on

By

Türkiye ekonomisi için dolar kuru en büyük göstergelerden biri. Dolar aşırı yükseldiğinde ekonomide bozulma, dolar düştüğünde ise ekonomide toparlanma yaşanıyor. Bu nedenle dolar kuru beklentileri önem taşıyor.  Hem TCMB’nin bu yöndeki tahminleri he de analistlerin beklentilerini bu bölümde en güncel haliyle paylaşıyoruz. Dolar ne olur? USDTRY yükselir mi, düşer mi? Dolar neden yükseliyor gibi soruları cevaplarını bu sayfada bulacaksınız.

Uzmanların Güncel Dolar Kuru Yorum ve Analizleri

TCMB faiz kararı bugün açıklanacak. Karar öncesinde dolar kuru 31 lirayı aşmış durumda. Piyasa beklentisi faizlerin sabit kalacağı yönünde. Yani herhangi bir faiz artırımı beklenmiyor. Piyasalara faiz konusunda verilecek mesajlar ise piyasaları etkileyecek gibi duruyor. Özellikle yeni Başkan Fatih Karahan’ın bu anlamda karar içeriğinde bir değişikliğe gidip gitmediği merak ediliyor. Yani enflasyon oranlarında artışın sürmesi halinde ekstra faiz artışı vurgusu gibi detaylar metne girerse bu durumda piyasalarda ekstra bir rahatlama görülebilir.

Bugün piyasaları neler bekliyor? Dolar ve borsayı gün içi etkileyebilecek faktörler neler? Şimdi bu soruların cevapları için her sabah yayınlanan uzmanların güncel analizlerine göz atalım.

Anadolu Yatırım – Günlük Dolar Yorumu – 14.03.2024

Dolar/TL dün 32,0620-33,3587 bant aralığında hareket ettikten sonra günü yatay yönde tamamladı. Tarihi zirvesini 33,36’ya yükselten kurda kısa vadeli yönde takip ettiğimiz 5 günlük AO 32,03, 22 günlük AO ise 31,56 seviyesinde bulunmaktadır. Yükselen trend desteği ise 30,90’dadır. Haftalık bazda yükselen kanal içerisindeki hareketini sürdüren Dolar/TL’de kanal üst bandı ise 33,32’de bulunmaktadır. Dünkü işlemlerde bu seviyenin test edilmesinin ardından geri çekilmeler gözlemlendi. Dolar/TL’de yılbaşından bu yanaki yükseliş yaklaşık %9 olurken, TÜİK tarafından geçen hafta yayımlanan verilere göre iki aylık birikimli enflasyon %11,54 seviyesinde gerçekleşti.

Yurt içinde bugün haftalık para ve banka ile menkul kıymet istatistikleri takip edilecek. Yurt dışı yerleşikler 26 Şubat- 1 Mart 2024 haftasında hisse senetlerinde 75,42mn USD, DİBS (kesin alım) tarafında 54,43mn USD, ÖST tarafında ise 0,12mn USD satış gerçekleştirdi. Toplamda, yurt dışı yerleşikler 26 Şubat– 1 Mart haftasında 129,97mn USD tutarında net satış gerçekleştirdi. ABD enflasyon verisi sonrası yukarı yönlü hareketin gözlemlendiği dolar endeksinde dün yatay bir seyir izlendi. Yukarı yönlü pozitif görünümün devamı için 102,9 (5 günlük AO) üzerindeki fiyatlamalar takip edilebilir. Kısa vadeli destekler 102,6 ve 102,2 seviyelerinde bulunmaktadır. Dolar endeksi yılbaşından bu yana yaklaşık %1,5 değer kazandı.

Meksa Yatırım – Güncel Dolar ve Parite Yorumu – 14.03.2024

USDTRY; Yükseliş trendi devam ediyor. İlk destekler 31.90 ve 31.50 seviyelerinde. Sonraki destekler ise 31.00 ve 30.50 seviyelerinde bulunuyor. İlk dirençler 32.20 ve 32.50 olarak görülüyor. Bu seviyenin üzerinde direnç ise 32.85 ve 33.40 seviyelerinde bulunuyor.

EURUSD; Kar satışları görülüyor. İlk destekler 1.0940 ve 1.0870 seviyesinde. Sonraki destekler ise 1.0840 ve 1.0800 seviyesinde bulunuyor. İlk dirençler 1.0960 ve 1.1000 seviyelerinde görülürken sonraki dirençler ise 1.1070 ve 1.1130 seviyelerinde.

Ahlatçı Yatırım – Dolar Analizi – 14 Mart 2024

Kur önceki gün sınırlı yükseliş gösterirken günü 32,10TL seviyesinde sonlandırdı, bu sabah yükselişine devam ediyor. ABD ve yurt içi kanadında dün veri akışı sakindi. Bugün yurt içinde konut satışları, ABD’de ise perakende satışlar, haftalık işsizlik başvuruları ve ÜFE verileri açıklanacak. Veriler sonrası kurda hareketlilik gözlemleyebiliriz.

Teknik olarak 32,10TL üzerinde kalıcılığın devamında, yükseliş devamı beklenirken, gün içi bu seviye altına geri çekilmeler alış için uygun. Yükselişin devamında ise 32,15TL ve üzeri kar al için düşünülebilir. Gün içi beklentimiz: 32,15-32,25 Yön: Yukarı.

ZiraatFX – Dolar Yorumu – 14.03.2024

USD/TRY: ABD’de açıklanan TÜFE verisi sonrası yükselen ABD piyasaları dün karışık görünümlerle günü tamamladı. Bu sabaha bakıldığında ise vadelilerde hafif yükseliş gözlenirken ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu hafta tekrar yükselişe geçti. %4,20 seviyelerinde seyreden tahvil faizlerinin yükseliş hareketinin devamı halinde piyasalarda baskı oluşabilir. Bugünkü veri takviminde, ise önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Fed toplantısı öncesi konuşmalara ve fikirlere yön verebilecek olan ABD ÜFE, perakende satışlar ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları öne çıkıyor.

Ayrıca yurt içinde TCMB tarafından haftalık, DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayınlanacak. Kur tarafında ise yükseliş hareketi ivmesini azaltmış olsa da yukarı yönlü hareketler devam ediyor. Dün günü 32,09 seviyesinde tamamlayan kurda bu sabah da yükseliş hareketi devam ediyor. Günün geri kalanında da bu eğilim sürebilir.

Dolar Nedir?

ABD’nin resmi para birimidir. Ayrıca Yeni Zelenda, Avustralya, Kanada vb. bir kaç ülkede daha dolar kullanılmaktadır. Ancak dünyada ve ülkemizde dolar denildiğinde akla Amerikan Doları gelmektedir. Diğer ülkelerin dolar değeri ile ABD dolarının değeri bir değildir. Örnek vermek gerekirse şu an için Kanada Doları 22,62 TL iken, ABD Doları 30,50 seviyesinden fiyatlanmaktadır. Bu nedenle sadece isim benzerliği olduğunu söyleyebiliriz. Yani ülkelerin resmi para biriminin dolar olması Amerikan Doları olduğu veya aynı değere sahip olduğu anlamını taşımamaktadır.

Dolar rezerv para birimidir. Emtia ürünleri ile ilgili anlaşmalar genel olarak dolar üzerinden yapılır. Yine dünya genelinde bir çok büyük ticaret anlaşması ABD Doları ile yapılır. Türkiye’de dahi yapılan büyük ihaleler Amerikan Doları cinsinden yapılmaktadır. Hatta bu durum son dönemde iktidar ile muhalefet arasında oldukça tartışılmaktadır. Yine özellikle Çin ve Rusya başta olmak üzere, ABD Dolarının egemenliğine son vermek için kendi para birimleri ile anlaşmalar yapma yoluna gitmişlerdir. Bunlara bazen Türkiye, Suudi Arabistan ve bir kaç ülke daha katılmaktadır. Buna karşın ABD Doları rezerv para olma özelliğini yitirmemiştir. ABD Hazine Bakanı Yellen ve bazı yetkililerce belirtilen görüşlere göre de kısa vadede doların yerini alabilecek bir para birimi bulunmamaktadır. Yine son bir kaç yılda oldukça popüler hale gelen kripto paralarda da yaşanan ani fiyat değişimleri bunların bir rezerv para yerine geçemeyeceğine dair fikirleri pekiştirmişlerdir.

Dolar Ne Olur?

dolar ne olur güncel dolar kuru analizleri

dolar ne olur, yükselir mi düşer mi, aracı kurumların güncel dolar analizleri ve tahminleri

Dolar kuru birden fazla değişkene bağlı olarak fiyatlanmakta olan bir para birimi. Özellikle ABD’de yaşanan gelişmeler ve Türkiye’yi etkileyen jeopolitik, ekonomik ve siyasi gelişmeler dolar kuru fiyatlamalarında etkili olmakta. Tabi en önemlisi ise ekonomi ve para politikaları da dolar/tl paritesinde ana belirleyici faktörlerden biri olarak görülüyor.

2021 ve 2022 yıllarında oldukça sert yükselen dolar kuruna karşı bir çok aksiyon alındı. Ancak bu aksiyonlar başarısız oldu. Özellikle son dönemde KKM yani Kur Korumalı Mevduat hesapları ile dolardaki yükseliş önlenmeye çalışılsa da bu da başarısız oldu. Türk Lirası, Arjantin Pezosu sonrası en çok değer kaybeden para birimi oldu.

2024 yılı içerisinde KKM’nin yavaş yavaş kaldırılması bekleniyor. Bu yönde Hazine ve Maliye Bakanlığı bazı adımlar atmaya başladı. KKM’nin tamamen ortadan kalkmasıyla fiziki dolara olan ilgi artacak mı sorusunun cevabı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Faiz Artırımları ve Piyasalara Etkileri

Ekonominin başına Mehmet Şimşek’in geçmesi ve TCMB Başkanı olarak Hafize Gaye Erkan’ın atanması sonrası artırılan faiz oranları ile dizginlenmeye çalışılan dolar kurunda henüz yeteri kadar da büyük bir etki görülmüş gibi değil. Öyle ki dolar kuru 29 lira üzerinde rekor fiyatlardan işlem görüyor.

2024 yılı başlarında dolar kurunun 30 lira üzerini deneyeceği beklentisi bir çok analist tarafından dillendirilmekte. TCMB Başkanı Erkan ise artık TL’ye geçme zamanı diyor. Artırılan faiz oranlarıyla birlikte TL mevduat faiz oranı %45’i aşmış durumda. Aralık ayında yapılacak faiz artırımıyla bankaların sunduğu faiz oranlarının %50’yi bulacağı düşünülüyor.

Yapılan faiz artırımları nedeniyle Borsa İstanbul tarafında ise ciddi bir para çıkışı yaşanıyor. Borsa çok fazla gerilemese de, yani 7,500 puan üzerinde tutunmayı başarmış olsa da bir çok hisse senedi dip seviyelere doğru yol alıyor. Bunda yüksek faiz oranlarının da etkisinin büyük olduğu düşünülüyor.

Asgari Ücret ve Dolar İlişkisi

Türkiye’de son yıllarda asgari ücret belirlenirken kaç dolar yaptığı da önemli göstergelerden biri haline geldi. Her ne kadar dolarla mı para kazanıyorsunuz, dolarla mı satış yapıyorsunuz gibi sorular sorulsa da hükümetin de asgari ücret belirlenirken dolar kurunu göz önünde bulundurduğu biliniyor. 2023 için açıklanan asgari ücret 482 dolar civarındayken şu an 395 dolar civarına düşmüş durumda.

Dolar kurundaki artış asgari ücreti yaklaşık 100 dolar aşağıya çekmiş görünüyor. Tabii Ocak 2024 yapılacak güncellemeyle asgari ücretin dolar bazlı yeniden yükselmesi bekleniyor. Yapılacak asgari ücret zammı ile beraber 16.000 tl civarında bir asgari ücret belirleneceği konuşuluyor. Bu da 550 dolar civarında bir rakama tekabül ediyor.

Eğer konuşulan rakamlar gerçekleşirse şimdiye kadarki en yüksek dolar bazlı asgari ücret belirlemesi gelebilir. Ancak dolar kurunun yılbaşından sonra nasıl bir hareket izleyeceği de önem arz ediyor. Çünkü dolar yükseldiğinde asgari ücret otomatik olarak dolar bazlı düşmüş oluyor. Bu yıl asgari ücrete tek zam yapılabileceği de konuşulmakta. Bu nedenle dolar bazlı asgari ücrette yıl sonuna doğru hızlı bir geri çekilme yaşanma ihtimali de bulunuyor diye belirtmekte fayda var.

Asgari Ücret Güncellemesi 2024

asgari ücret dolar ilişkisi

asgari ücret dolar ilişkisi, asgari ücret kaç dolar

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret tutarı dün Bakan Işıkhan tarafından açıklandı. İşçi tarafının şerh koyduğu ve ortak bir anlaşma çıkmadığı asgari ücret tutarı 17 bin 2 lira olarak açıklandı. İşçi tarafının isteği ise 18.000 olması yönündeydi. Asgari ücretin 2024 yılında 1 kez mi 2 kez mi yenilenip yenilenmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Enflasyonun gidişatına göre ikinci 6ayda yeni bir düzenleme ihtimali yeniden doğabilir.

Şubat 2024 itibariyle Türkiye’de asgari ücret güncel kurla hesap edildiğinde 560 dolara denk geliyor. Bu diğer yıllarla karşılaştırıldığında şu an için gerçekten de yüksek bir asgari ücret olduğu belirtilebilir. Bu durumun ihracatçıların elini zayıflattığı ifade ediliyor. Bu nedenle ihracatçılar dolar kurunun yükselmesini istiyor. Çünkü Çin vb. ülkelerde işçi giderlerinin daha düşük olması nedeniyle bu ülkelerin ihracat payından daha yüksek pay aldığı belirtiliyor. Bakan Mehmet Şimşek ise ihracatta katma değeri yüksek ürünler üreterek ihracatın artırılması gerektiğini belirtiyor.

Dolar Kuru Neden Düşmüyor?

Bazı yatırımcılar dolar kurunun neden düşmediğini merak etmekteler. Aslında bunun temel sebebi yatırımcıların dolara olan ilgisinin kesilmemiş olması. Faiz oranları yükseltilmiş olsa da, halen daha enflasyon altında verilen bir mevduat faizi var. Ayrıca faiz oranı enflasyon üzerinde olsa dahi, son yıllarda doların oldukça sert yükselişler yaşadığı gereği yatırımcıların akıllarında. Bu nedenle parayı TL cinsi varlıklarda değerlendirmek yerine yatırımcıların tercihi yine dolar oluyor.

Sadece dolar da değil genel anlamda döviz ve altına olan talepteki artış kesmiyor. Bu nedenle eurusd paritesi yükselse de dolar düşmüyor. Normalde euro dolar paritesi yükseldiğinde doların düşmesi beklenir. Ancak her ülkede düşen dolar TL karşısında yükseliş trendini bozmuyor.

Doların düşmesi için, enflasyonun dizginlenmesi ve yatırımcıların TL varlıklarına güvenini artırıcı önlemler alınması gerekiyor. Daha sıkı para politikası uygulanması doların yükseliş trendini tek başına değiştirmeye maalesef yetmiyor. Son bir kaç ayda atılan adımlar bunu göstermiş oldu. Bu nedene daha kompakt bir şekilde, para politikası ve maliye politikasının TL’nin değer kazanmasını sağlayacak adımlara devam etmesi gerekiyor.

Güncel Dolar Şu An Kaç Lira?

Dolar kurunun 22.02.2024 itibariyle şu an ki güncel değeri 31 lira seviyesinde. Gün içi hareket azalmış durumda. Düşük volatilitede işlemlerin geçtiği USDTRY paritesinde anlık fiyat bilgisi ve dolar tl hesaplamaları için dolar kaç lira sayfasına göz atabilirsiniz.

Dolara Yatırım Yapılır mı?

dolara yatırım yapmak mantıklı mı, dolar yatırımı kazandırır mı

dolara yatırım yapmak mantıklı mı, dolar yatırımı kazandırır mı

Gelişmiş ülkelerde döviz yatırımları pek alışılmış bir yatırım türü değildir. Gelişmekte olan ülkelerde ise özellikle de Türkiye, Arjantin gibi yüksek enflasyona sahip ülkelerde döviz birimleri önemli yatırım araçları olarak görülmektedir. Yani Almanya’da yaşayan bir bireyin euro kazanıp dolar yatırımcısı olmasını gerektirecek çok büyük bir etken yoktur. Çünkü euro dolar paritesinde oynaklıklar Türk Lirası gibi değildir. Yani 3 yıl önce eurusd 1,10 iken bugün de 1,10 seviyesinde olması gayet doğal görülmektedir. Merkez Banklarının uygulamış oldukları faiz ve para politikaları zaman zaman parite üzerinde ciddi hareketlere neden olsa da orta ve uzun vadede çok önemli fiyat değişimleri yaşanmamaktadır. Bu nedenle de bu tarz gelişmiş ülkelerde döviz yatırımı yapmanın bir manası yoktur. Tabi kısa vadeli forex işlemleri ile para kazanmak isterseniz o farklı bir durum.

Türkiye ve benzeri gelişmekte olan ülkelerde ise dövize yatırım maalesef kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü bizim gibi ülkelerde cari açık en önem sorunlardan biridir. Keza enflasyon oranları da gelişmiş ülkelerin oldukça üzerindedir. Bu nedenle de paranın değerini korumak yatırımcıların birinci önceliği olmaktadır. İnsanlar parasını Türkiye’de TL’de tutmak veya Arjantin’de pezoda tutmak yerine dövize çevirip saklamayı yeğlemektedir. Çünkü bir kaç ay sonra doların ülke para birimine göre değer kazanacağı görüşü hakimdir. Örnek verecek olur isek bundan iki sene önce dolar kuru ülkemizde 7 liraydı şu an ise 20 lirayı zorlayan bir kur var. Elinde Türk Lirası tutan yani 2 sene önce 500 bin TL’si olan biri 3+1 gayet güzel bir ev alabilecekken şu an o paraya araba dahi alamamaktadır. Ancak parasını dolar olarak saklayan parasının değerini bir nebze olsun korumuş olmaktadır.

Türkiye’de faize alternatif olabilecek yatırım araçları içerisinde döviz gösterilmektedir. Döviz ve altın gibi yatırım araçları yıllardır faiz oranlarının daha üzerinde kazanç sağlama imkanı sunmuştur. Konu ile ilgili detaylara 100 bin TL aylık ne kadar faiz getirir başlığından ulaşabilirsiniz.

Dolar ne olur, dolar tl paritesini etkileyen faktörler nelerdir? Dolar şu an kaç tl gibi sorulara cevap verdik. Ayrıca güncel olarak uzmanların USDTRY yorum ve değerlendirmelerini de bu sayfamızda paylaşıyoruz. Her gün güncellenen dolar ne olur başlıklı sayfamızı ziyaret etmeniz tavsiyemizdir. Bu sayede hem dolar kurunun güncel fiyatlamaları, teknik analizi ve ekonomide yaşanan güncel gelişmelere dar fikir sahibi olabilirsiniz. Yine bu sayede finansal okuryazarlığınızı geliştirerek, finans piyasalarında daha doğru aksiyonlar alabilirsiniz.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa2 hafta ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa3 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel3 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa1 ay ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa1 ay ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler