Connect with us

Devlet Destekli

Türkiye’de Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Asgari Ücret 2022 Tarifesi

Published

on

Türkiye’de asgari ücret ne kadar? 2020 yılında kayda geçen SGK resmi evraklarına göre Türkiye’nin toplam işçi sayısı 15 milyon 203 bin 423 kişi olarak belirlenmiştir. Bu sayının 6 milyon 390 bin 19’u ise asgari ücret ile çalışmaktadır. Bu da kayıtlı işçilerin yaklaşık olarak yüzde 42’sinin asgari ücretle çalıştığını gösteriyor. Genel tabloya bakıldığında asgari ücret hakkındaki en ufak gelişmeler hemen hemen herkes tarafından takip ediliyor.

Türkiye’deki İşçi Varlığı ve Ekonomik Tablo

Artan enflasyon ve döviz kurları karşısında her geçen gün değer kaybeden TL, vatandaşları gelen zam haberleri sebebi ile üzüyor. Kasım ayındaki artışı da hesaba katarsak Türkiye’de yıllık enflasyon yüzde 21,31 düzeyinde kaydedilmiştir. Bu da ne yazık ki market, akar yakıt, giyim, gayrimenkul ve daha birçok alanda hizmet veren sektörlerin fiyatlandırmada zam uygulamasına gitmesine sebebiyet veriyor.

2022 yılı belirlenen asgari ücret konusunda açıklama yapmak için halk karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu fahiş fiyat artışı üzerinde de durdu:

“Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma ve buna bağlı fahiş fiyat artışları ile ortaya çıkan belirsizliğe de en kısa sürede son vermekte kararlıyız. Bu milletin geleceğini, erkeğiyle kadınıyla, genciyle yaşlısıyla, işçisiyle işvereniyle hep birlikte biz belirleyeceğiz. Ülkemiz ve milletimizin geleceğini ne faiz ne kur spekülatörleri ne yeminli iç ve dıştaki Türkiye düşmanları ne de bir avuç aç gözlü muhteris belirleyebilir.”

Asgari Ücret Ne Kadar ve Neler Değişti?

Türkiye’de asgari ücret ne kadar? Asgari ücret 2022 yılında 4.253 TL olarak belirlenmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasında “Asgari ücrette tarihi bir artış yaparken aynı zamanda işverenlerin üzerindeki 450 TL olan maliyet yükünü de kaldırarak asgari ücreti 4.253 TL olarak belirledik.” ifadeleri geçmiştir.

Aynı zamanda asgari ücret içerisinden kesinti olarak temin edilen gelir vergisi ve damga vergisi de kaldırılmıştır. 2022 asgari ücrette yaşanan yüzde 50‘lik artış ile 2021 yılındaki aylık brüt 3.577,50 TL ve aylık net 2.825,90 TL olan asgari ücret 4.253 TL olarak güncellenmiştir.

Geçen yıllarda brüt ve net fiyat farklılığı yaşanmasına karşın bu yıl belirlenen 4.253 TL içerisinden herhangi bir kesit yaşanmayacaktır. Taban fiyat olarak 4.253 TL belirlenmiştir ve çocuğu olan ailelere yönelik ek olarak ekonomik yardım yapılması söz konusudur.

Türkiye’de Asgari Ücret Kaç Dolar?

Asgari ücret açıklandığında dolar olarak 275 dolar yapmaktaydı. Bildiğiniz üzere son dönemde aşırı değer kaybeden TL nedeniyle sıkıntılar yaşanıyordu. Devletim kur korumalı hesap türünü kullanıma sunmasının ardından Türk Lirası değer kazanmaya başladı.ç Bu değer kazancı sonrasında asgari ücret 380 doları aştı. Şu an (23.12.2021) Türkiye’de asgari ücret güncel kur ile 380 dolar yapmakta. 

2022 Yılı Asgari Ücret Olarak Belirlenen 4.253 TL Yeterli Mi?

Yapılan birçok sokak röportajlarında ve kamuoyu araştırmalarında hemen hemen benzer sonuçlar görülmektedir. Halk, belirlenen bu asgari ücreti yetersiz bulmakla birlikte önemli olanın miktarsal bir artış olmadığını, önemli olanın Türk Lirasının değer kazanması gerektiğini işaret ediyor. Aksi halde sıvıyağ almak için 150 TL veren halk asgari ücretin 4.250 TL olmasını yeterli bulmuyor. Bunun yerine sıvıyağa 50 TL vermek ve 3.000 TL asgari ücret almak ekonomi açısından daha tatmin edici oluyor.

2020 yılı içerisinde kaydedilen fiyatlar ile 2021 yılı içerisinde kaydedilen fiyatları karşılaştırırsak belirlenen bu asgari ücretin yeterli olup olmadığına karar verebiliriz.

 • 200 gr ekmek 2020 yılında 2 TL iken 2021 yılında 3.5TL olarak satışa sunulmaktadır.
 • 5 Litre sıvıyağ 2020 yılında 60 TL iken 2021 yılında 140 TL olarak satışa sunulmaktadır.
 • İstanbul benzin litre fiyatı 2020 yılında 6 TL civarında seyreder iken 2021 yılında 12 TL civarında satışa sunulmaktadır.
 • Gayrimenkul alanında yaşanan zam tüm vatandaşları zora sokmaktadır. Yine bu sektörde de en az yüzde 50’lik bir zam uygulaması söz konusudur.

Temel yaşam ürünlerinin yanı sıra teknolojide de dövize bağlı yüksek zamlar kaydedilmiştir:

 • Playstation 5 2020 yılında 7500 TL iken 2021 yılında 12.500 TL olarak satışa sunulmaktadır.
 • Elektrikli Scooter’lar 2020 yılında 3 bin 800 TL iken 2021 yılında 6 bin TL bandında satışa sunulmaktadır.
 • Dünya çapında yaşanan Çip sorununa bir de bizim ülkedeki döviz kurları eklenince rekor zamları görmek kaçınılmaz oldu. Volkswagen Polo sene başı fiyatı 181 bin TL iken 2021 yılında Polo’nun en düşük versiyonu 387 bin TL olarak satışa sunulmaktadır.

Sözün özü fiyat pahalılığı karşısında alınan maaşın bir önemi kalmaz hale gelmiştir. Mühim olanın büyük sayılarda maaş almak olmadığı, bunun yerine harcamanın küçük sayılarda olması gerektiğidir.

2022 Asgari Ücretin Oluşturduğu Tezatlık

2022 yılı için belirlenen asgari ücret 4.253 Türk Lirasıdır. Belirlenen bu ücret çoğu kesim tarafından eleştirilse de en büyük tezatlık diğer iş kollarında verilen ücrete çok yakın hatta aynı miktarda olmasıdır.

Yeni yıl zamları ile aşağı yukarı belirlenen maaşlara örnek olarak;

 • Memur maaşı (Lisans- 9/1) 4.841 TL
 • Öğretmen maaşı 5.205 TL
 • Aile hekimi maaşı 5.500 TL
 • Hemşire maaşı (Lisans- 5/1) 5.868 TL
 • Teknisyen maaşı (Lise- 11/1) 5.038 TL
 • Polis memuru maaşı (8/1) 6.859 TL
 • Vaiz maaşı (1/4) 6.285 TL
 • Mühendis maaşı 7.359 TL
 • lAvukat maaşı 7.639 TL

2021 yılında belirlenen en düşük memur maaşı 4.542 TL’dir ve asgari ücrete yapılan bu zam oranı karşısında memur ve diğer sektör çalışanlarına yapılacak olan zam miktarı merak ile takip edilmektedir. Zira özellikle öğretmen, doktor ve hemşire maaşları asgariye çok yakın bir tutardadır. İyileştirmenin diğer maaşlara da yapılması ümidiyle…

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

Kanal İstanbul Hisseleri, Projeden Etkilenecek Sektörler ve Hisseler

Published

on

By

Kanal İstanbul projesi ilk kez 2011 yılında “Çılgın Proje” adı ile gündeme gelmişti. 2011 yılında Erdoğan’ın açıkladığı projenin bir benzerini 1994 yılında Ecevit İstanbul Kanalı projesi olarak duyurmuştu. Osmanlı döneminde dahi yeni bir kanal projesi çalışmaları olduğu ifade ediliyor. Ancak henüz bu projeyle alakalı somut adımlar atılmış değil. Yani proje halen daha proje aşamasında. Özellikle deprem bölgesi olan Marmara Bölgesi için bu projenin doğru olup olmadığı tartışılıyor. Bu kısım tabi biraz siyasete de giriyor. Biz işin ekonomiyle alakalı boyutuna bakalım. Kanal İstanbul projesi kapsamında etkilenebilecek hisse senetleri ve iş dünyasındaki potansiyel değişikliklere odaklanacağız. Ayrıca Kanal İstanbul hisseleri olarak adlandırılan şirketler hangileri ve bu projenin tahmini maliyeti ne kadar gibi soruların cevaplarını da bu sayfada bulabilirsiniz.

Kanal İstanbul Projesi Yapılmaya Başladı mı?

2011 tarihinde duyurulan Kanal İstanbul projesinin ilk adımı 2021 tarihinde atıldı. 2021’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla beraber kanal üzerinde yapılacak 6 köprüden ilkinin temeli atıldı. Bu sayede proje start almış oldu Ancak tartışmalar bitmedi ve projenin geleceği hala biraz muallak gibi görünüyor. Muhalefet tarafının hemen hemen tamamı projeye karşı duruyor. Şu an için İstanbul Büyükşehir belediyesi de muhalefet bulunuyor. Muhalefetin sunduğu argüman hem deprem bölgesi olması hem de birilerine rant oluşturacak olması amacıyla yapılıyor olması. Bu nedenlerde Kanal İstanbul’a muhalif partiler karşı çıkıyorlar.

Projenin 2021 yılında ilk köprüsünün temelinin atıldığını ifade etmiştik. Amaç 2027’de projenin tamamlanması ancak bu ne kadar mümkün olabilecek zaman gösterecek. Önümüzde 2024 Mart ayı yerel seçimleri de projenin ilerlemesi konusunda belirleyici olabilir. Eğer Ak Parti adayı Murat Kurum İstanbul’un yeni belediye başkanı olmayı başarırsa, iktidarın bu konuda eli daha kuvvetlenecektir. Bu durumda da Kanal İstanbul projenin hızlı bir şekilde tamamlanması için gerekli adımlar atılabilir.

Kanal İstanbul Projesinde Yer Alan Şirketler

Kanal İstanbul projesi, hem inşaat hem de çevresel düzenlemeler açısından bir dizi şirketi içeriyor. Projenin yüklenicileri, inşaat malzeme tedarikçileri ve altyapı teknolojileri sağlayıcıları, projenin hayata geçirilmesinde kilit rol oynayan şirketler arasında yer alıyor. Bu şirketler, projenin gelişimine paralel olarak değer kazanma potansiyeline sahip. Rönesans Holding, Gülermak, Yapı ve Yapı, Taşyapı gibi birçok şirket projenin bir ucundan tutmuş durumda.

Borsa İstanbul’da İşlem Gören Kanal İstanbul Hisseleri

Kanal İstanbul hisseleri, Kanal İstanbul şirketleri

Kanal İstanbul hisseleri, Kanal İstanbul şirketleri, hangi hisseleri etkileyecek

Kanal İstanbul’un çevresinde yer alan araziler, proje nedeniyle önemli bir değer artışı potansiyeline sahip. Bu bölgelerde arazi sahibi olan şirketler, projenin tamamlanmasıyla birlikte değerlenme şansına sahip olabilir. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketler, bu potansiyel değer artışından olumlu etkilenebilir.

Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi, Borsa İstanbul’da işlem gören birçok şirketin değerini etkileyebilir. Özellikle inşaat, taşımacılık, enerji ve altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler, projenin getireceği yeni iş fırsatları ve büyüme potansiyeli ile değerlenebilir. Yatırımcılar, bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere odaklanarak portföylerini çeşitlendirebilirler.

Kanal İstanbul projesinden olumlu etkilenebilecek şirket hisseleri;

 • EKGYO
 • IHLGM
 • IHLAS
 • TSGYO
 • ISGYO
 • KLGYO
 • CIMSA
 • AKCANSA
 • AFYON
 • OYAKC
 • YGYO
 • YYAPI
 • HLGYO
 • CIMSA
 • VKGYO

Kanal İstanbul’da Yükseliş Potansiyeline Sahip Sektör Hisseleri

Projeye körfez ülkelerinden de yoğun bir ilgi olduğu ifade ediliyor. Bu projeye gelebilecek körfez yatırımları farklı sektörlere yeni yatırımları körfez yatırımlarının da gelmesini tetikleyebilir. Bu anlamda da Kanal İstanbul projesine olan Arap sermayenin ilgili dikkatle izlenmeli.

 1. İnşaat Sektörü: Kanal İstanbul’un inşaatına katılacak şirketler, büyük projelerin getirdiği iş hacmiyle değer kazanabilir.
 2. Taşımacılık ve Lojistik Şirketleri: Yeni su yolunun işletilmesi, taşımacılık ve lojistik sektörlerini canlandırarak bu şirketlerin değerini artırabilir.
 3. Enerji Şirketleri: Projenin enerji ihtiyacını karşılamak adına faaliyet gösterecek enerji şirketleri, projeden olumlu etkilenebilir.

Kanal İstanbul hisseleri denildiğinde akla belli başlı şirketler geliyor ancak aslına bakılırsa bu işin gerçekleşmesi halinde sektörel bazlı hareketler ön plana çıkacaktır. Yani ilk etapta çimento, inşaat ve GYO sektörünün canlanması beklenir. Yine demir çelik sektöründe tutun da enerji sektörü hisseleri, perakende satış sektörü hisseleri, finans sektörü hisseleri gibi bir çok sektör olumlu anlamda etkilenebilir. Projeye körfez ülkelerinden veya farklı yabancı ülkelerden para akışı gerçekleşmesi Borsa İstanbul geneline yayılan bir yükseliş hareketini de tetikleyebilir.

Hisse Senedi Yatırımcısı İçin Fırsat Var mı?

Aslında birçok hisse bu projeyi henüz tam olarak fiyatlamış değil. Çünkü her ne kadar kağıt üzerinde ilerleme görünse de aslında çok yavaş ilerleyen hatta bazı noktalarda durma noktasına geldiği ifade edilen bir projeden bahsediyoruz. Bu nedenle de güncel olumlu haber akışları olmadığından Kanal İstanbul hisseleri henüz yeteri kadar projeyi fiyatlayabilmiş değil. Konu gündeme geldiğinde o gün veya o haftanın en çok yükselen hisseler listesine giren Kanal İstanbul’dan etkilenebilecek hisseler daha sonrasında bu yukarı yönlü hareketlerini sürdürememekteler.

Eğer 2024 Mart ayındaki yerel seçimleri Murat Kurum kazanırsa AK Parti ve Erdoğan Kanal İstanbul projesinin bir an önce tamamlanması için süreci hızlandırıcı adımlar atabilir. Bu nedenle yatırımcılar seçim sonuçlarını iyi analiz etmeliler. Murat Kurum’un seçimi kazanması halinde Kanal İstanbul hisseleri olarak adlandırılan şirketlerin hisse senetlerinde yaşanabilecek yükselişler yatırımcılar için fırsat olarak değerlendirilebilir.

Kanal İstanbul Ne Kadara Mal Olacak?

Kanal İstanbul projesi toplam maliyeti ne kadar olacak

Kanal İstanbul projesi toplam maliyeti ne kadar olacak, Kanal İstanbul projesi ne kadara mal olacak

Projeyle ilgili e çok merak edilen konulardan bir tanesi de projenin maiyeti. Bu kadar büyük bir projenin maiyeti de epey bir büyük olarak tahmin ediliyor. İletişim Bakanlığı tarafından hazırlanan Kanal İstanbul web sitesinde Kanal’ın inşaat maliyeti 75 milyar TL olarak paylaşılmış. Kanal İstanbul projesinin toplam maliyetinin ise 15 milyar doları bulacağı belirtiliyor. Ancak geçtiğimiz yıllarda Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu bu projenin hesaplanandan 5 miyar dolar daha fazla tutabileceğini yani 20 milyar doları bulabileceğini de ifade etmişti. Tabi enflasyon vb. gii faktörler eklenince projenin gerçek maliyetinin ne olacağı da merak konusu olmaya devam edecek gibi duruyor.

Bu bölümde Kanal İstanbul proje maliyeti ve projede yer alan şirketlerle ilgili detayları paylaştık. Kanal İstanbul projesinden olumlu etkilenebilecek borsada işlem gören hisseleri ve sektörler ile ilgili merak edilen soruları cevaplandırdık. Kanal İstanbul hisseleri projeden nasıl etkilenecek sorusunun ayrıntılı analizleri ile cevaplarını paylaştık. Burada yazılanların tekrar yatırım tavsiyesi içermediğini belirtmemizde fayda var diye düşünüyoruz. Ayrıca bu afta borsada en çok kazandıran hisseler listesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa6 gün ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa2 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel2 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa4 hafta ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa4 hafta ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler