Connect with us

Genel

Eşit Ağırlık Önü Açık Bölümler, Eşit Ağırlık Meslekleri ve Maaşları 2024

Published

on

Türkiye’de her yıl yaklaşık 2,5 milyon genç üniversite sınavına giriyor. Sınava giren öğrencilerden yaklaşık 1,5 milyon öğrenci ise çeşitli üniversitelerin çeşitli bölümlerine yeni kayıt yaptırıyorlar. Tabiki bu öğrencilerin içinde sayısal, sözel ve eşit ağırlık alan öğrencileri bulunmakta. Bugünkü makalemizde sizlere orta öğretimde eşit ağırlık alanını tercih etmiş bir öğrencinin, Eşit ağırlık bölümü öğrencileri genel olarak hangi dersleri alır? Eşit ağırlık önü açık bölümler nelerdir? Eşit ağırlık alanında geleceği açık meslekler nelerdir? Ve bu meslekleri seçen öğrencileri 2022 yılında ortalama nasıl maaşlar beklemektedir gibi soruların cevaplarına yanıt bulmaya çalışacağız.

Eşit Ağırlık Nedir? Hangi Dersler Vardır?

Eşit ağırlık genel olarak, TM (Türkçe Matematik) olarak da adlandırılmaktadır. Eşit ağırlık, Sayısal ve sözel derslerin öğrencilere dengeli bir şekilde öğretildiği bölümdür. Yani lise öğreniminde eşit ağırlık bölümünü tercih eden bir öğrenci tercihini yaptıktan sonraki eğitim öğretim yıllarında matematik ve geometri gibi sayısal dersler alırken, edebiyat felsefe tarih gibi sözel dersleri de öğrenmek zorundadır. Çünkü üniversitelere giriş sınavında bu derslerden sorumlu olacaklardır. Peki, eşit ağırlık bölümünde hangi dersler vardır? Aşağıda eşit ağırlık bölümünde öğretilen dersleri görmektesiniz.

 • Türk Edebiyatı
 • Coğrafya
 • Dil ve Anlatım
 • Matematik
 • Tarih
 • Felsefe
 • İngilizce
 • Geometri

Bu derslere yatkınlığı olan öğrenciler, eşit ağırlık bölümünü seçerek bundan sonraki üniversite bölümünü, hayatını, kariyerini, mesleğini artık bu noktadan şekillendirmeye başlayacaktır.

eşit ağırlıkta hangi dersler var

eşit ağırlıkta hangi dersler var, eşit ağırlık hangi testleri çözüyor

TYT ve AYT sınavları tüm bölümler için düzenlenmekte. Burada TYT’de eşit ağırlıkçılar fen bilgisi de çözmektedir. Ancak alan dersleri olarka kabul edilen AYT’de fen yani fizik, biyoloji ve kimya çözmelerine gerek yoktur. Eğer sayısal puanınızın da hesaplanmasını istiyorsanız Fen derslerinden de soru çözebilirsiniz.

Eşit Ağırlık Bölümleri Nelerdir?

Eşit ağırlık, sayısal ve sözel gibi tek alanda uzmanlaşma olmadığı için meslek yelpazesi çok geniş bir bölümdür. Eşit ağırlık bölümünü tercih eden bir öğrenci, hangi bölümleri seçebilir diye bir soru aklınıza gelmiş olabilir. Gelin bu meslekleri genel hatlarıyla inceleyelim.

 • Hukuk
 • Sınıf öğretmenliği
 • Sağlık Yönetimi
 • Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi
 • Bilim tarihi
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 • Grafik Tasarımı
 • Ekonomi
 • İç mimarlık
 • Kamu yönetimi
 • Konaklama ve Turizm İşletmeciliği
 • Moda Tasarımı
 • Havacılık yönetimi
 • Sosyoloji
 • Tekstil Tasarımı
 • Felsefe Grubu Öğretmenliği
 • Finans ve bankacılık
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Avrupa Birliği İlişkileri
 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi
 • İktisat
 • Çocuk gelişimi
 • Pazarlama
 • Bilgi ve Belge Yönetimi
 • Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı
 • Uluslararası İlişkiler
 • Psikoloji
 • Maliye
 • Bankacılık
 • Beden eğitimi ve Spor öğretmenliği

Eşit Ağırlık Önü Açık Bölümler 2023

Eşit ağırlık bölümünü tercih eden öğrencilerin 2022 yılında önü açık 5 meslek grubu ve maaşlarını birazdan detaylı inceleyeceğiz. Genel olarak eşit ağırlık bölümleri arasında önü açık 5 bölüm olarak kabul edilen bölümlerin; Avukatlık, Sınıf öğretmenliği, Elektronik Ticaret ve Teknoloji yönetimi, İç Mimarlık, Finans ve Bankacılık olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bu meslekleri tercih edenler 2022 yılında ne kadar maaş alacaklar?

eşit ağırlık önü açık bölümler

eşit ağırlık önü açık bölümler ve maaşları 2022

Eşit Ağırlık Önü Açık Bölümlerin Maaşları 2022

Eşit ağırlıkta önü açık bir çok bölüm var. TYT ve AYT’de hem sayısal hem de sözel bölümden çözmek gerekilen eşit ağırlıkta gelecek vaad eden bölüm sayısı oldukça fazla. Özellikle pandemi döneminden insanlar paradan para kazanır hale geldi. Bu dönemde, bankacılık, fnans, ekonomi ön plana çıktı. Borsa forex ve kripto para piyasaları bir çok insan için yatırım aracı oldu. Dolayısı ile eşit ağırlıkta önü açık bölümlerde finans kategörisine ayrıca değinmekte fayda diyerek bu bölümün gelecek vaad eden mesleklerine..

Avukatlık

Eşit ağırlık bölümünü tercih eden öğrencilerin en gözde mesleği diyebiliriz. Her dönem insanlığın ihtiyaç duyacağı bu meslek, popülerliğini neredeyse hiçbir dönem kaybetmemektedir. Avukat olabilmek için üniversitelerin Hukuk Fakültelerine girebilecek puanı alıp, üniversite tercihlerinde bu bölüme yerleşmek gerekmektedir. Zorlu bir üniversite eğitiminden sonra bir hukuk bölümü mezunu öğrenci önce stajyer avukat olmaya hak kazanır. Bir yıl stajyer avukat olarak çalıştıktan ve stajını başarıyla tamamladıktan sonra artık o kişi avukat unvanı alır ve avukatlık mesleğini yapmaya hak kazanabilir.

Avukatların kendi için de de uzmanlaştıkları hukuk dalları bulunmaktadır. Her avukat hangi alana yönelmek istediğine karar verir ve o alanda kariyer yapmaya ve uzmanlaşmaya başlar.

[irp posts=”3263″ name=”Sözel Önü Açık Bölümler, Sözelde Seçilebilecek Bölümler ve Maaşları”]

Eşit ağırlık bölümünü mezunlarının en gözde mesleği diyebileceğimiz avukatların kazançları ise çok farklılık gösterebilmektedir. Uzmanlaştıkları hukuk alanlarında davaların konuları büyüklüklerine ve müvekkil sayısına ve tabi her işte olduğu gibi başarısına bağlı olarak değişmektedir. Çalışma hayatına yeni başlayan avukatlar genelde eğer kamu personeli seçme sınavına girip, devlet memuru olmaya hak kazanamamışsa özel hukuk bürolarında, bankalarda ya da şirketlerde avukat olarak işe başlarlar. Genel olarak özel sektörde yeni başlayan bir avukatın maaşı, asgari ücret olmakla birlikte alanında uzmanlaştıktan ve tecrübe kazandıktan sonra avukatların kazançlarının iyi olduğu söylenebilir. Özel sektörde çalışan avukatların ortalama 12.000 TL ile 45.000 TL arası maaş aldıkları bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre, her ne kadar özel sektörde çalışan avukatların maaşlarının ortalama 22.000 TL arasında olduğu tespit edilmişse de, bu rakamların çok çok üstünde kazanan avukatlar olduğunu bilinmektedir.

Devlet memurluğu tarafında ise, ortalama maaşlar sabittir. Kademe dereceye göre bu maaşlarda küçük değişiklikler olsa da yaklaşık 25 yıl memuriyeti bulunan 1/4 derecede bir avukat maaşı, yılsonu alınan avukatlık vekâlet ücreti ödemesi ve mesai haricinde 25,000 TL civarındadır. Yeni devlet memuru olmuş bir avukat maaşı ise yine vekâlet ücreti ödemesi ve mesai haricinde 2021 yılı itibariyle 23,000 TL civarıdır.

Hâkimlik ve Savcılık

Eşit ağırlık bölümünü seçip, hukuk fakültesini bitiren ve avukat olmaya hak kazanan kişiler aynı zamanda birer hâkim ve savcı adayıdır. Her yıl devlet tarafından yapılan hâkimlik ve savcılık sınavına giren ve başarılı olan kişiler artık birer hâkim ve savcı olurlar. Hâkim ve savcı maaşları ise ilk görev yılları maaşları neredeyse devlet memurluğuna yeni atanan bir avukat ile aynı maaşı almasına karşın görevde birinci yılları bittikten sonra maaşları her yıl artmaktadır. Ortalama hâkim ve savcı maaşları 25,000 TL ile 65,000 TL arasında değişmektedir.

Sınıf Öğretmenliği

Aileden sonra hemen her çocuğun 2. ailesi olarak gördüğü, eğitim ve öğretim hayatına ilk adımı attığı yer ilkokuldur. İlkokulda 4 sene okuma, yazma, temizlik, toplumda nasıl davranılacağı gibi hem eğitim hem öğretim konularının tamamı sınıf öğretmenleri tarafından verilmektedir. Eğitimin temel taşlarının döşendiği bu yıllarda, sınıf öğretmenlerine çok görev düşmektedir. Bu anlamda en kutsal meslekler arasında yerini almış olan sınıf öğretmenliği, her dönem önemini korumaktadır. Sınıf öğretmenliği mesleğini seçecek öğretmen adaylarının kamuda alacakları ortalama maaş ise yaklaşık 24.000 TL’dir. Bu rakam memurlar için geçerli olan rakamdır. Özel sektörde durum maalesef bu ekilde değildr.

Eşit ağırlık meslekleri içinde belki de en çok tercih edilen meslek olan sınıf öğretmenliği bölümü mezunları, özel sektörde ise özel okulların sayısının artmasıyla daha çok iş imkânı bulabilmektedirler. Özel sektörde, yeni mezun bir sınıf öğretmeni yaklaşık olarak 11.000 TL ile 18.000 TL arası işe başlayabilmektedirler.

Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık ticarette elektronik ortama taşındı. Özellikle E-ticaret hacminin her yıl yaklaşık rtmakta olduğu bu dönemde, yaşanan pandemi etkisiyle insanların alışveriş alışkanlıkları değişmekte ve artık e ticaret alanının başlı başına bir sektör olduğu görülmektedir.

Eşit ağırlık meslekleri arasında diğer mesleklere nazaran daha yeni bir meslek olan Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi mesleğini seçen kişiler, iş konusunda oldukça şanlı olacaklardır. Çağımızın eşit ağırlık meslekleri arasında sayılabilecek Elektronik Ticaret ve Teknoloji Yönetimi mezunlarının hemen her küçük ve büyük çaplı işletmenin e-ticarete adım attığı düşünüldüğünde işsiz kalması çok zor gibi görünüyor.

[irp posts=”3274″ name=”Sayısal Önü Açık Meslekler, Sayısal Bölümleri ve Maaşları 2022″]

Bu bölümden mezun olan, mesleğini yapmaya hak kazanmış kişilerin maaşları hakkında her ne kadar net bir şey söylemek zor olsa da, yapılan araştırmalara göre 2021 yılı itibariyle işe başlanan, şirketin büyüklüğü, kişinin iş tecrübesi, yabancı dil bilip bilmemesi gibi etmenlere göre değişmekle birlikte yaklaşık 12,000 TL ile 30.000 TL arasında maaşlar değişmektedir. 2023 yılında asgari ücretin 11,400’e yükseltilmesi sonrası sektörde çalışanların maaşları da zamlanmıştır.

İç mimarlık

Mimari bir mekânın içini ve çevresini estetik ve işlevsel hale getiren mimarlara, iç mimar denilmektedir. Eşit ağırlık meslekleri arasında oldukça havalıdır. Mekânlarda görselliğin çok önemsendiği günümüzde, iç mimarlık popüler meslekler arasında gösterilmektedir. İç mimarlar, her ne kadar belirli şirketlere bağlı olarak çalışabilse de genel olarak kendi adlarına proje bazlı işler yaparlar. Bu sebeple net maaşları projenin veya şirketin büyüklüğüne göre farklılık göstermekle birlikte 2023 yılında ortalama iç mimar maaşının 12,000 TL ile 60,000 TL arasında değişeceği düşünülmektedir. Devlet kurumlarında çalışan iç mimarların maaşları ise ortalama 25,000 TL bandındadır.

Finans ve Bankacılık

Eşit ağırlık meslekleri içeresinde geleceğin ve bu günün meslekleri arasında yerini hep koruyacak meslekler arasında finans ve bankacılık mesleğini söylesek yanlış olmaz. İnsanlığın parayı kullanımdan bu yana finans hayatımızın en önemli parçası olmuştur. Bu meslekte başarılı olanların, çalışabileceği birçok alan bulunmaktadır. Maaş aralığı ise oldukça geniştir. Gişe memuru bir bankacı da olabilirsiniz, büyük bir finans uzmanı da olabilirsiniz, büyük bir bankanın üst düzey yöneticisi de olabilirsiniz. Tabi ki tüm bu pozisyonlarda maaşlar değişmektedir. Bu anlamda bu mesleğin 2023 yılı maaş ortalaması ise 12,500 TL ile 60,000 TL arasında değişmektedir.

Eşit ağırlık önü açık bölümler listesinde ilk sıraya konabilecek bir bölüm aslında finans bölümü. Finans demişken burada işletme-iktisat-ekonomi gibi alt dalları olduğundan da bahsedelim. Bu bölüm mezunları, SPK lisansı alarak bir çok aracı kurumda görev alabileceği gibi bankalar ve çeşitli kurumsal şirketlerde de görev yapabilirler. Kendilerini geliştirerek yurt dışı iş imkanlarından da yararlanabilirler. Bu anlamda çok daha yüksek maaşlarla çalışma imkanı bulabilirler.

İktisat-işletme-ekonomi mezunları forex kurumlarında da çalışabilirler. Ayrıca kendileri de bu piyasalarda işlem yaparken daha bilgili bir şekilde portföylerini yönetebilirler. Yine forex firmaları ve borsa aracı kurumlarına da iş başvuruları yaparak çeşitli iş fırsatlarını değerlendirebilirler. Bir başka makalede görüşmek üzere.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Borsa

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Published

on

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar piyasaya genellikle halka arza katılmak için giriyor. Birçok yatırımcı yeterli bilgi sahibi olmadan borsada işlem yapmaya başlıyor. Bunun neticesinde d ciddi kayıplar olabiliyor. Bu nedenle borsada bazı önemli kavramları detaylıca bilmek gerekiyor. Bu önemli konulardan bir tanesi de borsada karanlık oda kavramı. Bu bölümde borsada karanlık oda nedir? Karanlık oda işlem saatleri, karanlık odada emir iletimi ve daha fazlasıyla ilgili detayları sizlerle paylaşıyor olacağız.

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsa İstanbul’da sürekli işlemler sabah saat 10.00’da başlayıp 18.00’a kadar devam ediyor. Hafta içi her gün gerçekleştirilen işlemler saat 18.00’de sona erdikten sonra ise karanlık oda işlem saati başlıyor. Yani borsada sürekli işlemler saatler 18.00’i gösterdiğinde sona eriyor ancak burada son bir karanlık oda devreye giriyor. Karanlık odada işlem yapabilmek için bir kaç dakikanız daha oluyor.

Saat 18.00 ile 18.05 arasında karanlık odada hisse senedi işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Karanlık odada gün sonu kapanış fiyatı iletilen emirler neticesinde belli oluyor. 5 dakikalık süre içerisinde iletilen toplam alış emirleri ve satış emirleri neticesinde karanlık odada eşleşme fiyatı belli oluyor. Saat 18.00 ile 18.05 arasında iletilen emirler 18.05’te karanlık odadan çıkışla gerçekleşmeye başlıyor. Burada eşleşme fiyatı artık belli olmuş oluyor ve bu saatten sonra alış yazsanız veya satış yazsanız başka bir fiyattan alım veya satım yapmanız mümkün olmuyor. Hissenin karanlık odadan çıktığı fiyattan ise işlem yapma fırsatınız devam ediyor. Bu anlamda saat 18,05 eşleşme fiyatı belli olduktan sonra emir iletimi yapabiliyorsunuz.

İlettiğiniz emirler 18.08’de tahtada emirlerin işlenmeye başlamasıyla gerçekleşiyor. Burada ise 2 dakikalık bir sürekli işlem kısmı bulunuyor. Yani 18.08 ile 18.10 arasında işlemler devam ediyor. Saat 18.10’da ise o günün işlemleri tamamlanmış oluyor. Bu saatten sonra emir iletseniz de o gün gerçekleme ihtimali bulunmuyor. Bir sonraki gün için emir iletmek isterseniz emirlerinizi bazı kurumlarda 18.15 bazılarında ise 18.20 sonrasında iletmeniz gerekiyor. Bankalar arasında ve aracı kurumlar arasında emir iletme saatleri arasında farklılıklar olabiliyor.

Borsa Karanlık Oda İşlem Saatleri

Borsada karanlık oda işlem saatlerini daha anlaşılır bir şekilde maddelendirebiliriz;

 • Sürekli işlem kapanış saati = 18.00 (Bu saatten sonra sürekli işlemler sona erer ve karanlık odaya giriş yapılır. 18.00’de gerçekleşen kapanış fiyatı hissenin karanlık odadan çıkışında belirlenen tavan ve taban fiyat uygulaması için gösterge niteliğindedir. Yani hisse bu fiyatın maks %3 üzerinde veya maks %3 aşağısında karanlık odadan çıkış yapabilir.)
 • Kapanış Fiyatı emir toplama saati = 18.01 – 18.05  Bu dönemde yalnızca emir iletimi yapılabilir ve işlem gerçekleşmez. ( Bu aralıkta emirlerinizi iletmeye devam edebilirsiniz.  Yolladığınız emirler anlık gerçekleşmez. Saat 18.05 olduğunda toplu bir şekilde gerçekleşir )
 • Eşleşme Fiyatı = Saatler 18.05’i gösterdiğinde hissenin o günkü kapanış fiyatı belli olur ( İletilen alım ve satım emirleri 18.05’de hissenn hangi fiyattan kapanacağını gösterir. Bu fiyata da eşleşme fiyatı denilir. Eşleşme fiyatı veya diğer adıyla teorik eşleşme fiyatı üzerinden işlemler 18.05’te toplu olarak gerçekleşir. )
 • Kapanış Öncesi Emir İletimi Saatleri: 18.05 -18.10 ( Eşleşme fiyatları belli olduktan sonra o fiyattan almak veya satmak istediğiniz lot miktarını emir olarak sisteme iletebilirsiniz.)
 • Kapanış (Gün Sonu): Kapanış fiyatı 18.05’te belli olmaktadır. TE belli olduktan sonra emir iletmeye devam ederek o fiyattan alım veya satım emirlerinizi sisteme gönderebilirsiniz. Yani 18,05 ile 18,10 arasında emirlerinizi iletmeye devam edebilirsiniz. Burada ilettiğiniz emirler 18.08 ile 18.10 arasında gerçekleşir. Tabi eğer sizin önünüzde bekleyen fazla miktarda lot sayısı varsa işleminizin gerçekleşmeme ihtimalinin de olduğunu unutmamalısınız.

Karanlık Odada Hisse Fiyatı Değişir mi?

Genellikle hisse senetlerinin karanlık odaya giriş ve çıkış fiyatları farklı olabilmektedir. Bunu etkileyen bir çok faktör gösterilebilir. Örneğin karanlık odaya girdikten sonra gelen bir kap haberi hissenin karanlık odadan çıkış fiyatını büyük oranda değiştirebilir.

Bir başka örnek verecek olur isek, hisse senedinde yüksek voltanlı işlem yapan oyuncuların kredide kalmama yani açığa kalmamak için yapacağı yüklü satışlar hisse fiyatını olumsuz etkileyebilir. Ya da saat 18.00’de gelene elektriğe zam haberi ile beraber 18.05’te enerji sektörü hisselerinin sert yükselişle kapandığı görülebilir. Karanlık odada fiyatları etkileyen en önemli etkenlerden biri de tahtacılardır. Hisse senedi ile ilgili amaçları doğrultusunda karanlık odada aşırı alım veya aşırı satım yaparak küçük yatırımcıyı yanıltmak isteyebilirler. Bu nedenle borsada tahtacı olarak ifade edilen büyük oyuncuların işlemlerine de ekstra dikkat etmeniz gereklidir.

Karanlık odada hisse fiyatları için taban ve tavan fiyat uygulaması mevcuttur. Yani gün içi tavan fiyat ve taban fiyat uygulamasının haricinde karanlık odada gerçekleşebilecek tavan ve taban fiyat uygulamaları farklıdır. Hisse senetlerinin karanlık odada maksimum yükselebileceği veya düşebileceği fiyat oranı yüzde 3 olarak belirlenmiştir. Yani kapanış fiyatının üzerine yüzde 3 ekleyerek tavan fiyatı, yüzde 3düşüşürerek taban fiyat bulabilirsiniz. Gün içerisinde belirlenen yüzde 10’luk taban ve tavan fiyat uygulaması yerine, karanlık odada uygulanan tavan – taban fiyat uygulamasının sınırı %3 olarak belirlenmiştir.

Borsa İstanbul Saat Kaçta Kapanıyor?

Karanlık odada işlemler tamamlandıktan sonra Borsa İstanbul’da gün kapanışı gerçekleşiyor. Yani saat 18.10 itibariyle borsada işlemler ertesi güne kadar durduruluyor. Genellikle insanlar borsanın 18.00 itibariyl kapandığını sanırlar ancak gördüğünüz gibi kranlık odada işlemler devam etmekte. Yani Borsa İstanbul gün sonu kapanışı aslında 18.00 değil 18.10 ‘da gerçekleşmektedir.

Hisse senedi alım-satım işlemleri kapandıktan sonra ise ertesi gün için emir iletimi ise yapılabiliyor. Haziran 2024’te yapılan güncelleme ile artık bir sonraki işlem gününün emirleri saat 18.20’den itibaren girilebiliyor. Daha önce 18.15 olan bu saat 18.20 olarak güncellendi. Yani 18.20 itibariyle kullanıcılar diğer gün için emir iletimi yapabiliyor. ertesi gün için kotasyonda bulunan istediğiniz fiyata alım veya satım işlemlerinizi yazabiliyorsunuz.

Karanlık Oda Eşleşme Fiyatı Nasıl Görülür?

Yatırımcıların en merak ettiği sorulardan bir tanesi de karanlık odada gerçekleşen işlemler ve eşleşme fiyatı oluyor. Teorik eşleşme fiyatını görebilmek için farklı yollar var. Bunlardan bir tanesi FXPlus, Matriks, İdealdata benzeri bir yazılım kullanmak ve gerekli lisanslara sahip olmak. Yani ücretli bir şekilde bu programların bazı lisanslarına sahip olarak karanlık odada eşleşme fiyatındaki değişimleri görebilirsiniz. Yine kaç adet alım yazılı kaç lot satım yazılı gibi detayları da görüntüleyebilirsiniz. Bir başka yol ise ücretsiz olarak karanlık oda eşleşme fiyatını görmek için aracı kurum uygulaması kullanmak. Kullanmakta olduğunuz aracı kurumun uygulamasına girdiğinizde alış veya satış kısmına tıklayıp hisse adını girdiğinizde o anki karanlık odadaki eşleşme fiyatını görebilirsiniz. Açıkçası her firmada aynı mıdır bilemiyorum ancak Trive Yatırım, Tacirler Yatırım gibi kurumların uygulamalarıyla eşleşme fiyatını bu şekilde takip edebilmek mümkün olabiliyor.

Bu içerikte karanlık oda ne demek, karanlık odada nasıl işlem yapılır gibi soruları cevaplandırdık. Karanlık oda işlem saatleri ile ilgili oldukça detaylı bu içeriğin konu hakkındaki sorularınıza cevap olacağını düşünüyoruz. Eğer halen konu ile ilgili merak ettiğiniz detaylar var ise, yorum olarak kon altına yazabilirsiniz.

Continue Reading

Genel

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Published

on

saç boyası nasıl çıkar

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi. Tabii kuaför ücretlerinin aşırı artması da insanların evde saç boyamasına neden olmaya başladı. Böyle olunca da saç boyarken bazı sorunlar oluşmaya başladı. Bunların başında da saç boyasının tene sürülmesi veya eşyalara, giysilere sürülmesi gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle de bir çok kişi saç boyası yüzümden nasıl çıkar? Saç boyası alnıma sürüldü nasıl çıkar vb. sorular sormakta. Bu soruların cevaplarını paylaştık.

Saç Boyası Nasıl Çıkar?

Özellikle saçları beyazlamaya başlayan erkeklerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri. Berberde saçını boyatmak istemeyen erkekler evde saçlarını boyamak istediklerinde ilk denemelerde genellikle bir yerlere boyayı bulaştırırlar. Kadınlar bu konularda daha deneyimli olduklarından artık saç boyasının bulaşmaması için ne yapacaklarını daha iyi biliyor olabilirler. Merak etmeyin, bu yazıyı okuduktan sonra artık erkekler için de saç boyasının elinize, alnınıza veya elbisenize bulaşması dert olmaktan çıkacak.

Vücudunuzun herhangi bir yerine saç boyası temas ettiyse hemen endişelenmenize gerek yok. Saçınızda kaldığı süre boyunca teninizde de kalacak diye korkmayın. Saç boyasını vücudunuzdan silebilmek için çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemlerin başında da boya siliciler geliyor.

Boya Silici ile Saç Boyasını Çıkarmak

Evde kendi başınıza saçınızı boyayacaksanız, yanınızda bir tane de boya silici bulundurmanızı tavsiye ederiz. Zaten bu ürünler çok pahalı ürünler değiller. 100 TL civarına alacağınız bir boya siliciye uzun süreler kullanabilirsiniz. Saç boyasını bulaştığı yerden çıkarmanın en basit yolu boya silici kullanmaktır.

Evde uygulanacak farklı yöntemlerde vardır. Ancak hiçbiri boya silici kadar basit bir şekilde boyayı çıkarmayacaktır. Alternatif saç boyasını çıkarma yöntemleri biraz uğraştırıcı olsa da, bunlar da sizleri önemli ölçüde sonuca ulaştıracaktır. Peki diğer saç boyası çıkarma yöntemleri nelerdir?

Alternatif Saç Boyası Çıkarma Yöntemleri

Elinizde bir boya silici yok ve saçınızı boyadınız. Alnınıza, ensenize veya kulağınıza boya bulaştı ve nasıl çıkaracağınızı mı düşünüyorsunuz? Merak etmeyin alternatif önerilerimizle teninize bulaşan boyalardan kurtulabilirsiniz. İşte alternatif saç boyası çıkarma yöntemleri..

Sigara Külü ile Saç Boyası Çıkarmak

Saçınıza boya bulaştı ve bir boya siliciniz yok ise en iyi çözümlerden bir tanesi sigara külü kullanmaktır. Sigara külünün suyla hafif ıslatıp boya bulaşan bölgeyi bir müddet ovalayabilirsiniz. Bu şekilde saç boyasının bulaştığı yerden çıkmaya başladığını göreceksiniz. Bu yöntemle boya silici kadar rahat olmasa da bulaşan boyalardan kurtulabilirsiniz.

Karbonatlı Su ve Bulaşık Deterjanı Kombinasyonu ile Saç Boyasını Çıkarmak

Evet arkadaşlar bir başka saç boyası çıkarma yöntemi de karbonatlı su ile ovarak çıkarmadır. Aslında bu yöntemi denedik ancak çok aşırı başarılı bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz. Eğer erken davranırsanız, yani saç boyası sürüldükten sonra ilk 5dakika içerisine harekete geçerseniz sonuç alma ihtimaliniz yüksek olabilir. Karbonat ile bulaşık deterjanını birbirine karıştırarak, boya bulaşmış olan bölgeyi ovalayabilirsiniz. Bir kaç dakika bekledikten sonra soğuk veya ılık suyla yıkayabilirsiniz. Etkisi aşırı olmasa da, bulaşan boyanın bir miktarının çıktığını görürsünüz. Bu işlemi tekrarlarsanız boyayı çıkarmak konusunda daha fazla etkili olabilir.

Diş Macunu ile Saç Boyasını Çıkarma

Evde, elinizin altında bulunan şeylerle saç boyası çıkarabilirsiniz. Bunlarda bir tanesi de diş macunu ile saç boyası çıkarma işlemidir. Bunun için saç boyasının bulaşmış olduğu bölgeye diş macununu sürüp biraz elinizle ovuşturanız gerekiyor. Ancak cildinizi tahriş etmemeye de dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon olmazsa bir kaç dakika bekletip bölgeyi soğuk veya ılık suyla temizleyebilirsiniz: Boya silici kadar olmasa da bu yöntemle boyayı bir miktar çıkarabilirsiniz.

Deterjan ile Saç Boyası Çıkarmak

Şimdiye kadar cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkar sorusunun cevaplarını paylaştık. Aslında elbiseye bulaşan saç boyası nasıl çıkar sorusunu cevapları da benzer şekilde. Ancak elbiseye bulaşan saç boyasının çıkaranın daha kolay yöntemi ise çamaşır makinesinde elbiseyi yıkamaktır. Deterjan ve yumuşatıcı kullanarak çamaşır makinenize 30 dakika ve üzri bir programda çalıştırdığınızda , yıkama sonucunda saç boyasının temizlendiğini görmeniz kuvvetle muhtemel olacaktır.

Teninize bulaşan saç boyasını çıkarmak için sosyal medya hesaplarının bazılarında deterjanlar da tavsiye ediliyor. Ancak biz kesinlikle cildinizi deterjan sürmenizi tavsiye etmiyoruz. Bu tarz kimyasal ürünler cildinizi aşırı derecede tahriş edebilir. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.

Saç Boyasının Bulaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Maalesef saç boyası yaparken çoğu insan dikkatsizliğinin kurbanı oluyor. Bu nedenle saçınızı boyarken dikkatli olmanız gerekiyor. Aynanın karşısında kendi başınıza saçınızı boyuyorsanız elinizin nerelere değdiğine dikkat etmeniz gerekiyor. Yüzünüze, cildinize veya bir eşyaya dokunmamanız gerekiyor. Yine saçınızı boyarken üzerinde çıkarırken saçınızı dokunacak elbise olmaması gerekiyor. Aksi takdirde saçınızı yıkamak istediğinizde üzerinizi çıkarırken elbiseye boyanın bulaşma ihtimali söz konusu olabilir.

Saçınızı boyarken bir boya aplikatörü kullanıyor olsanız dahi mutlaka eldiven kullanmalısınız. Çünkü ele bulaşan saç boyaları da sorun olabilmektedir. Bu nedenle saçınızı boyamadan önce eldiven kullanmalı ve bulaş riskini azaltmalısınız.

Saç boyası yaparken en çok karşılaşılan sorun alın ve ense bölgesine bulaşan boyalar oluyor. Bunun önüne geçebilmek için alnınıza ve ensenize vazelin veya nemlendirici bir krem sürebilirsiniz. Bu şekilde saçınızı boyarken alnınıza bir boya bulaşsa bile yüzünüzden arındırmanız gayet kolay olacaktır. Yüz temizleme jeli ile nemlendirici veya vazelini yüzünüzden arındırdığınızda boyanın da birlikte aktığını görebilirsiniz. Bu nedenle evde tek başınıza saçınızı boyayacaksanız, mutlaka bulaş ihtimali olan bölgelere vazelin veya nemlendirici krem sürmenizi tavsiye ederiz.

Continue Reading

Borsa

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Published

on

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi konumunda. Borsaya olan ilgi günden güne artarken, dini açıdan hassasiyet gösteren yatırımcılar borsanın haram mı helal mi olduğunu sorgulamakta. Bu bölümde borsa haram mı, helal mi sorusunun cevaplarını arıyor olacağız.

Borsa Helal mi, Haram mı?

Öncelikle bu konuda bilirkişi olmadığımızı belirtelim. Bu nedenle borsa haram mı, helal mi sorusunun cevabını mantık yürüterek cevaplayacağız. Ayrıca din alimlerinin bu konuda vermiş olduğu tavsiyeleri de sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle borsa hisse senetlerinin alınıp satılabildiği bir platform. Borsa İstanbul’da işlem gören hisselere bakıldığında, emlak şirketlerinin hisseleri, spor kulüplerinin hisseleri, içki üretimi yapan şirket hisseleri, araba alım-satımı yapan şirketlerin hisseleri, turizm sektörü hisseleri gibi bir çok sektörün hisse senetleri mevcut. Dolayısı ile hangi hisse senedine yatırım yapacağınız yaptığınız yatırımın helal mi haram mı olduğunu belirleyebilir.

Hangi Hisselere Yatırım Yapmak Helal?

Borsada işlem gören 500’ün üzerinde hisse var. Birçok sektörden hisseler var. Bunlar arasında helal kabul edilenler olduğu gibi haram kabul edilen hisseler de var.  Yani içki üreten bir firmanın hisselerini alıyorsanız bunun dini açıdan helal bir işlem olmayacağı açıktır. Çünkü borsada bir şirketin hissesini alırken o şirkete ortak olursunuz. Dolayısı ile bira üreten bir şirkete yatırım yapmak helal bir yatırım olarak lanse edilemez.

Peki bir gayrimenkul şirketine yatırım yaparsanız ya da elektrik üreten bir şirkete yatırım yaptığınızda durum nedir? Yine mantık yürüterek baktığımızda elektrik üreten bir firmanın hisse senedini aldığınızda bir elektrik şirketine ortak olmuş oluyorsunuz. Elektrik üretmek İslam dininde veya başka bir dinde haram değildir. Aksine insanlığın yararına bir şey olduğu için helaldir denilebilir. Ancak burada da bazı soru işaretleri oluşuyor.

 • Yatırım yaptığınız şirket eğer parasını faizde değerlendiriyor ise ne olacak?
 • Eğer bankalardan kredi çekip faiz ödemesi yapıyor ise yatırımınızın durumu ne olacak?
 • Eğer firma ürettiği elektriği satıyor ve sattığı şirketler dinen caiz işlemler yapmıyorsa yatırımınızın durumu ne olacak?

Hisse senedi yatırımı yaparken aldığınız hissenin helal mi haram mı olduğunu belirlemek için bu tarz soruların da cevapları önemli olabilir. Tabi günümüzde bankaların verdiği faizlerin bile haram olup olmadığı konusunda fikir ayrılığı oluşuyor. Çünkü enflasyonun altında kalan faiz oranları nedeniyle verilen faiz oranlarının dinlerde yasak olan faizle aynı anlama gelip gelmediği tartışılıyor.

Faiz konusuna kısaca değinirsek, eskiden bir kişi bir başkasından 10 kg mercimek borç aldığında bunu yine 10kg mercimek olarak geri ödüyordu. Ancak şu an için bakıldığında paranızı bir kişiye veya bankaya verdiğinizde durum çok farklı oluyor. Yani bugün bankaya veya birine 10 bin tl borç verdiğinizde3 ay sonra paranızı yine 10 bin tl olarak alırsanız ciddi anlamda bir kayıp yaşamış oluyorsunuz. Çünkü enflasyon var ve paranızın değeri erimiş oluyor. Nasıl erimiş oluyor derseniz gayet basit. 3 ay önce mercimek kg 65 tl iken şu an 75 tl olmuş. Yani 3 ay önceki 10 bin tl ile siz o zaman alabileceğiniz mercimek miktarını alamıyorsunuz. Bankaya faize yatırdığınızda ise yine enflasyon oranlarının altında faiz verildiğinden 3 ay sonra siz 3 ay önceki mercimek miktarını yine alamıyorsunuz. Bu nedenle verilen faiz aslında bildiğimiz faiz gibi algılanabilir mi sorusunun cevabı biraz karışık gibi duruyor. Peki din alimlerinin borsa ile ilgili açıklamaları bizlere ne söylüyor? Borsa haram mı helal mi? İşin uzmanlarının bu soruya cevabı ne?

Diyanet’e Göre Borsa Helal mi, Haram mı?

Diyanet açıklamalarına bakıldığında borsanın helal olduğu haller ve haram olduğu haller mevcut. Yani örnek verecek olur isek, borsada herhangi bir hissede yapılan açığa satış işlemi kesin olarak haramdır deniliyor. Açığa satış işleminde elinizde olmayan malı satarak işlem yaptığınızdan bunun caiz olmadığı ifade ediliyor.

Diyanet TV’de borsa ile ilgili yapılan değerlendirmelerde borsanın temel felsefesinde sıkıntı bulunmadığı ifade ediliyor. Ancak manipülasyon, insanları kandırma gibi durumların olmaması, hissesini alacağınız şirketin faiz vb. durumlarla meşgüliyeti olmaması, kumar, alkol, domuz ürünler üretimi gibi dinen yasaklanan ürünlerle ilintili olmaması gerekiyor. Alınacak şirketin hem faaliyet gelirlerinin hem de finansal gelirlerinin dine aykırı alanlardan gelmiyor olması gerektiği ifade ediliyor.

Nihat Hatipoğlu’na Göre Borsa Haram mı, Helal mi?

Borsa hakkında konuşan Nihat Hatipoğlu, eğer yatırım yaptığınız şirket İslam’a aykırı işler yapıyorsa bu şirketin hisse senedini amanın caiz olmayacağını ifade ediyor. Faiz, içki gibi haram işlere bulaşan şirketlere yatırım yapmak haramdır, bir kağıt üreten şirkete yatırım yapıyorsanız ve herhangi bir şekilde faizle veya diğer yasaklarla bağlantısı yoksa bu şirkete yatırım yapılabilir tarzında söylemde bulunmaktadır. Ayrıca Nihat Hatipoğlu, enflasyon oranı kadar faiz alınmasının da haram olduğunu söylemektedir.

Cübbeli Ahmet Hocaya Göre Borsa Caiz mi?

Borsanın caiz olmadığını belirten Cübbeli Ahmet Hoca, bu konu ile ilgili olarak faizli muameleler kitabında bütün borsanın ne yönden sakata, harama girdiğini açıkladığını ifade ediyor. Hisse senedi piyasasında şu anda işin çığrından çıktığını, hisselerin anında alınıp satılabildiğin, yani malı temellük etmeden, mülküne intikal etmeden hayali bir sistemde alıp sattığını ifade ediyor. Sistem hayaliye döndüğü için, elle tutulan gözle görülen bir şey olmadığı için borsanın kumara döndüğünü, bu yüzden de borsada hisse alıp satmanın caiz olmadığını ifade ediyor.

Din Alimlerine Göre Borsa Haram mı?

Din alimlerinin pek çoğunun görüşü borsada alım satımı yapılan hissenin helal daire içerisinde faaliyette bulunması halinde helal kabul edileceğini ifade ediyor. Faiz, içki, kumar vb. İslamiyet’in yasakladığı şeylerle meşguliyeti olan firmaların hisselerinin alımının yapılmasının ise İslam’a göre caiz olmadığını ve haram olduğunu ifade ediyor. Ancak Cübbeli Ahmet Hoca gibi borsanın toptan haram olduğunu iddia eden hocalar da yok değil. Bu konuda net bir görüş birliği yok gibi duruyor.

Halka Arzlara Katılmak Helal mi?

Son dönemin en popüler konuları arasında yer alan halka arzlarla ilgili de yatırımcılardan çok sayıda soru gelmekte. Halka arza katılmak haram mı? Halka arzdan hisse almak helal mi? Bu ve benzeri sorularla ilgili de aslında durum aynı şekilde özetlenebilir. Yani halka arz olacak hissenin İslam’a aykırı işlerle uğraşması halinde bu şirketin halka arzına katılmak dinimize göre uygun olmayacaktır.

İslami açıdan sıkıntılı olmayan ürün üreten ve finansal kazançları da İslami açıdan sorun oluşturmayan gelirlerden oluşan şirketlerin halka arzlarına katılım sağlamak helaldir denilebilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Cübbeli Ahmet Hoca’nın ve o doğrultuda görüş ifade eden hocaların görüşlerine göre, ne şirketi olursa olsun, halka arzlara katılmak caiz değildir.

Continue Reading

İlginizi Çekebilir

Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri Katılım endeksi nedir, katılım endeksine uygun hisseler hangileri
Borsa6 gün ago

Katılım Endeksi Nedir? Katılım Endeksine Uygun Hisseler

Faaliyet alanlarının ve gelir kaynaklarının İslami prensiplerle uyumlu olduğu belirtilen katılım endeksinin ne olduğunu açıklayacağız. Katılım endeksi nedir? Hangi şirketler...

borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri borsa karanlık oda ne demek, karanlık oda işlem saatleri
Borsa2 hafta ago

Borsada Karanlık Oda Nedir? Nasıl İşlem Yapılır? İşlem Saatleri

Son dönemde Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Durum böyle olunca finansal okuryazarlığı önemi de artıyor. Çünkü insanlar...

saç boyası nasıl çıkar saç boyası nasıl çıkar
Genel2 hafta ago

Saç Boyası Nasıl Çıkar? Saç Boyasını Çıkarmak İçin Yöntemler

Saç boyama konusunda kadınlar erkeklere nazaran daha bilgililer. Ancak son dönemde erkekler arasında da saç boyamak oldukça aygın hale geldi....

borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi? borsa haram mı, hisse senedi alım satımı helal mi?
Borsa4 hafta ago

Borsa Haram mı? Halka Arz, Hisse Senedi Alım Satımı Caiz mi?

Yüksek enflasyon nedeniyle herkes parasının değerini korumanın yollarını arıyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda yatırımcısına güzel kazanç sağlayan borsada yatırımcıların gözdesi...

Borsa4 hafta ago

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir? Amaçları ve Sonuçları Nelerdir?

Borsada bedelsiz sermaye artırımı, şirketlerin mevcut hissedarlarına herhangi bir bedel talep etmeden, sahip oldukları hisseler oranında yeni hisse senetleri dağıtarak...

Borsa1 ay ago

Hisse Derinlik Ne Demek? Borsada Derinlik Görme Ücretsiz mi?

Profesyonel borsa yatırımcıları için hisse derinlik ekranları yatırımlar için büyük önem taşır. Borsada yatırım yapmayı planlıyorsanız işlem yapacak olduğunuz hisse...

Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama Hisse senedi tavan fiyatı hesaplama
Borsa1 ay ago

Hisse Senedi Tavan Fiyatı Hesaplama, Hisse Tavan Hesaplama

Hisse senedi piyasasında günlük yükselişte üst sınır ve alt sınır uygulanır. Pandemi öncesi dönemde bu sınır günlük %20 olarak uygulanmaktaydı....

Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları Türkiye ve yurt dışı forex sektörü karşılaştırmaları
Genel1 ay ago

Türkiye ve Yurt Dışı Forex Sektör ve Firma Karşılaştırmaları

Forex sektörü Türkiye’de 2017 yılına kadar ciddi anlamda büyümekteydi. Ancak sonrasında SPK tarafından yapılan düzenlemeler sektörün büyümesine sekte vurdu. Birçok...

Borsa2 ay ago

Koç Metalurji ve Altınay Savunma Teknolojileri Halka Arz Oluyor

2 Mayıs 2024 tarihli SPK bülteni yayımlandı. Buna göre SPK 2 yeni halka arzı daha onayladı. Geçen hafta da SPK...

Borsa2 ay ago

Koton Hisse İncelemesi, Koton Halka Arz Oluyor, Hisse İncelemesi

SPK’nın geçtiğimiz hafta bültende onaylamasıyla birlikte bu yıl halka arz olacak hisseler listesine giren KOTON hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. KOTON...

Öne Çıkan İçerikler